09:40 25. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Majandus
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
5811

Venemaa jääb isegi "Nord Stream 2" gaasijuhet ehitamata veel paljudeks aastateks peamiseks energeetikaressursside tarnijaks Euroopasse, on Prantsusmaa ekspert Francis Perrin veendunud

TALLINN, 12. september — Sputnik. Gaasi eksportivate riikide foorumi peasekretär Mohammad Hossein Adeli teatas, et USA-st Euroopasse tarnitav vedelgaas ei asenda Venemaalt tarnitavad helesinist kütust. Kuivõrd see avaldus tegelikkusele vastab, palus Sputnik France kommenteerida rahvusvaheliste ja strateegiliste suhete ekspert Francis Perrin'i.

Mohammad Hossein Adeli teatas intervjuus Saksa ajalehele Handelsbalatt:

Saksamaa sõltuvus Venemaa gaasist hakkab kasvama
© Sputnik / Григорий Сысоев

"Ma ei mõista Euroopa Liidu skepsist "Nord Stream 2" suhtes. Euroopa vajab ka edaspidi Venemaa gaasi. USA mõju Euroopa gaasiturule on seni üsna tagasihoidlik. USA ei saa tagasihoidlikest ekspordivõimalustest tulenevalt kunagi asendada Venemaa gaasitarneid Euroopasse."

Francis Perrin, Rabatis asuva Poliitikakeskuse (l"OCP Policy Center) ja Pariisi Rahvusvaheliste ja strateegiliste uuringute instituudi (l"Institut de Relations Internationales et Stratégiques — IRIS) ekspert, nõustub Adeliga, et Venemaa jääb pikas perspektiivis tähtsaks gaasitarnijaks, kuid märkis, et ka USA osakaal Euroopa turul hakkab kasvama.

"Venemaa jääb pikas perspektiivis kindlasti Euroopa suurimaks gaasitarnijaks," teatas ekspert.

Põhjustena, miks Venemaa EL tähtsamaks gaasitarnijaks jääb, märkis ta Venemaa ja EL ammust koostööd energeetikas – "Gazprom" tarnib Euroopasse umbes kolmandiku seal tarbitavast gaasist ja on suurte Euroopa riikide peamine gaasiga varustaja.

Lisaks sellele on Venemaal suured gaasivarud, märkis Francis Perrin.

"Ühtede allikast kohaselt, on ta gaasivarudelt esimesel, teiste allikate kohaselt teisel kohal maailmas. See tähendab, ta Venemaa on gaasivarudelt kas Iraanist ees või järgneb talle vahetult. Ja nii kestab see veel kaua," teatas ekspert.

Samuti viitas Perrin gaasijuhtmete olemasolule, mida Venemaa ja Euroopa on juba aastaid ühiselt ekspluateerinud ja mis on võimaldanud "Gazpromil" kerge vaevaga Euroopa Liidu kasvavaid vajadusi rahuldada.

Venemaa: Nord Streami probleemid on poliitiline sabotaaž >>

Seega väidab Gaasi eksportivate riikide foorumi, mille liige Venemaa on, peasekretär põhjendatult, et Euroopa vajab ka tulevikus Venemaa gaasi, arvab Francis Perrin.

Kuid tema arvates on Adel avaldus siiski liiga julge, sest alahindab USA vedeldatud maagaasi ekspordi suurendamise perspektiivi.

"Käesoleval ajal ei ole need gaasitarned, mida alustati alles 2016. aastal, eriti ulatuslikud. Kuid lähiaastatel hakkab USA etendama maailma gaasikäibes hoopis suuremat osa, sest see riik saab järgnevate aastakümnete jooksul olema Katari ja Austraalia kõrval vedeldatud maagaasi kolme suurima eksportööri hulgas," leiab Prantsuse ekspert.

Venemaa jääb isegi USA gaasiekspordi kasvu arvestades pikas perspektiivis ikkagi suurimaks gaasitarnijaks Euroopasse, millise otsuse Nord Stream 2 ehitamise kohta Brüssel ja teised Euroopa pealinnad ka ei teeks.

"See ei tekita kahtlusi ei Brüsselis, Pariisis, Londonis, Berliinis ega Roomas," lõpetas Perrin.

Kas Nord Stream 2 on kooskõlas sanktsioonipoliitikaga? >>

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Tagid:
tarnija, varustaja, gaas, Nord Stream 2, Mohammad Hossein Adeli, Euroopa, Venemaa

Peamised teemad