00:38 24. Juuni 2018
Kuula otse
  • USD1.1648
  • RUB73.5314
USA president Donald Trump

Kummaline vahetus

© AFP 2018 / NICHOLAS KAMM
Majandus
lühendatud link
3420

USA presidendi Donald Trumpi otsus tõsta ajutiselt riigivõla lävendit on poliitiliselt motiveeritud, kuid rahanduspoliitika ise on Kongressiga kauplemise objektiks, leiab ekspert

TALLINN, 12. september — Sputnik. USA riigivõlg on ületanud ajaloolise 20 triljoni dorrali rajajoone. Nagu märgivad USA meediakanalid, ületas riigivõlg selle piiri esmakordselt reedel, 8. septembril, mil USA president Donald Trump allkirjastas Kongressi poolt kinnitatud eelarve ja otsuse võla ülempiiri tõstmiseks kuni 8. detsembrini. Võlaseisu jälgiva portaali USdebtclock.org andmetel ulatub see praegu 20,16 triljoni dollarini.

Nagu Venemaa riikliku uurimisinstituudi kõrgema majanduskooli maailmamajanduse ja —poliitika teaduskonna dekaan, Venemaa välisasjade nõukogu ekspert Andrei Suzdaltsev RIA Novostile teatas, on riigivõla teema juba pikemat aega USA üheks olulisimaks välispoliitiliste diskussioonide arutlusaineks.

"See küsimus ei taandu päevakorrast juba viimased 50 aastat. Aga nii imelik kui see ka pole, valitsevad nii USA-s endas kui ka maailma amerikanistikas selles osas erinevad seisukohad. Venemaa amerikanistide seas arvatakse, et USA riigivõla piiramatu suurendamine viib majandusliku katastroofini. Seda räägitakse juba viimased 40 aastat," väitis Suzdaltsev.

Trumpi umbusaldamine on praegu võimatu, kuid "avalöök" on tehtud >>

Ta meenutas, et Trump nõustus seda sammu astuma tingimusel, et USA parlamendisaadikud võtavad samaaegselt vastu föderaalse finantsabi paketi tornaado Harvey läbi kannatanute abistamiseks.

"See oleks nagu kummaline vahetus – kuid on mõistetav, et kui USA Kongress keeldub kannatada saanud osariike abistamast, näeb see veider välja," märkis vestluskaaslane. Samas toonitas ta, et riigivõla küsimus on juba palju aastaid riigipea ja Kongressi vahelise "kauplemise" objektiks.

Niisiis, resümeeris Suzdaltsev, käib jutt hästikavandatud "PR-aktsioonist, kus oma osa etendavad nii äraostmatu, range ja nõudlik Kongress kui ka "elanikkonna vajaduste eest võitleja" Donald Trump.

Venemaa Föderatsioon vähendas käesoleva aasta juunis omapoolsete USA riigikassa väärtpaberitesse paigutatud reservide mahtu 5,8 miljardi dollari võrra – 102,0 miljardi dollarini, aasta lõikes on vastav näitaja kasvanud 12 miljardi dollari võrra, teatatakse USA rahandusministeeriumi veebilehel.

Tagid:
majandus, vahetus, riigivõlg, USA kongress, Donald Trump, USA

Peamised teemad