21:55 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Majandus
lühendatud link
8211

Valitsuse ebaefektiivsete otsuste tõttu aktsiiside ja kaubanduse valdkonnas on kõik Eesti väikepoed varsti huku äärel

TALLINN, 17. oktoober — Sputnik, Svetlana Burceva. Väikekaupmeeste liit kuulutas välja allkirjade kogumise Eesti parlamendile adresseeritud pöördumisele, et loobutaks kavandatud majanduslikest ümberkorraldustest, mis seavad ohtu väikepoodide edasise eksistentsi.

Eesti kesk- ja väikekaupmeeste liidu endine esimees, kunagi ligi 37 väikekaupluse omanik, pikaajalise staažiga ettevõtja Naum Muhhin on aga päris kindel, et väikepoed on määratud väljasuremeisele ja mitte mingisugused pöördumised Eesti valitsuse poole seda olukorda enam ei muuda.

Peaminister Jüri Ratas
© AFP 2019 / Tiziana FABI

Võitle ja sure

Eriti teravaks tõuseb väikepoodide probleem maapiirkondades, eeskätt Lõuna-Eestis. Väikekaupmeeste liidu juhatuse liikme Rein Reinvee sõnul on riiklik maksupoliitika toonud kaasa piirikaubanduse elavnemise, mille tulemusena eelistavad potentsiaalsed ostjad Lõuna-Eestis sooritada oma sisseoste naaberriigis Lätis.

Piirikaubandus aasta teises pooles kasvas 260% >>

Ühest küljest on uued aktsiisimäärad põhjustanud teatud tooteliikide hinnatõusu, nii et osta nii toiduaineid kui ka alkoholi piiri tagant on nüüd tarbijale märksa soodsam.

Teisest küljest nõuavad uued jaemüügikorralduse eeskirjad, piirangud tubakatoodete müügi ning erinõuded alkoholi ja müügipindade osas kauplustelt kas loobumist oma äritegevusest või selleks hädavajalike ümberehituste tegemist, mis nõuab üsna suuri investeeringuid. Paljudele ei ole see aga taskukohane.

Naum Muhin tuletas seoses järjekordse lainega võitluses väikepoodide ellujäämise eest meelde, kuidas ta veel 12 aastat tagasi asutas kesk- ja väikekaupmeeste liidu, kuhu sel ajal kuulus üle 400 väikekaupluse.

"Kümme aastat võitlust, kümme aastat sõdimist selle eest, et võimaldada väikepoodidel olemas olla – see ei ole andnud absoluutselt mitte mingeid tulemusi. Väikepoed on üldkokkuvõttes hukule määratud," lausus Naum Muhhin.

Surmaotsus väikeettevõtlusele

Muhhin meenutab, et kogu riigis oli veel kümmekond aastat tagasi ligikaudu 13 200 väikekaupmeest, kes tegelesid lihtsalt öeldes pereettevõtlusega ja püüdsid kuidagiviisi ellu jääda. Samal ajal töötas suurtes kaubanduskettides vähem kui 9000 inimest.

Algus väikepoodide hingusele minekule pandi Muhhini hinnangul paika sel ajal, kui suurte kaubanduskettide tegevust oli asutud toetama nii Eesti valitsuse kui kaubanduskoja kui ka Eesti konjunktuuriinstituudi ja kõikvõimalike inspektsioonide poolt.

Kirbud panevad kõik hüppama >>

"Lämmatati justnimelt väikepoode. Kontrolliti põhiliselt väikepoode. Neid oli lihtsam karistada. Väikepoodide jaoks muutus lihtsalt võimatuks suurtes ketikauplustes kehtestatud hindadega ja ettevõtete vaheliste kartellikokkulepete tingimustes konkureerida," selgitas Muhhin.

Ettevõtja meelest oli suurte kauplusekettide üleüldise aktiivse arengu ajajärgul mõnda aega veel võimalik hinges püsida pisipoekestel, mis paiknesid suurtest kaubanduskeskustest eemal. Kuid koos aktsiisitõusuga ja kubanduspindadele seatud nõuete karmistamise tingimustes on pisikesel poeäril üha raskem ellu jääda.

Keelatud vili on alati magus

Mida kõike ei ole suitsetamise ja alkoholi kuritarvitamise vastase võitluse loosungi all meie riigis välja mõeldud. Just nende õilsate eesmärkidega põhjendatakse ja muudetakse jaekaubandusele kehtivaid nõudeid. Kuid pikaajalise staažiga ettevõtja kogemus seab sedasorti lähenemise tõhususe probleemi lahendamiseks kahtluse alla.

Pankrottide hulk Eestis väheneb, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Mitte ükski keeld ei ole viieteistkümne aastaga mingeid tulemusi andnud. Mida enam on olnud alkoholivastast võitlust puudutavaid seadusi, seda rohkem on teda müüdud," nentis Naum Muhhin. Tema arvates ei saa mitte mingite kaubanduspinna normide või alkoholitoodete hindade tõstmise või alkoholi müügiaja piiramisega joomarluse probleemi lahendada.

Ratas: meie eesmärk on vähendada alkoholitarbimist >>

Samuti ei anna sundida riigi rahvast vähem suitsetama, juhul kui näiteks väikepoodides sigarette müüa ei tohi. Muhhin leiab, et kõik valitsuse poolt kehtestatud uued nõuded jaekaubandusele ja aktsiisimaksude tõstmine ei ole hoopiski suunatud võitlusele joomise või suitsetamise vastu.

Tegelikult, on spetsialist veendunud, on tegemist võitlusega riigikassa tulude suurendamise eest aktsiiside tõstmise arvel ja suurte kaubanduskettide toetuspoliitikaga väikepoodide turult väljatõrjumiseks.

Nagu Muhhin märkis, ei ole riik sellisest võitlusest rahva tervise eest sugugi võitnud, vaid kaotanud, kuna lõviosa ostunõudlusest on voolanud Eestist Lätisse.

Enamgi veel, sedasorti reeglitest ja nõudmistest, mida ametnikud välja mõtlevad, paistab läbi võimude hoolimatu suhtumine riigi suurtest asustatuskeskustest kaugele jäävate maapiirkondade elanikesse.

"Millegipärast otsustati, et kõik elavad meil siin nii hästi, et omavad autot ja saavad seega sõita kuhu iganes keskusse sisseoste tegema ning absoluutselt kõike endale nädalaks ette varuks soetama. Aga see ei ole nii," on Muhhin nördinud.

Siin on veebikalkulaator, mis arvestab kokku, kui palju raha voolab Eestist Lätisse üksnes sellepärast, et seal on soodsam sisseoste teha.

Tagid:
väikeettevõtlus, kaubandus, aktsiisitõus, majandus, pood, Naum Muhhin, Eesti

Peamised teemad