06:34 20. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0800
  • RUB68.6245
Majandus
lühendatud link
42 0 0

Niinimetatud Aserbaidžaani pesumasinaga pööritati Danske Panga Eesti filiaalis kahe aasta jooksul 2,5 miljardit eurot

TALLINN, 14. september — Sputnik. Vabaerakonna saadikud Riigikogus esitasid peaminister Jüri Ratasele arupärimise Danske Panga Eesti filiaalis aastatel 2010-2014 toimunud ulatusliku rahapesu kohta, mille abil rahastati Aserbaidžaani režiimile poliitiliselt kasulikku tegevust Euroopas, seisab Riigikogu kodulehel.

"Eesti kui läbipaistva asjaajamisega riigi maine on saanud tõsise hoobi. Tuleb tagada meie panganduse tõhus järelevalve ning paljastada Aserbaidžaani mõjutustegevusega seotud korruptsioonivõrgustik, mida on nimetatud kaaviaridiplomaatiaks. Euroopa Liidu ja Euroopa Nõukogu poliitika ei tohi olla äraostetav, eriti inimõiguste ja demokraatiaküsimustes, kus Aserbaidžaani valitsusel on tõsiseid probleeme," sõnas Vabaerakonna saadik Andres Herkel. 

Herkel tuletas meede, et Danske Panga Eesti filiaali kaudu said raha vähemalt kaks Euroopa poliitikut, UNESCO peadirektori abikaasa ja CNN-i produtsent. "Ma usun, et Aserbaidžaanile rahvusvahelise kiituse ostmise võrgustik on laiem ja võib ulatuda ka Eestisse," märgib Herkel.

"Küsime peaministrilt, kuidas toimub teiste pesumasinast raha saanud isikute kontroll ja avalikustamine. Praegu on ebaselge, mida Rahandusministeerium, Finantsinspektsioon ja Rahapesu Andmebüroo on teinud, et sellised juhtumid ei korduks ning miks ei tehtud ulatuslike rahapesujuhtumite puhul pangale trahve, vaid piirduti vaid ettekirjutusega rikkumiste likvideerimiseks. Küsimuseks on ka see, kas pangandusjärelevalvet toetav seadusandlus on piisav ning tõhus," ütles Vabaerakonna saadik.

Samuti soovib Vabaerakonna fraktsioon teada, millise hinnangu annab peaminister sellele, et üks aser püüdis endale rahvusvahelisel areenil raha eest kiitust osta ning milline on Eesti positsioon selliste juhtumite puhul.

Lisaks soovib Vabaerakond teada, kas selle juhtumiga seoses on teada ka Eesti poliitikuid, kes kaaviaridiplomaatiast kasu on saanud ning kas on teada juhtumeid, kus Eesti poliitikud on võtnud Aserbaidžaani võimudelt või nendega seotud mittetulundusühingutelt vastu tasuta reise konverentsidele ja valimisvaatlus missioonidele, mille puhul on vastutasuks oodatud ja antud kiitvaid hinnanguid.

Andres Herkel on olnud 2008. aastal Aserbaidžaani valimisvaatluste juht ning 2004-2010 Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) kunagine Aserbaidžaani raportöör.

Danske panga Eesti filiaal täheldas 2014. aastal kahtlustäratavat tegevust ja hiljem edastas pangaväljavõtted Taani päevalehele Berlingske Tidende, organiseeritud kuritegevusest ja korruptsioonist teatamise keskusele (OCCRP), Guardianile ja teistele meediaväljaannetele. 

Ajaleht Guardian kinnitab, et Aserbaidžaani valitsev ladvik "pesi" Suurbritannia ettevõtete abiga puhtaks 2,9 miljardit dollarit. Ülekanded sooritati Danske panga Eesti filiaali kaudu, esmakordselt osutas krediidiasutus kahtlastele ülekannetele tähelepanu 2014. aastal, vahendas Sputnik Eesti kuu alguses.

Nagu kirjutab Guardian, sooritasid Aserbaidžaani võimud aastatel 2012 kuni 2014 üle 16 000 sissemakse. "Teatud osa sellest rahast maksti välja poliitikutele ja ajakirjanikele rahvusvahelise ulatusega lobitöö raames, mis oli suunatud Aserbaidžaani presidendi Ilham Alijevi vastase vastuseisu vähendamisele ning riigist positiivse kuvandi kujundamisele," öeldakse artiklis.

Kuritegelikku skeemi segatud pankade hulgas on nimetatud brittide HSBC, Royal Bank of Scotland, Lloyds, Barclays ja Coutts ning ameeriklaste Citibank ja Bank of America.

Eesti pangad osutusid samuti Venemaalt liikunud raha "pesuskeemi" segatuks, nende kaudu on "pestud" umbkaudu 1,6 miljardit ebaseaduslikul teel teenitud dollarit, mis on selle Baltimaa jaoks rekordiliseks summaks.

Suur osa antud rahast liikus läbi Danske panga Eesti filiaali. Uurimine tuvastas, et raha liikus ka pankade Versobank, Krediidpank, SEB ning Citadele panga Eesti filiaali, Swedbanki ja Tallinna Äripanga kaudu.

Tagid:
maine, rahapesu, poliitika, Danske, Vabaerakond, Riigikogu, Andres Herkel, Jüri Ratas, Azerbaidžaan, Eesti

Peamised teemad