21:25 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Majandus
lühendatud link
4110

EL keskkonnaministrid arutasid mitteametlikul kohtumisel Tallinnas ökoinnovatsiooni ja jätkusuutlikumale eluviisile ülemineku kiirendamise teemadel

TALLINN, 14. juuli — Sputnik. Üks ÜRO kestliku arengu eesmärkidest on jätkusuutlikud tarbimis- ja tootmisharjumused. Selle saavutamiseks tuleb senine lineaarne majandusmudel, mis toimib põhimõttel võta-tooda-raiska, asendada ringmajanduse mudeliga, kus rõhk on ressursside ja materjalide taaskasutusel ja korduskasutusel. Ringmajandus vajab ka uuenduslikke disaini- ja tootmismeetodeid, korralduslikke süsteeme ja ärimudeleid, teatas Keskkonnaministeerium.

Kõrgõztani pealinn Biškek
© Sputnik / Табылды Кадырбеков

Eesti firma muudab Biškeki prügimäe pargiks >>

Kohtumist juhatanud Eesti keskkonnaminister Siim Kiisler selgitas: "Kui soovime oma elatustaset hoida ja tõsta, vajame värsket mõtteviisi ja uusi lahendusi. Siin tulebki mängu ökoinnovatsioon. Jäätmed võivad olla väga väärtuslik ressurss, tooteid võib luua keskkonnasõbralikumaks ning protsessid võivad olla nutikamad ja tõhusamad."

Ökoinnovatsioon on Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise prioriteediks, mida jagame eesistumistrio partnerite Bulgaaria ja Austriaga.

Ministrid arutasid töögruppides kolmel teemal: läbipaistvus, nutikad linnad ning rahastus.

Tarbijad saavad oma valikutega suunata ettevõtteid jätkusuutlikuma tootmise poole. Valikute tegemise hõlbustamiseks on tarbijatel aga vaja infot toodete ja teenuste keskkonnajalajälje kohta ning üks võimalusi selleks on nn ressursipass. See sisaldaks infot iga toote põhiliste keskkonnaparameetrite kohta.

Ukrainlased õpivad Tartus prügi käitlema >>

Ministrid arutlesid ka jätkusuutliku linnakeskkonna teemal. "Praegu elab umbes 73% eurooplastest linnades, mis tähendab ka suurenenud survet keskkonnale. Täna keskendusime projektidele, mis aitaksid muuta meie igapäevast keskkonda paremaks. Näiteks nn rohelised katused ja fassaadid, avatud haljasalad, tehismärgalad, ojade ja jõgede taastamine. Need kõik aitavad parandada õhukvaliteeti, vähendada õhutemperatuuri ja ennetada üleujutusi," ütles Kiisler.

Tartu jagab ukrainlastele jäätmemajanduse ja kaasamiskogemusi
© Фото : Алексей Серов

Selleks, et tavapäraste toimimisviiside asemel võetaks aina enam kasutusele ökoinnovatiivseid lahendusi, tuleb investeeringuid suunata rohkem jätkusuutlikesse tegevustesse.

"Jätkusuutlik rahastamine tähendab keskkonna, majanduse ja ühiskonna samaaegset väärtustamist. Rohelistesse lahendustesse ei saa investeerida lihtsalt sellepärast, et need on rohelised; need peavad olema ka tulusad ja kasulikud," rõhutas Kiisler.

Keskkonnaministrite mitteametlik kohtumine jätkub reedel, 14. juulil, mil fokusseeritakse kliimamuutuste teemadele.

Ragn-Sells AS kavandab hinnatõusu >>

Samal teemal

Soomlased smugeldasid jäätmeid Eestisse
Prügi sortimise puhul kehtib prääniku ja piitsa põhimõte
Prügi on kahjulik mereelustikule
Tagid:
majandus, ringmajandus, tarbimine, prügi, ökoinnovatsioon, ÜRO, EL, Siim Kiisler, Euroopa, Eesti

Peamised teemad