01:33 29. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1016
  • RUB77.9343
Majandus
lühendatud link
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
6820

Eesti on Euroopa Liidu eesistujana läinud liidu suurimate liikmesriikidega vastuollu USA internetifirmde maksustamise pärast

ТАLLINN, 13. september — Sputnik, Аleksei Toom. Eesti kavatseb kehtestada USA ettevõtetele omaette kasumimaksu. Tallinn tegi eurooplastele ettepaneku kehtestada valdavalt USA-s paiknevatele suurtele internetifirmadele ettevõtte tulumaksu, mida riigis endas reeglina ei tasuta. Euroopa tegi vastuseks ettepaneku "pitsitada" ameeriklasi palju valusama käibemaksuga. 

Eesti meedias ilmunu põhjal otsustades teeb Eesti EL-ile ettepaneku kehtestada "märkimisväärse digitaalse kohalolekuga" ettevõtetele, seega niisugustele internetihiidudele, nagu seda on Facebook ja Google, kasumipõhine tulumaks. Ainult ettevõtte võrgustikus olevate ettevõtete puhul pannakse ette lugeda füüsiline esindatus juriidilisteks isikuteks ja seega kohaldada nende suhtes kohalikke maksuseadusi.

"Euroopa Liidu eesistujana esitab Eesti sel nädalal Tallinnas toimuval rahandus- ja majandusministrite kohtumisel ettepaneku "teha lõpp Facebooki- ja Google´i-suguste tehnoloogiahiidude tasuta levikule" ning "kohalikel turgudel ebaterve konkurentsi tekitamisele", selgus eesistuja töödokumendist, nagu kinnitavad Eesti meediakanalid. Tõsi, nagu selgub, kõlab ühe asemel koguni kaks ettepanekut ja Eesti variandil ei ole sugugi suuremaid väljavaateid saada Euroopa õigusaktidesse sisse viidud.

Virtuaalset tahetakse muuta materiaalseks

Eelnevalt, nagu Euroopa väljaanded on teatanud, on Eesti oma algatuse sisu oma liitlastele EL-is tutvustanud. Kuid nemad on esinenud omapoolsete ettepanekutega. Hiljutises kirjas EL-i eesistujale Eestile ja Euroopa Komisjonile räägivad Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia ja Hispaania rahandusministrid vajadusest valmistada ette eelnõu "tasakaalustava käibemaksu" kehtestamiseks koos sellega, et internetifirmad saaksid seda tasuda seal, kus raha teenitakse, aga mitte seal, kus nad on registreeritud.

"Me ei tohi enam sellega leppida, et need ettevõtted ajavad äri Euroopas, tasudes meie riigieelarvetesse minimaalse maksusumma," öeldakse ministrite kirjas, nagu kirjutab Euobserver.

Euroopa Komisjon toetas nelja ministri ettepanekut. "Meil on väga hea meel näha poliitilist huvi selle probleemi vastu," ütles ajakirjanikele 11. septembril komisjoni esindaja Vanessa Mock. "Samaviisi, nagu mis tahes muus äris peavad digihiiud maksma oma õiglase osa maksudest nendes riikides, kus nende tulu on teenitud."

"Me usume, et kujunenud poliitilist olukorda saab ära kasutada meie töö edendamiseks, et digitaalmajanduse maksustamise küsimusele lahendus leida," ütleb Mock märkides samas, et tarvis on välja töötada ühtne lähenemine ja et "me peame jõudma selgusele, kuidas oleks võimalik selline maks kehtestada." 

Siseminister Anres Anvelt arutab USA tehnoloogiafirmadega koostööd äärmusluse tõkestamisel, illustratiivne foto
© Sputnik / Александр Кряжев

Mispärast nende vahel, kes tahavad ameeriklaste internetifirmade hüvepõlvele lõpu teha, maksuliikide pärast – kas tulumaks või käibemaks – erimeelsused on tekkinud ning milline maks ikkagi kehtestatakse, on esialgu raske öelda.Tasub aga meenutada, et justnimelt Eestis – erinevalt teistest EL-i riikidest – ettevõtete tulumaksu euroopalikus tähenduses ei ole.

Ettevõtte tulu maksustatakse Eestis ainult juhul, kui see jaotatakse otseselt omanike kasuks või seda kasutatakse Eesti territooriumil mittetootlikul eesmärgil. Kui aga teenitud tulu reinvesteeritakse või viiakse usutaval ettekäändel välismaisesse emafirmasse, siis seda ei maksustata. Teisisõnu, juhul kui EL Tallinna ettepanekut kuulda võtab, siis tõenäoliselt naudiksid internetihiiud Eestis endas jätkuvalt null-määraga maksude mahaarvamist, mis muudaks selle paiga digihiiglaste jaoks omamoodi "maksuparadiisiks".

Jutt käib sadadest miljonitest eurodest

Mõte sundida USA võrgugigante Euroopas teenitud kasumit jagama ei ole uus ega sugugi esimest aastat asjasthuvitatud valitsuste poolt laialdaselt arutlusel. Käesoleval ajal on sellistel ettevõtetel nagu Google, Apple, Facebook ja Amazon võimalik loovutada Euroopale vaid tühine oma Euroopas teenitud sissetulekuist tänu tütarettevõtete kavalale paigutamisele maksupoliitika seisukohalt soodsamatesse Euroopa Liidu riikidesse, näiteks Iirimaale. Just seal deklareerivad nad oma tulu, ehkki teenivad seda kõigis EL-i riikides.

Tänavu mõnda aega tagasi, nagu meenutab väljaanne Euobserver, oli näiteks Prantsusmaa sunnitud loobuma oma rahalistest nõuetest Google´i vastu kogusummas ligi 1 miljard eurot, kuna kohus jõudis otsusele, mis kõlas nii, et ettevõttele kuuluvat teenusteplatvormi AdWords ei saa maksustada, sest tal ei ole Prantsusmaal "alalist esindust".

Väärib märkimist, et ameeriklaste internetihiidude maksustamise korral on kõne all vägagi suured summad. USA väljaannete, näiteks Сonsortiumnews´i andmetel teenib Facebook pelgalt reklaamiga ainuüksi Suurbritannias ligikaudu 110 miljonit eurot aastas. Ühtekokku aga moodustavad tema reklaamitulud keskeltläbi 25 miljardit eurot aastas.

Teema:
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)

Samal teemal

Eesti asub ELi rahandust juhtima
Tagid:
käibemaks, internet, maksustamine, tulumaks, eesistumine, Apple, Facebook, EL, Google, Euroopa, Eesti, USA

Peamised teemad