01:55 19. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Majandus
lühendatud link
6010

Maaelukomisjoni esimehe ja riigikogu Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni liikme Aivar Koka sõnul ei tohiks tubakatoodete väljapanekut täielikult keelustada

TALLINN, 10. november — Sputnik. "Igas poes võiks vähemalt ühes kassas olla tubakatooted nähtaval," ütles riigikogulane Aivar Kokk, kelle sõnul selline muudatus tubakaseaduse eelnõus aitaks kaasa väikepoodide säilimisele maakohtades, vahendab Pealinn viitega BNS-le. 

Väikepoed on Eestis välja suremas >>

Peaminister Jüri Ratas
© AFP 2019 / Tiziana FABI

Kokk ütles, et selline muudatus tubakaseaduse eelnõus aitaks kaasa väikepoodide säilimisele maakohtades. "Muudatusettepanek kehtiks kõikide poodide kohata – nii suurte kui ka väikeste. Ühtepidi päästaks see väikepoed, kuna väikepoodides ongi tihtipeale ainult üks kassa. Lisaks on Lõuna-Eestis suureks probleemiks ka piirikaubandus ning me ei tohiks väikepoodidele veel lisatakistusi juurde tekitada," rääkis ta.

Kokk lisas, et teiseks muudatuste esitamise põhjuseks oli suitsupakkidel olevate kolepiltide positiivne mõju suitsetamise vähendamisel. "Poolteist aastat tagasi menetlesime riigikogu sotsiaalkomisjonis kolepilte suitsupakkidel, tubakapoliitika rohelise raamatu kohaselt vähendavad kolepildid tubaka kasutamist 30 protsenti," sõnas Kokk.

Mullu läks Eestis pankrotti 132 ettevõtet >>

"Kuid suitsupakkide peitmine vähendab ainult 0,12 protsenti. Me tegelikult oleme saavutanud juba pooleteise aastaga selle, et suitsetajaid on tänu kolepiltidele 10 protsenti vähem. Kui me nüüd kaotame kolepildid ära, siis võib pooleteise aastaga saavutatud tulemus kaduda," märkis ta.

Seejuures peab Kokk üheks probleemiks ka seda, et praegu menetluses olev tubakaseadus võib olla vastuolus põhiseadusega ning tuua kaasa tubakamüüjate kaebused.

"Tubakamüüjad näevad põhiseaduslikku riivet selles, et nemad ei tohi oma kaubamärki näidata. Samas on tegu huvitava olukorraga, kus sotsiaalministeerium ütleb, et põhiseadusega vastuolu ei ole, juristide ja justiitsministri järgi on tegu väga suure põhiseaduse vastase riivega ning riigikogu õigusosakond ütleb, et see vastuolu on pigem väike," rääkis maaelukomisjoni esimees.

Piirikaubandus aasta teises pooles kasvas 260% >>

"Kuna ettepanekuid on mitmeid, siis tegingi selle põhjal taolise kompromissettepaneku, et vähemalt ühes kassas võiksid tubakatooted olla nähtaval. Sellisel juhul ei ole vastuolu põhiseadusega ning tubakamüüjad ja kaupmehed ei saa seda ka vaidlustada," lisas Kokk.

Tubakaseadus läbis selle aasta veebruaris riigikogus esimese lugemise.

Tagid:
väikepood, tubakaseadus, tubakatooded, tubakas, maapood, pood, Riigikogu, Maaelukomisjon, Aivar Kokk, Eesti

Peamised teemad