09:40 29. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1016
  • RUB77.9343
Majandus
lühendatud link
Põlevkivienergeetika
4410

Eesti Energia leidis üle aasta kestnud katsetuste käigus, et kasutatud rehvide kasutamine õli tootmiseks Enefiti õlitehastes on võimalik, ja hakkab taotlema selleks kooskõlastust Euroopa Liidult

TALLINN, 4. november — Sputnik. Eesti Energia alustas katseid tööstuslikus koguses rehvipuru lisamisega põlevkivile vanemas õlitehases Enefitl80 eelmisel aastal, vahendab ERR viitega Põhjarannikule.

Ettevõtte juhatuse esimehe Hando Sutteri sõnul tehti katseid ka uues Enefit280 õlitehases ja prooviti rehvihaket lisada põlevkivile kahe kuni kaheksa protsendi ulatuses nii puhastatuna metallosadest kui koos nendega.

Tallinn tahab koostöös riigiga vähendada naastrehvide kasutamist, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Eesti võib lahendada vanarehviprobleemi Euroopas >>

Sutteri sõnul saab Eesti Energia peagi kätte katsetuste lõppraporti ja hakkab seejärel taotlema keskkonnaministeeriumilt jäätme lakkamise määrust, mis tuleb kooskõlastada ka Euroopa Liiduga. See määrus annaks võimaluse asuda vanarehve kui kasulikku energiaallikat kasutama regulaarselt õlitootmises.

Sutteri sõnul suudavad Eesti Energia põlevkiviõlitehased peale põlevkivi õli toota ka rehvihakkest ning sõltuvalt rehvist on vanarehvides kolm kuni neli korda rohkem õli kui põlevkivis, vahendas Spuntik Eesti suvel.

"Ühtepidi saame me täiendavat toodangut, teiselt poolt saame lahendada suurt keskkonnaprobleemi, mis on nii Eesti kui ka kogu Euroopa keskkonnaprobleem," märkis Sutter.

Eestis tegutseb hulk ettevõtteid, kelle üheks tegevusalaks on peamiselt Põhjamaadest ja Saksamaalt toodud kasutatud rehvide müük, kus ostjaid ahvatlevad kuni kordades odavamad hinnad, võrreldes uute rehvidega, vahendas Sputnik Eesti maikuus.

Kui ohtlik on Eesti Euroopa rehvide prügimäena? >>

Uue jäätmeseaduse eelnõu on täpsustanud tagatise nõudeid, muu hulgas muudetakse tagatise omamine kohustuslikuks ka tootjavastutusorganisatsioonidele (TVO). Seni kehtis tagatise omamise kohustus ainult tootjatele (ehk valmistajatele ja/või maaletoojatele).

Selle muudatuse vajalikkuse kõige ilmekam näide on vanarehvide hunnikud Raadil, mille likvideerimisega tuleb riigil maksumaksja raha eest tegeleda. Vanarehvide hunnikud on tõsiseks ohuks keskkonnale — rehvihunnikute põlenguid on Eestis korduvalt toimunud, nende kustutamine on vaevarikas ning põlenguga kaasneb õhu- ja pinnasesaaste.

Tagatis peab garanteerima, et vanarehvid ka käideldakse >>

Tagatis peab garanteerima, et juhul kui TVO jätab oma kohustused täitmata, ei langeks vanarehvide kogumise ja käitlemise kohustus teistele tootjatele või riigile.

Tagatiseks on kaks varianti: krediidi- või finantseerimisasutuse või kindlustusandja garantii või peab selline summa olemas olema riigi deposiidikontol, millelt raha kasutamine ja välja võtmine toimub ainult Keskkonnainspektsiooni loal.

Kuna tegemist on uue regulatsiooniga, siis on seaduse jõustumisest jäetud nõude täitmiseks pool aastat — tagatise nõue peab tootjatel ja TVO-del olema täidetud hiljemalt 1. jaanuariks 2019.

Teema:
Põlevkivienergeetika
Tagid:
õlitootmine, energia, põlevkivi, majandus, tootmine, õli, rehvid, EL, Eesti Energia, Hando Sutter, maailm, Eesti

Peamised teemad