02:23 18. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0835
  • RUB68.7554
Majandus
lühendatud link
Tuumaelektrijaam (34)
4710

Venemaa ja Ungari asuvad ellu viima 10-miljardilist tuumaprojekti – president Putin tegi eduka reisi, käies vaatamas judo maailmameistrivõistlusi Budapestis

TALLINN, 30. august — Sputnik. Ungari Paksi tuumaelektrijaama kaasajastamine ettevõtte Rosatom projekti järgi algab 2018. aasta jaanuaris. Sellest teatas Ungari peaminister Viktor Orbán kokuvõttena Budapestis ametlikul visiidil viibinud Venemaa presidendi Vladimir Putiniga peetud läbirääkimiste tulemustest.

Budapest annab teada, et tööd tuumajaama Venemaa projekti järgi veel möödunud sajandi 80. aastatel rajatud ning tänini tegutsevate reaktorite kaasajastamiseks ja kahe uue 1200 megavatise reaktori kokkumonteerimiseks algavad kummati tuleval aastal. Varem oli teatatud, et jaama moderniseerimine lükkub edasi EL-i poolt alustatud kontrolli tõttu nii projekti enda kui ka Venemaaga lepingu sõlmimise tingimuste vastavuse üle üleeuroopalistele seadustele. Brüssel vabastas Ungari kõigist kahtlustest ja "nüüd ei saa miski ehitust peatada," nagu teatas riigi välisminister Péter Szijjártó Ungari infoagentuurile MTI.

Vastupidiselt EL-i ideedele 

Läbirääkimised Viktor Orbáni ja Vladimir Putini vahel kulgesid suletud uste taga, nagu kirjutavad Ungari väljaanded, nentides, et Venema presidendi visiit on seotud Budapestis toimuvate judo maailmameistrivõistlustega, mille aupresidendi rollis esineb Venemaa riigipea.

Astravetsi tuumajaam asub Leedu pealinnast umbes 50 kilomeetri kaugusel
© Sputnik / Виктор Толочко

Ungari ainsa tuumajaama kaasajastamise projekti maksumust hinnatakse 10 miljardile eurole ja rahastatakse olulisel määral Venemaa poolt tingimustel, mida ungarlased ei kipu afišeerima. Suurema osa tööst on võtnud enda õlule Venemaa riiklik kompanii Rosatom.

Venelaste aktiivset osalemist Ungari projektis kritiseeritakse paljudes Euroopa pealinnades ja mõningasel määral ka Ungaris endas. Projekti kõige aktiivsemaks vastaseks jääb naaberriik Austria, mille avalikkus on tuumaenergia kui säärase vastu. Väärib märkimist, et nagu portaal Sputnik Eesti varem teatas, peab Euroopa Liit vajalikuks tuumaelektrijaama ehitust, mis võiks aidata Euroopal vähendada sõltuvust imporditavatest energiakandjatest.

Teema:
Tuumaelektrijaam (34)
Tagid:
tuumaelektrijaam, tuumaprojekt, tuumajaam, Rosatom, Viktor Orbán, Vladimir Putin, Ungari, Venemaa

Peamised teemad