18:47 31. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Majandus
lühendatud link
6210

Valitsus leppis kabinetinõupidamisel kokku järgmise aasta eelarves, mille maht ületab esmakordselt kümmet miljardit eurot, suhkrumaksu järgmise aasta eelarvesse ei tule

TALLINN, 15. september — Sputnik. 2018. aasta riigieelarve eelnõu on plaanis valitsuse istungile esitada 27. septembril. Koalitsioon jõudis järgmise aasta eelarves kokkuleppele, konsenesus leiti ka suhkrumaksu ärajätmises järgmise aasta eelarvest, vahendas ERR.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Pikalt kavandatud suhkrumaksu hakkas läbirääkimistel torpedeerima IRL. 

"Leppisime kokku, et 2018 suhkrumaksu ei tule. Eks neid argumente on ju mitmeid – üks on kogu probleemistik, mis selle suhkrumaksu ümber on: riigiabi loa taotlemine on väga ebamäärane, kas üldse õnnestub riigiabi luba saada; president on märkustega selle eelnõu parlamendile tagasi saatnud; ettevõtjad on Euroopa Komisjonis vaidlustanud suhkrumaksu teema jpm," loetles IRL-i esimees Helir-Valdor Seeder ERR-ile.

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski teatas juba aasta aega tagasi, et teeb valitsusele ettepaneku kehtestada suhkrumaks. "Teeme sellise ettepaneku. Ma kardan, et partnerid on pigem skeptilised. Hästi — pakkugu siis teisi variante," ütles Ossinovski.

President ei kuulutanud välja suhkrumaksu >>

Ta lisas, et sotsiaalministeerium on teinud koos maailma terviseorganisatsiooniga toote maksustamise teaduspõhise analüüsi. "Tulemus on, et seda on mõistlik teha inimeste tervise säästmiseks ja see annab raha," rääkis Ossinovski.

Ossinovski ei pea mõistlikuks Eesti konjunktuuriinstituudi direktori Marje Josingu mõtet, et valitsus peaks loobuma hinnatõusu hoogustavatest meetmetest nagu suhkrumaks, sest ministri sõnul pole magusamaksu eesmärk hindu kergitada, vahendas Sputnik Eesti kuu alguses. 

Tarbijahinnaindeks muutus augustis võrreldes eelmise aasta augustiga 3,9 protsenti ning Josing soovitas valitsusel seetõttu loobuda meetmetest, mis hindade kasvule kaasa aitaksid.

Ossinovski ütles, et magustatud jookide maksustamise eesmärk pole nende hinda kallimaks muuta, vaid suunata tootjaid vähendama nende toodete suhkrusisaldust.

"Sellepärast on see maks planeeritud ka mitmeastmelisena. Ehk siis tootjatel on võimalik suhkrusisaldust alandades maksust pääseda täielikult või maksta seda väga minimaalselt. Teiste riikide kogemus näitab, et üldiselt see täpselt nii läheb ja see peaks soodustama just kodumaiseid tootjaid, kes Eesti turust huvitatuna teeksid need muudatused ära," lausus ta.

Tagid:
suhkrumaks, eelarve, koalitsioon, IRL, Eesti

Peamised teemad