12:43 20. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1103
  • RUB74.2984
Aserbaidžaani presidendi administratsiooni hoone

Aserbaidžaan „pesi“ Eestis tegutsevas pangas puhtaks miljardeid eurosid

© Sputnik / Murad Orujov
Majandus
lühendatud link
6811

Ajaleht Guardian kinnitab, et Aserbaidžaani valitsev ladvik „pesi“ Suurbritannia ettevõtete abiga puhtaks 2,9 miljardit dollarit, ülekanded sooritas Danske panga Eesti filiaal

TALLINN, 5. september — Sputnik. Danske panga Eesti filiaal täheldas 2014. aastal kahtlustäratavat tegevust ja hiljem edastas pangaväljavõtted Taani päevalehele Berlingske Tidende, organiseeritud kuritegevusest ja korruptsioonist teatamise keskusele (OCCRP), Guardianile ja teistele meediaväljaannetele.

Ajaleht Guardian kinnitab, et Aserbaidžaani valitsev ladvik „pesi" Suurbritannia ettevõtete abiga puhtaks 2,9 miljardit dollarit. Ülekanded sooritati Danske panga Eesti filiaali kaudu, esmakordselt osutas krediidiasutus kahtlastele ülekannetele tähelepanu 2014. aastal, teatab PRIME.

Eesti on kistud Euroopa Nõukogu korruptsiooniskandaali
© Sputnik / Владимир Федоренко

Nagu kirjutab Guardian, sooritasid Aserbaidžaani võimud aastatel 2012 kuni 2014 üle 16 000 sissemakse. „Teatud osa sellest rahast maksti välja poliitikutele ja ajakirjanikele rahvusvahelise ulatusega lobitöö raames, mis oli suunatud Aserbaidžaani presidendi Ilham Alijevi vastase vastuseisu vähendamisele ning riigist positiivse kuvandi kujundamisele,” öeldakse artiklis.

Eesti on kistud Euroopa Nõukogu korruptsiooniskandaali >>

Guardiani uuringu andmetel olid rahapesuskeemi raames Aserbaidžaani poolt volitatud juriidilisteks isikuteks Suurbritannias registreeritud ettevõtted Metastar Invest, Hilux Services, Polux Management ja LCM Alliance. Raha saadeti nendele ettevõtetele lääne maksesüsteemide kaudu, ülekanded sooritas Danske panga Eesti filiaal.

Esmakordselt pööras pank tähelepanu kahtlustäratavale tegevusele 2014. aastal, hiljem anti pangaväljavõtted üle Taani päevalehele Berlingske Tidende, organiseeritud kuritegevusest ja korruptsioonist teatamise keskusele (OCCRP), Guardianile ja teistele meediaväljaannetele, tänu millele osutus võimalikus tolle uurimise läbiviimine, millest Guardian kõneles.

Nende seas, kellele Aserbaidžaani valitsusladvik raha üle kandis, mainib ajaleht Saksamaa ja Itaalia poliitikute Eduard Lintneri ja Luca Volontè ning Bulgaaria poliitiku Kalin Mitrevi nime.

Märgitakse, et Lintner oli 2013. aastal Aserbaidžaani presidendivalimistel vaatlejaks ja väitis, et valimised kulgesid „Saksa standardite“ kohaselt, aga kahe nädala pärast Berliini tagasi jõudes sai ta 61 000 euro suuruse rahaülekande. Ajaleht kinnitab ka, et Volontè sai üle kahe miljoni euro ja Mitrev teenis Aserbaidžaani kompaniilt Avuar eraviisiliste konsultatsioonide eest vähemalt 425 000 eurot.

Ajaleht kirjutab, et 2012. aastal registreeriti Aserbaidžaani volitatud isikuks Suurbritannia ettevõte Metastar Invest, kelle arvete kaudu kanti raha üle Luca Volontèle, ligi 29 miljonit dollarit kandis üle Rosoboronexport.

Guardian kinnitab, et mõned ülekanded on seotud ühe teise rahapesuskeemiga kogusummas 20 miljardi dollarit, mis sai ristitud „ülemaailmseks pesumajaks“ (The Global Laundromat) ja mis toimis aastast 2010 kuni 2014. aastani.

Samuti teatatakse, et Bakuus asuv eraettevõte Baktelekom MMC tegi kõnealust skeemi kasutades ülekandeid enam kui 1,4 miljardi dollari ulatuses. OCCRP andmetel on ettevõttel soojad suhted Aserbaidžaani esimese leedi Mehriban Alijevaga.

Juurdlusandmete kohaselt kasutati skeemi valitsuse ettenägematute kulude katmiseks, „sealhulgas Aserbaidžaani esimese asepeaministri Yaqub Eyyubovi raviarvete tasumiseks”. Nagu ajaleht kirjutab, tehti Suurbritannia ettevõtete arvetelt väljamakseid Aserbaidžaani saadikule Euroopa Liidus Emin Eyyubovile ja presidendi pressisekretärile Azer Kasymovile. Ühtlasi märgitakse, et skeemis “ilmuvad välja” USA presidendi Sonald Trumpi äripartnerid Bakuu Trump Toweri rajamise projektis.

Bakuu
© Sputnik / Мурад Оруджев

Bakuu eestimaalase pilguga >>

Seos „ülemaailmse pesumajaga“ The Global Laundromat

Meenutame, et tänavu märtsis kirjutas Guardian, et rahvusvahelise rahapesuskeemi raames viidi Venemaalt seitsmeteistkümne Suurbritannia ja USA suurima panga kaudu välja vähemalt 20 miljardit dollarit. Pangaväljavõtted „ülemaailmse pesumaja“ kohta saadi organiseeritud kuritegevusest ja korruptsioonist teatamise keskuse anonüümsete allikatelt ja Venemaa ajakirjanike poolt. OCCRP esitas need andmed Guardianile ja meediapartneritele  32 riigis.

Kuritegelikku skeemi segatud pankade hulgas on nimetatud brittide HSBC, Royal Bank of Scotland, Lloyds, Barclays ja Coutts ning ameeriklaste Citibank ja Bank of America.

Eesti pangad osutusid samuti Venemaalt liikunud raha „pesuskeemi“ segatuks, nende kaudu on „pestud“ umbkaudu 1,6 miljardit ebaseaduslikul teel teenitud dollarit, mis on selle Baltimaa jaoks rekordiliseks summaks.

Suur osa antud rahast liikus läbi Danske panga Eesti filiaali. Uurimine tuvastas, et raha liikus ka pankade Versobank, Krediidpank, SEB ning Citadele panga Eesti filiaali, Swedbanki ja Tallinna Äripanga kaudu.

Tagid:
rahapesu, poliitika, majandus, Danske, The Guardian, Azerbaidžaan, Suurbritannia, Eesti

Peamised teemad