04:20 25. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Majandus
lühendatud link
11140

Eesti kesk- ja väikekaupmeeste liidu endine esimees Naum Muhhin näeb kuuldustes koorevõi nappusest kavalat kaubanduskäiku

TALLINN, 11. september — Sputnik. Naum Muhhin on kindel, et Eesti kui põllumajandusmaa ei jää kunagi ilma oma võita. Meie riik toodab võid rohkem, kui ise ära tarvitab ja saab omale lubada ka või eksportimist. Ettevõtja sõnul jääb ootamatu siseriikliku võinappuse tekkides alati võimalus oma või tagasi osta.

Võiriiulid on tühjad üle kogu Eesti
© Sputnik / Светлана Бурцева

Meedia andmetel müüb Eesti oma võid Euroopasse, kus koorevõi valmistamine on järsult langenud. Selle tulemusena võib Eesti võitoodangust siseturule mitte piisata. Võimalik defitsiit kaetakse aga näiteks Poola või Leedu võid ostes, kuid see oleks Muhhini sõnul sisuliselt hädapärane võimalus hakata või võiga asendama.

"See on kunstlikult tekitatud olukord, survega loodud paanika," ütles ettevõtja portaalile Sputnik Eesti.

Muhhini arvates aitab olukorra teravnemine toiduaineteturul õigustada näiteks hindade tõstmist või teatud toodele allahindluse puudumist.

Kavalad maniupulatsioonid kogustega

Ettevõtja meenutas, et harjumuspäraselt on pakk võid kaaalunud Eestis aastakümneid 200 grammi. Kuid mõned aastad tagasi ilmusid kauplustes müügile 180-grammised võipakid. Kusjuures paki hind jäi endiseks. Esialgu seda vahet õieti ei märgatudki. Ka inimesed harjusid tasapisi uue võihinaga. See on üks näide ostjate harjutamisest toote hinnatõusuga.

"Näiteks või arvelt tuleb lisa teenida – tõstame selle hinda 30–40% võrra. Aga mõnel teisel toiduainel, mida on piiasavalt varuks, saab sellvõrra hinda alandada. Just nii see toimubki," selgitas Muhhin.

Pealegi võib Eesti või kujutletav puudujääk õigusada allahindlusi kooretoodete osas. Ja vaesevõitu ostja pöörab automaatselt tähelepanu alternatiivsele tootele, seega Poola või Leedu võile. Vastavalt siis saab Poola või Leedu võid pakkuda märksa soodsama hinnaga.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Naum Muhhini sõnul võib säärane kaubanduskett nagu Maxima olla otseselt huvitatud Poola või Leedu toidutoodete müügist. Maxima kasutab kaupade tarnimisel oma kanaleid. Laialdase sortimendiga võrgustik pakub oma kaupluselette nii Poola kui Ledu toidukaupadele, sealhulgas koorevõile, mis on reeglina peaaegu alati odavam kui Eesti või.

Muhhin on kindel, et kriisiolukorra kohta teabe levitamisel toimub ostjate eriline, tavaloogikale tuginev ettevalmistus.

"Täna tõsteti selle kauba hinda 20 kopika võrra, homme tõstetakse veel 10 võrra. Inimesed leiavad, et praeegu tuleb seda kaupa varuks osta; ühe paki asemel kohe kaks. Ostjates paanikat tekitada on elementaarne," lausus ettevõtja.

Muhhin on kindel, et Eesti või Eesti kaupluselettidelt kuhugi ei kao, ent odavamaks see kindlasti ei lähe.

Peamised teemad