01:24 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Majandus
lühendatud link
5620

Maaelukomisjon käsitles teisipäevasel istungil muu hulgas võikriisi ning komisjoni esimehe Aivar Koka sõnul tuleks selle lahendamiseks lihtsalt paariks nädalaks või ostmisest loobuda

TALLINN, 19. september — Sputnik. Kokk rääkis ERR-ile, et istungil räägiti toiduainete hinnatrendidest ja hindade kõikumise põhjustest. Mööda ei pääsetud ka võikriisi teemast.

Võitarnijad: maailmas on koorepuudus >>

"Arvan, et tänane võikriis on puhtalt ajakirjanduslik kriis — või tootmine ei ole vähenenud, kauplustele on hommikuti alati piisavalt võid tarnitud, aga inimesed millegipärast hirmuga ostavad võid kokku, kartes kallinemist," rääkis komisjoni esimees.

Võiriiul Maximas
© Sputnik / Светлана Бурцева

"Meie soovitus on, et paar nädalat ärge võid ostke ja näete, et hind on kuu aja pärast sama ja võid on piisavalt kaubanduses," lisas ta.

Võikriisi põhjusena näeb Kokk üheltpoolt reklaami, et see on tervisele kasulik, ja teiseltpoolt meedia tähelepanu, mis on tekitanud hirmu võinappuse ees.

Riigikogu maaelukomisjoni tänasel istungil keskenduti toiduainete hinnatrendile, mis on viimaste kuude lõikes olnud jätkuvalt tõusuteel, seisab Riigikogu kodulehel.

Aivar Koka sõnul vajab toiduainete hinnatrend analüüsi, et saada selgus, kuidas see mõjutab meie tarbijaid ja põllumajandustootjaid. "Hinnatõusuga ei kaasne sageli tootjatele makstava tasu suurenemine. Kas ümbertöötlejad ja kaubandus lõikavad hinnatõusust ära suurema osa või on probleem kusagil mujal," ütles Kokk. 

Tema sõnul on vaja tuua selgus hinna muutustega seotud asjaoludele, et tagada tootjatele õiglase tasu maksmine. Samuti soovime teada, kas Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri väide, et mõnes Euroopa osas müüakse inimestele madalama kvaliteediga toitu kui teises, hoolimata sellest, et pakend ja kaubamärk on sama, vastab tõele ja millisesse Euroopa ossa jääb siis Eesti.

Maaelukomisjon on tänasele istungile kutsunud olukorda analüüsima Eesti Konjunktuuriinstituudi AS direktori Marje Josingu, Maaeluministeeriumi, Eesti Kaupmeeste Liidu, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja ja Eesti Toiduainetööstuse Liidu esindajad.

Tagid:
võikriis, või, toit, hinnad, tootmine, Maaelukomisjon, Riigikogu, Aivar Kokk, Eesti

Peamised teemad