07:29 01. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1708
  • RUB91.7763
Majandus
lühendatud link
7551

Saksamaa endine liidukantsler ja praegune "Rosnefti" direktorite nõukogu esimees ütles välja, millest Euroopa Liidus väga paljud mõtlevad, kuid kaugeltki kõik ei suuda seda valjusti välja öelda, mõtiskleb raadio Sputnik autor

Ilja Harlamov, raadio Sputnik

Gerhard Schröder, Saksamaa endine liidukantsler ja praegune "Rosnefti" direktorite nõukogu esimees ütles välja mõtte, milleks ükski praegune Euroopa poliitikas ilma tegev poliitik pole võimeline. Euroopa Liidus on kindlasti mõjukaid ja isegi väga mõjukaid inimesi, kes mõtlevad samuti, kuid selle väljaütlemiseks ei jätku neil julgust. Nad kardavad, et paljugi, mis juhtuda võib. Panevad nahka kõige naha ja karvadega. Schröder julges.

Schröder: USA-l on vaja nõrka Venemaad >>

Tema arvates on Vana maailm, erinevalt USA-st, Venemaa õitsengust huvitatud. Tsiteerime: "USA arvates on Venemaad võimalik isoleerida. Poliitilisest seisukohast on see mõttetu ja majanduslikult ohtlik." See sümboolne avaldus kõlas Euraasia majandusfoorumil Veronas.

Poliitika poliitikaks, kuid Euraasia ruum selle tohutu potentsiaali ja integreerumisvõimalustega ei ole kuhugi kadunud. On muidugi neid, kes seda heameelega teeksid, kuid hammas ei hakka peale. See on muide ainuke EL foorum, kus Venemaa ja Euroopa äriringkonnad "Suure Euraasia" probleeme arutavad ja tulevikku prognoosida püüavad.

Schröder tuletas lühikese mäluga tegelastele meelde, et ÜRO Julgeolekunõukogu alaliseks liikmeks olev Venemaa ei saa USA Venemaa nõrgestamise sooviga leppida. Euroopa ja Saksamaa huvi seisneb eks-kantsleri arvates selles, et Venemaa õitseks ja sellele on lihtne seletus: Saksamaa vajab oma majandusele müügiturgu ja ressursse. Kas pole pragmaatiline? Kahtlemata.

USA liitlased tulevad Venemaa ja Hiina poolele üle >>

Kuid ka Venemaal on plaan muuta riik globaalseks energeetikariigiks ja ta peab selles kontekstis müüma energiaressursse. Schröder lisas, et "Venemaa destabiliseerimist" pole mõtet jätkata. Tuleb töötada selle nimel, et Venemaa-vastased sanktsioonid tühistataks. Üldiselt formuleeris ta kõnekalt selle, mida Washingtonis kõige rohkem kardetakse — Venemaa häid suhteid Euroopa ja tema tunnustatud veduri – Saksamaaga. Kui selline strateegiline liit tekiks, muutuks maailma geopoliitiline olukord tundmatuseni. Lihtsamalt öeldes, julgeolek suureneks ja saabuks õitseng, kui soovite. Tänapäeval on see sõna muutunud suisa imeasjaks.

Pärast sellist avaldust paiskub Schröderi peale kahtlemata uus kriitika- ja süüdistustetulv. Aga ega see tal esimene kord ole. Möödunud aastakümnendeil süüdistati teda ja Prantsusmaa president Jacques Chira'i, ja see on veel pehmelt öeldud, et nad "julgesid" keelduda USA toetusest Iraaki tungimiseks. Umbes samal ajal langes Schröderi kaela süüdistustelaviin liiga tihedates sidemetes Moskvaga.

Zahharova: USA rikub sihilikult suhteid Venemaaga >>

Kui keegi äkki enam ei mäleta, siis tookord oli see seotud mööda Läänemere põhja kulgeva Põhja-Euroopa gaasijuhtme ehitusega Venemaalt Saksamaale ja kõrge ametikoha saamisega konsortsiumis, kus domineerib "Gazprom". Nüüd tunneb maailm seda projekti "Nord Streami" nime all. Gerhard Schröder ja Vladimir Putin olid selle autoriteks ja "mootoriteks". Gaasijuhe oli suunatud eranditult vastastikuse kasu saamisele ja kahe maa aktiivsele koostööle. Ja muuseas, on täitnud ja täidavad täies mahus seda rolli, kui palju Moskva ja Berliini heade suhete vastased kaikaid kodaratesse loopida ka ei püüaks.

Nüüd, mil käsil on juba "Nord Stream 2" projekti arendamine, on see publik taas aktiviseerunud. Neil on küll suur soov ja tahe kinnitatud plaanid nurjata, kuid paistab, et nende šansid ei ole suured. Ennekõike käib see USA ja Washingtoni kontrolli all olevate bürokraatlike struktuuride kohta. Euroopa Komisjon palus EL Nõukogult volitusi Euroopa Liidu nimel läbirääkimiste pidamiseks väitega, et "Nord Stream 2" ümber on teatud "juriidiline vaakum", mis tuleb täita mingite läbirääkimiste käigus.

Euroopa poliitikud tunnistavad de-facto Krimmi kuulumist Venemaale
© Sputnik / Константин Чалабов

Rosnefti nõukogu esimeheks sai Gerhard Schröder >>

Kuid vabandage, härrased, Euroopa Komisjon ei saa olla läbirääkimiste osapooleks puhtärilises projektis. Nagu filmis: soovid ei lange kokku võimalustega (parafraas toostist L. Gaidai kultusfilmis "Kaukaasia vang": "Joome selle terviseks, et meie soovid langeksid alati kokku meie võimalustega" – toim.). Kuid siin tuleb tegemist teha väga spetsiifilise publikuga, keda on väga kerge üles kütta. Ja oma siira ning pragmaatilise arvamusega Schröder seda tegigi. Jääme ootama uusi julgeid avaldusi ja kui need ilmuvad, proovime nendest rahuldust saada. See ongi ju sõu peaeesmärk – naudingut pakkuda.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
majandus, sanktsioonid, Nord Stream 2, Rosneft, Gerhard Schröder, Euroopa, USA, Saksamaa, Venemaa

Peamised teemad