08:18 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1900
  • RUB90.1153
Majandus
lühendatud link
7010

Läti riigile kuuluv AirBaltic võib Eesti lennuettevõtte lõplikult hingusele saata – Riia ostab Kanadast üle tosina uue lennuki

TALLINN, 29. september — Sputnik. Läti riigile kuuluv AirBaltic ostab Kanada lennukitootjalt Bombardier vähemalt 13 uut lennukit, võttes Eesti Nordicalt konkurentsivõitluses rahvusvahelistel lennuliinidel vähimagi ellujäämislootuse.

Nordica soetab LHV abiga kaks lisalennukit, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Agentuur Bloomberg kirjutab, et lätlased viivad varem miljardile eurole hinnatud tehingu Bombardieriga lõpule isegi vaatamata USA poolt Boing'i kaebuse alusel Bombardier C klassi lennukitele kehtestatud impordimaksudele, mis paratamatult tõstavad nii tootja, kui ka tellija kulusid. AirBaltic ise teatab tal juba olemasoleva 7 Kanada lennuki täiendamisest uute CS300 lennukiga kui sündinud faktist.

AirBaltic juht Martin Gauss rääkis ajakirjanikele, et lennukid soetatakse "kindlasti veel enne järgmise aasta lõppu" ja selle tulemusena saavad ettevõtte lennukipargis kõik Kanada lennukid olema C klassi masinad, mida täiendavad Brasiilia Embraer'i E2 lennumasinad.

Loobutakse turbopropellerlennukitest 

"Tegime strateegilise otsuse üle mina täielikult reaktiivlennukitele," ütles Gauss," Esialgu pole veel otsustatud, millal tellimus täidetakse, kuid kindlasti asendame me kõik turbopropellerlennukid C seeria reaktiivlennukitega."

Ta teatas samuti, et ettevõtet ei hirmuta Bombardier lennukitele kehtestatud USA sanktsioonid, sest neil on "poliitiline iseloom" ja sel pole mingit pistmist lennukite kvaliteediga.

Eesti riigile kuuluv lennuettevõte Nordica oli juba oma eelkäija, Estonian Air varematele loomisel väga halvas konkurentsisituatsioonis – Läti AirBaltic tegutses Eesti taevas turuseaduste järgi aktiivselt ja hõivas juhust kasutades nii lennuliine, kui ka reisijaid.

CS300 kulutavad peaaegu 20% vähem kütust, kui pruugitud Boeing 737-300, mille Läti lennuettevõte tahab välja vahetada ja mis praegu lendavad pikemate liinidel. See tagab lätlastele täiendava eelise konkurentsivõitluses piirkonnas.

Tagid:
konkurentsivõime, ost, lennuk, airBaltic, Bloomberg, Nordica, Kanada, Läti, Eesti

Peamised teemad