11:56 14. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB87.1809
Majandus
lühendatud link
8120

"Agressorriik ei osta meie käest komme, õlut ja tapeete," – umbes sellise kaebuse Venemaa kohta esitas Ukraina Maailma Kaubandusorganisatsioonile

Maria Baljabina, raadio Sputnik

Kiievi pidevad kaebused, et Venemaa on hakanud vähem Ukraina kaupu ostma, paistavad lihtsate ukrainlaste silmis ilmselt veidravõitu. Ent Ukraina võimud on nähtavasti leidnud võmaluse kõike põhjendada.

"Agressorriik ei osta meilt komme, õlut ja tapeete," – umbes sellise kaebusega Venemaa vastu pöördus Ukraina Maailma Kaubandusorganisatsiooni poole.

Kiievile jõudis pärale, et gaasitransiidist jääb ta ilma >>

See on Kiievi meelest vastuolus Venemaal WTO raames lasuvate kohustustega. Erinevalt Ukraina enda käitumisest, kes millegipärast jätab enesele õiguse embargoks Venemaa kaupadele, rääkimata juba kõigi teiste lepingute täitmsest ja võlgade tasumisest.

Moskva näiteks ootab juba maikuust saadik konsultatsioonide alustamist seoses liha, piima, kala, viinatoodete, väetiste ja paljude teiste kaupade Venemaalt Ukrainasse sisseveo keeluga.

Kuid Kiievi loogika selles küsimuses on kõlanud juba korduvalt: mitte mingeid kaupu ärgu ostetagu "agressorriigi" käest – selline on tegelikult Venemaa ametlik määratlus Ukrainas. Aga midagi "agressorriigile" maha müüa – see on normaalne.

Ja kui too järsku keeldub midagi ostmast, on Ukraina valitsus seepeale mitte üksnes üllatunud, vaid lausa solvunud. Tegemist on ju juba kolmanda kaebusega WTO-le. Kiiev ei suuda kuidagi sellega leppida, et kaotab sissetulekuid.

Tšehhi ettepanek: korvata Krimm rahas >>

Näiteks nendesamade tapeetide eksport on seitsmekordselt kahanenud. Mahlu müüdi käesoleva aasta esimesel poolel üldse vaid 400 000 dollari eest. Ometi olid ajad – ja üldse mitte ammu, veel 2013. aastal –, mil neidsamu mahlu eksporditi 72 miljoni dollari eest. Mis toimub kompvekkidega, sellele on kohutav mõeldagi.

Nõnda siis nähtavasti otsustatigi Kiievis, et senimaani piisab vaid tinglikust "energiasõltuvusest" Venemaast, kõiges muus aga võib juhinduda majanduslikest huvidest. Kuigi Kiievi säärane käitumine näeb välja pisut vastuoluline.

Kõigepealt kisendada "tibladele kõtt", nüüd aga – "ostke meie komme". Pärast kõike seda, mis meie vahel on juhtunud, siis kes teab, vahest oleks parem neid komme mitte proovidagi.

Miks ukrainlased kuuluvad EL-is teise, afgaanid aga esimesse sorti >>

Küllap paistab see seisukoht ukrainlastelegi kummaline – ei sobitu nagu kuidagi ideoloogilisse agendasse. Kuid selleks nähtavasti ongi tarvis kaebusi WTO-le: lausung "Venemaa on süüdi" on Ukrainas hästi vastuvõetav isegi seoses sääraste absurdsete süüdistustega.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
kommisõda, kommid, analüütika, kaubavahetus, majandus, eksport, agressor, WTO, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad