06:27 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Majandus
lühendatud link
12630

Toiduainete erinevaid standardeid EL "vanadele" ja "noortele" liikmetele peetakse juba "mitmekiiruselise Euroopa" elluviimise alguseks, märgib RIA Novosti vaatleja

Vladimir Ardajev, RIA Novosti vaatleja

Visegradi grupp, kuhu kuuluvad Poola, Tšehhi, Slovakkia ja Ungari, käivitas skandaali "topeltstandarditest", mis on erinevad Lääne ja Ida-Euroopa toiduainetele. "Nelik" teatas, et EL partnerid tarnivad neile samade tuntud brändide toiduaineid, mis on neil kallimad ja halvema kvaliteediga kui Läänepoolsetes riikides müüdavad analoogid. Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker püüdis Lääne toiduainetetootjaid kaitsta, kuid kaugeltki mitte kõik Brüsselis ei jäänud temaga nõusse. Faktid on tõendatud ja tänaseks on skandaal juba tuurid üles võtnud. Toiduainete erinevaid standardeid "vanadele" ja "noortele" EL liikmetele peetakse juba "mitmekiiruselise Euroopa" käivitumise alguseks.

Toiduapartheid: Ida-Euroopa on muutunud Brüsseli "solgiämbriks" >>

Kofeiinita kohvi, rasvata margariin

Tšehhi poelettidel müüdavas Jacobs Krönungi lahustuvas kohvis on 30% vähem kohvi kui Saksamaal müüdavas. Saksamaa Rama margariin on 10% rasvasem kui Tšehhis müüdav. Tuunikala konservid näevad mõlemal pool välja täpselt ühesugused, kuid läänepoolsetes riikides on karbis kalatükid, idapoolsetes aga purustatud kalamass, sisuliselt tootmisjääk. Seejuures konserv Saksamaal üks euro, Tšehhis väliselt täpselt samasugune aga poolteist.

Ungaris müüdavad Manner vahvlid ei ole nii krõbedad ja Nutella pähklikreem nii hõrk ega nii kergelt leivale määritav, nagu Austrias müüdav. Coca-Cola, mida müükase Slovakkias ja Ungaris, sisaldab magusainena maisisiirupit – isoglükoosi, mis on palju odavam, kui tavaline suhkur, mida sisaldab Saksamaal ja Austrias müüdav sama jook.

Slovakkia riikliku veterinaar- ja toiduameti inspektorid võrdlesid paarikümmet toidukaupa, mis olid võetud Bratislava kaupluskettidest ja Austria linnadest. Tulemus: vorstid, juustud, piimatooted, šokolaad, leib, joogid, mida müüakse samade kaubamärkide ja nimetuste all, on kvaliteedilt üsna erinevad. Nendes, mida müüakse Slovakkias, on vähem liha, kuid rohkem rasva, nendes on rohkem maitsestimulaatoreid, magusaineid, värvaineid ja muid kunstlikke lisandeid.

Toiduainete erinevusi pandi tähele mitte ainult Visegradi riikides, vaid ka teistes Euroopa Liitu kuuluvates Kesk- ja Ida-Euroopa riikides: Bulgaarias, Rumeenias, Horvaatias, Sloveenias, samuti Balti riikides.

Erinevates riikides toimunud rohked uuringud tuvastasid Ida- ja Lääne-Euroopa riikides vaid ühe täiesti identse toote – Milka šokolaadi.

Euroopa Baltimaades pole õige. Paksendi viga >>

Selle aja peale ärkasid ka Balti riigid: Läti toiduainete- ja veterinaariateenistus alustas paarikümne seal müüdava "kahtlase" toiduaine sarnasuse kontrollimist Lääne-Euroopas müüdavate analoogidega. Leedu Seimis arutatakse eriuurimiskomisjoni moodustamist importtoiduainete võimalike kvaliteedierinevuste kontrollimiseks.

Kusjuures paljude riikide piiriäärsete piirkondade elanikud teavad sellest erinevusest juba ammu ja käivad aeg-ajalt naabrite juures "ehtsaid" toidukaupu ostmas. Ungarlased ja slovakid käivad Austrias, sloveenid Austrias ja Itaalias, poolakad Saksamaal, tšehhid Saksamaal ja Austrias.

"Erinevad maitse-eelistused"

Ida-Euroopa riikide liidrite pahameel paiskus välja Euroopa Liidu märtsis toimunud tippkohtumisel. Nad pöördusid Euroopa Komisjoni poole ja nõudsid EL ida- ja lääneriikides samade, kuid erinevate näitajatega toiduainete müügipraktika muutmist. EK president Jean-Claude Juncker nimetas seda "lubamatuks", kuid võttis Lääne-Euroopa toiduainetetootjad oma kaitse alla, seletades sellist tegevust ostjaskonna "traditsiooniliselt erinevate maitse-eelistustega". Junckeri sõnul võtavad tootjad erinevate riikide toiduainete turule orienteerudes arvesse erinevate riikide kulinaaria iseärasusi ja korrigeerivad sellele vastavalt toodetavate toidukaupade koostist.

Täpselt samasuguse seletuse andsid ka tootjad ise. Näiteks Nestle esindajad teatasid, et Nescafé Gold valmistatakse igas riigis erinevalt "sõltuvalt iga tarbijate maitse-eelistustest". Tšehhis ja Sloveenias, näiteks röstitakse ube erinevalt ja sellest tulenevalt on ka kohvipulbri värvus neis riikides erinev. Joogi maitse võib erineda ka Robusta ja Arabica kohvisordi ubade erineva vahekorra tõttu kohvipulbris.

Tõuseb nii nälgivate kui ülekaaluliste inimeste arv >>

Kuid sügisest olukord muutus. Idapoolsete "nooremate vendade" pretensioone toetas ootamatult Euroopa Komisjoni justiitsküsimuste, tarbijakaitse ja soovõrdsuse volinik Věra Jourová. Tšehhist pärit eurovolinikule osutus see teema vägagi südamelähedaseks.

"1990. aastal elasime Austria piiri lähedal. Kui "raudne eesriie" langes, sõitsime sinna toiduaineid ostma. Meil oli taskus vaid mõni Austria šilling, mille eest me ostsime kohvi ja šokolaadi. Kodus ootasid meid sugulased, et meie toodut proovida. Nende toiduainete maitse erines väga meil saadaolevatest," jagas eurovolinik ajakirjanikega oma noorpõlvemälestusi.

"Nüüd on meil ka tõendid," ütles Věra Jourová 26. septembril pärast paljude faktide kontrollimaterjalidega tutvumist. Tema sõnul puudutab olukord "kümneid ja isegi sadu erinevaid toiuduaineid". Seejuures väljuvad ekspertide tuvastatud erinevused kaugelt kohalike elanike maitse-eelistuste raamidest.

Eurovoliniku büroo andis välja eraldi pressiteeaate, kus kutsus üles Euroopa riikide valitsusi järgima EL seadusi, mis kohustavad tootjaid väljastama tarbijatele tõelevastava ja ammendava teabe toodetavatest toidukaupadest ja nende koostisest ning mis keelab kõlvatu konkurentsi. Just sellise hinnangu sai erinevates riikides sama kaubamärgi ja sama markeeringuga, kuid erineva koostise ja kvaliteediga toiduainete turustamine. Üllitati ka eraldi juhendmaterjal Euroopa Liidu liikmesriikidele, et "topeltstandarditest" toiduainete kaubanduses üle saada.

Euroopa ülekaalulised lapsed on valitsuste süü >>

"Kõigepealt võeti meilt põllumajandus"

Diskrimineerimine Tšehhi toiduaineteturul peamiselt Saksamaa toiduainetetootjate poolt kestab juba üsna pikka aega, väidab Tšehhi Rahvussotsialistide partei (ČSNS) aseesimees Přemysl Votava. Tema sõnul eksitati omal ajal Tšehhi tarbijat välismaiste toiduainetetootjate toodangu ülemäära pealetükkiva reklaamiga ja tarbija ei pööranud piisavalt tähelepanu Lääne kaupade kvaliteedile, juhindudes põhimõttest "Läänest tulev on alati täiuslik."

"Lääne tootjad suretasid Tšehhi toiduainete tootmist palju aastaid dumpinguga. Põllumajandustootjad olid sunnitud vähendama piimakarja ja sigade arvu, põldudelt kadusid juurviljad, aedadest puuviljad. Tšehhi vabariiki saabusid tuhandeid koormaid EL toiduaineid, Tšehhi turg ujutati üle Lääne kaupadega, mis jäid kvaliteedilt Tšehhi analoogidele tihti alla. Usaldav tšehhi tarbija aga ostis lääne kaupu. Alles nüüd, pärast virgumist, hakkasid tšehhid aru saama, et neid on toodete kvaliteediga petetud," ütleb Přemysl Votava.

Euroopa Liiduga ühinemine hukutas Tšehhi põllumajanduse, väidavad poliitikud. Võrreldes 1989. aastaga vähenes piimakari riigis peaaegu kahe kolmandiku võrra: lehmi oli varem üle miljoni, nüüd on järgi 360 tuhat. Sama olukord on sigadega, puu- ja juurviljakasvatuses on olukord veelgi hullem. Omatoodang asendatakse impordiga. See ei anna tunda mitte ainult põllumajanduses vaid ka maaelu olukorras üldiselt: külad on tühjaks jäänud, koole, postiasutusi, kauplusi pannakse järjest kinni. Nüüd saab Tšehhi toiduainetetootmise taastamine olema väga raske, kulub palju aega ja raha, on Votava veendunud.

Euroopa Liidu sanitarid. EL toidab Lätit riknenud toiduainetega >>

Veelgi teravamalt väljendus teine Tšehhi poliitik – Vabariikliku partei president Miroslav Sládek. "Nad ei saada meile mitte toitu, vaid saasta," teatas ta Sputnik Česka'le.

"Toimunu näitab, et Euroopa Liidus on mõned riigid tähtsamad, nagu Saksamaa ja mõned teisejärgulised, nagu meie. Ei tahaks uskuda, et see ongi seesama "Kahekiiruseline Euroopa", millest Brüsselis praegu räägitakse. Sest sel juhul tuleks kogu EL laiali saata," leiab Miroslav Sládek.

Samal ajal kostavad sellised avaldused mitte ainult poliitiliste jõudude, vaid ka riigi tasandil. 19.-20. oktoobril toimunud Euroopa Nõukogu tippkohtumisel märkis Poola Euroopa asjade minister Konrad Szymański, et valitsus Varssavis näeb, et "Euroopa Liidu erinevate osade huvid ei ole tasakaalus".

"Paradoksaalne on see, et need riigid, mis on ilmutanud suuremat poliitilist ja ühiskondlikku usaldust integratsiooniprotsessi suhtes, puutuvad EL-s oma kavatsuste elluviimise probleemidega sagedamini kokku. Samal ajal nendel riikidel, kes integratsiooniprotsessi küsimärgi alla seadsid, on oma poliitilisi lubadusi kergem täita," ütles Szymański.

Poola asevälisminister ütles, et Poola, nii nagu ka teised Visegradi grupi riigid, loodavad tõsistele reformidele Euroopa Liidus.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
analüütika, toiduapartheid, topeltstandardid, tervis, ühiskond, kvaliteet, toit, Visegradi grupp, Ida-Euroopa, Lääne-Euroopa

Peamised teemad