04:29 25. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Majandus
lühendatud link
36 0 0

Keskkonnaministeerium on huvigruppidega arutanud jäätmemajandust puudutavaid põhimõtteid, eesmärgiga suurendada olmejäätmete ringlussevõttu

TALLINN, 21. oktoober — Sputnik. Hetkel ei ole veel tegemist eelnõuga ning valitsus seda arutanud ei ole, teatas Keskkonnaministeerium.

Eestis on olmejäätmete sortimine olnud kohustuslik juba ligi kümme aastat, aga täna oleme olukorras, kus reaalselt jõuab ringlussevõttu vaid 30% olmejäätmetest. Seega on selge, et olmejäätmete sortimisega on Eestis probleeme ning see teema ei ole ka kuhugi kadumas ehk et maailma üldine suundumus on siiski sinnapoole, et jäätmeid tuleb aina rohkem sortida ning materjalid ringlusesse võtta.

Ragn-Sells AS kavandab hinnatõusu>>

Keskkonnaministeerium tegi ettepaneku kujundada uus jäätmekäitluse hinnataseme astmestik, mis aitaks luua selleks sobiva majandusliku keskkonna. Peamine põhimõte seisneb selles, et ringlussevõtt oleks põletamise ja ladestamise kõrval kõige odavam.

Sisuliselt tähendabki see siis põletamismaksu kehtestamist ning jäätmete prügilasse ladestamise tasu tõstmist. See suurendaks jäätmekäitlejate motivatsiooni korraldada olmejäätmete liigiti kogumist paremini.

Jäätmete põletamine lõkkes mürgitab tervist>>

"Muudatus on mõeldud selleks, et elanikud oma harjumusi muudaksid ning hinnatõus hakkab puudutama eelkõige neid, kes jäätmeid ei sordi. Liigiti kogutud jäätmetest vabanemine peab olema selgelt soodsam kui segamini kogutud jäätmete ära andmine," selgitas ministeerium.

Kõrgõztani pealinn Biškek
© Sputnik / Табылды Кадырбеков

See jäätmeveo teenuse hinna kujundamise põhimõte on ka juba jäätmeseaduse muudatuses, mis on praegu Riigikogus arutamisel.

Aastas tekib Eestis ligikaudu 470 000 tonni käitlemist vajavaid olmejäätmeid.

Eesti on võtnud eesmärgiks aastaks 2020 ringlusse võtta vähemalt 50% olmejäätmete kogumassist aastas, kuid 2014. aastal võeti ringlusse 32% ning 2015. aastal vaid 30% olmejäätmetest.

Jäätmed võivad olla väga väärtuslik ressurss>>

Tagid:
põletamisnaks, jäätmed, prügi, hind, Keskkonnaministeerium

Peamised teemad