13:49 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Majandus
lühendatud link
4310

Ülemaailmse kliimasoojenemise tagajärgedest kannatavad põhiliselt palava kliimaga maad, samas kui põhjapoolsetele riikidele, sealhulgas Eestile tõotavad looduse kapriisid kenakesi dividende

TALLINN, 4. oktoober — Sputnik. Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) andmetel on ülemaailmse kliimasoojenemise tõttu SKP rahvastiku ühe elaniku kohta kuuma kliimaga riikides vähenemas ja põhjapoolsetes riikides kasvamas, kirjutab portaal Läti Sputnik.

IMF-i hinnanguil toob temperatuuri tõus ühe kraadi võrra riikides, kus aasta keskmiseks õhutemperatuuriks on 25 kraadi Celsiuse järgi, nagu näiteks Bangladeshis, Gabonis või Haitis, kaasa tootmismahu vähenemise elanikkonna iga inimese kohta kuni 1,5% võrra, selline tendents jätkub vähemalt seitse aastat. Aruande autorid osutavad uurimisele ajaloolistest seaduspäradest 180 riigis viimase 65 aasta jooksul.

Kõrbestumine puudutab ka Eestit>>

IMF avaldas kaardi, millelt on näha, et ülemaailmse kliimasoojenemise negatiivsed tagajärjed puudutavad 60% maakera elanikkonnast (riigid on kujutatud arvestades nende rahvastiku arvu). Samas ilmneb, et jaheda kliimaga riigid lõikavad kliimasoojenemisest märgatavat kasu.

Воздействие повышения температуры на 1 градус Цельсия на объем производства на душу населения
Международный валютный фонд
Kliimasoojenemise mõju toodangu kogumahule rahvastiku ühe elaniku kohta õhutemperatuuri tõusmisel 1oC võrra.

Agentuur Bloomberg analüüsis IMF-i andmeid ja koostas nimekirja riikidest, kelle SKP iga elaniku kohta kasvab. Esikohal on Mongoolia: tema SKP suureneb 1,3% võrra, järgnevad Island (kasv 1% võrra), Soome ja Venemaa (vastavalt 0,9% ja 0,8%). Eesti on kaheksandal kohal (0,7%), Läti ja Leedu kümnendal kohal (SKP kasv 0,6% võrra).

Antarktika jääkatte sulamine>>

See ei tähenda, et antud riikidest saab troopiline paradiis. Uurijad on oma hinnangud tuletanud möödaniku ilmastikutingimuste suhteliselt väikeste kõikumiste analüüsist – mitte keegi ei või tegelikult teada, mis toimub juhul, kui õhutemperatuur tõuseb varasemate aegade näitudest kõrgemale. Ei maksa unustada suuri looduskatastroofe, pealsunnitud väljarännet ja teisi probleeme, mis käivad eelduste kohaselt kliimamuutustega käsikäes.

Nobelistid: inimkonna suurimateks ohtudeks on Donald Trump, tuumasõda ja kliimamuutused>>

Sellegipoolest annavad olemasolevad andmed tunnistust sellest, et Venemaa võiks vähemalt esialgu tahes-tahtmata osutuda kasusaajaks sellest, mis kujutab endast ülemaailmselt tohutu ulatusega probleemi. Vaesed lõunamaad saavad enda kanda põhiliselt maailmakaardi keskel paiknevate rikaste riikide poolt tekitatud katastroofi põhiraskuse, samal ajal kui põhjapoolsed riigid teenivad ennenägematut tulu. Oma panuse on andnud ka USA, kes juunis Pariisi kliimakokkuleppest lahti ütles.

Two°C — New-York City>>

Tagid:
SKP, majandus, kliima soojendamine, IMF

Peamised teemad