13:13 20. Juuli 2018
Kuula otse
  • USD1.1588
  • RUB73.5585
Kremlis räägiti pärast 2020. aastat EL-i suunduva gaasi transiidiplaanidest

Kremlis räägiti EL-i suunduva gaasi transiidiplaanidest

© Sputnik / Стрингер
Majandus
lühendatud link
2910

Väljavaated Vene gaasi transiitvedudeks pärast 2020. aastat Ukraina kaudu kuuluvad majandusliku, mitte poliitilise otstarbekuse valdkonda, teatas ajakirjanikele Venemaa presidendi pressisekretär Dmitri Peskov

TALLINN, 17. september — Sputnik. Peskovi sõnul tarned hakkavad kulgema Venemaa ja EL-i jaoks kasulikumat marsruuti pidi, vahendab RIA Novosti

Reedel teatas Euroopa Komisjoni Energialiidu asepresident Maroš Šefčovič, et Ukraina kaudu EL-i kulgeva gaasitransiidi säilitamine pärast 2020. aastat "on EL-i jaoks tähtsaimaks prioriteediks". 

"Gaasitransiit – see ei ole mitte poliitilise, vaid majandusliku otstarbekuse ja majandusliku kasu küsimus, tarnete prognoositavuse, stabiilsuse ja varustuskindluse küsimus. Niisiis hakkavad tarned toimuma sellel marsruudil, mis on kõige kasulikum nii müüjale, nimelt Venemaale, kui ka energiaohutuse tagajale ning ostjaile Lääne-Euroopa riikides," lausus Peskov vastuseks küsimusele, kas Venemaa on nõus gaasitransiiti läbi Ukraina jätkama.

Gazprom plaanib ehitada kaks uut meritsi kulgevat gaasijuhet Venemaa gaasi tarneteks Euroopasse – mööda Läänemere põhja ja Musta mere põhja. Küsimus Ukrainaga uue transiidilepingu sõlmimiseks 2019. aastal lõppeva lepingu asemele jääb veel lahtiseks.

Veebruaris ütles Venemaa president Vladimir Putin, et Venemaa gaasi transiit EL-i läbi Ukraina võib pärast 2019. aastat jätkuda juhul, kui kui see osutub majanduslikult otstarbekaks. Euroopa Komisjon on korduvalt väljendanud muret selle üle, et gaasijuhe Nord Stream 2 seab juhul, kui see saab rajatud, ohtu Venemaa gaasi transiidi EL-i läbi Ukraina.

Gaasi eksportivate riikide foorumi peasekretär Mohammad Hossein Adeli teatas, et USA-st Euroopasse tarnitav vedelgaas ei asenda Venemaalt tarnitavad helesinist kütust, vahendas Sputnik Eesti teisipäeval. 

Mohammad Hossein Adeli teatas intervjuus Saksa ajalehele Handelsbalatt: "Gaasi eksportivate riikide foorumi peasekretär Mohammad Hossein Adeli teatas, et USA-st Euroopasse tarnitav vedelgaas ei asenda Venemaalt tarnitavad helesinist kütust."

"Ma ei mõista Euroopa Liidu skepsist "Nord Stream 2" suhtes. Euroopa vajab ka edaspidi Venemaa gaasi. USA mõju Euroopa gaasiturule on seni üsna tagasihoidlik. USA ei saa tagasihoidlikest ekspordivõimalustest tulenevalt kunagi asendada Venemaa gaasitarneid Euroopasse," lisas Adeli.

Francis Perrin, Rabatis asuva Poliitikakeskuse (l"OCP Policy Center) ja Pariisi Rahvusvaheliste ja strateegiliste uuringute instituudi (l"Institut de Relations Internationales et Stratégiques — IRIS) ekspert, nõustub Adeliga, et Venemaa jääb pikas perspektiivis tähtsaks gaasitarnijaks, kuid märkis, et ka USA osakaal Euroopa turul hakkab kasvama.

"Venemaa jääb pikas perspektiivis kindlasti Euroopa suurimaks gaasitarnijaks," teatas ekspert.

Samal teemal

Valitsus toetab Gazpromi trahvimist
EL ei kavatse Vene Gazpromi trahvida
Trilini ostab Gazpromi osaluse Eesti Gaasis
Gazprom tegi Eestile soodsa pakkumise
Trilini Energy ja Gazprom sõlmisid Eesti Gaasi ostu-müügilepingu
"Gazprom" korraldab oksjoni Balti riikidele
Euroopa Komisjon: "Gazprom" teeb Eestile ja teistele EL riikidele liiga
"Gazprom" võib müüa oma osaluse "Eesti Gaasis"

Peamised teemad