19:18 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Majandus
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
3110

Leedu peaminister Saulius Skvernelis loodab reedel Baltimaade peaministrite läbirääkimistel panna punkti gaasiküsimuses

TALLINN, 10. august — Sputnik. See on tähtis Klaipėda veeldatud maagaasi (LNG) terminali rahastamiseks Euroopa Liidu (EL) vahenditest, Skvernelise sõnutsi on vaja panna punkt isegi juhul, kui läbirääkimised läbi kukuvad, ja liikuda edasi, vahendab ERR.

Leedu saab esimese ameeriklaste gaasitarne augustis >>

"Täpselt kümme aastat, kui Baltimaad on seda arutanud. Loodan homsest üht — panna punkt. Kas ei või jah," ütles peaminister neljapäeval raadiousutluses.

Tema sõnutsi saab tarbegaasi hinda alandada, kui saavutatakse kokkulepe piirkondliku turu loomise osas.

"Kümme aastat on minu arvates aruteluks üsna pikk aeg, kuid need arutelud näivad pidurdavat tähtsaid energeetikaprojekte ja töid, ja Leedu ei saa seda endale lubada. Seepärast oligi ta sunnitud haarama vedelgaasi terminali rajamise küsimuses ohjad, nüüd on meil alternatiiv lahendada Leedu, Läti ja Eesti tarbijate küsimusi, see tähendab alandada gaasi hinda, saada sõltumatu, vaba gaasiturg," ütles Leedu peaminister.

Skvernelise sõnutsi, kui riigid suudavad kokku leppida, võiksid EL-i rahastust nõuelda Leedu ja Eesti terminal, samuti Inčukalnsi gaasihoidla Lätis.

Ratas arutab Leedus LNG terminaliga seonduvat >>

Peaminister Jüri Ratas külastas juunikuus Klaipedat, kohtumaks Läti peaminister Māris Kučinskise ja Leedu peaminister Saulius Skvernelisega, et ühiselt arutada regionaalse LNG terminaliga seonduvat. 

Kohtumise fookuses oli soov leida lahendus regionaalse LNG terminali rajamiseks, mis mitmekesistaks tarneallikaid ning tagaks stabiilse ja turvalise gaasivarustuse Balti riikidele.

"Regionaalne LNG lahendus peab olema kulutõhus ning jätkusuutlik pikas perspektiivis. Eesti on valmis arutama erinevaid koostööformaate, kuid nende eelduseks peab olema võrdseid võimalusi pakkuv turukorraldus," sõnas Ratas.

Energeetika — Eesti ja Leedu tüliõun >>

Loodusliku vedelgaasi tarned Ameerika Ühendriikidest Leedusse algavad käesoleva aasta augustis, teatas selle Balti Vabariigi president Dalia Grybauskaitė president Donald Trumpiga Varssavis toimunud kohtumise tulemusena, vahendas Sputnik Eesti.

Tema sõnul jõuab esimene tanker LNG-ga USA-st Klaipeda sadamasse 2017. aasta augustis, millest saab oluline samm kogu Baltikumi "energiasõltumatuse". Venemaast, muidugi.

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Tagid:
vedelgaas, LNG terminal, läbirääkimised, gaas, Saulius Skvernelis, Jüri Ratas, Baltimaad, Leedu, Läti, Eesti

Peamised teemad