00:18 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Majandus
lühendatud link
4310

Vene president Vladimir Putin ja USA riigipea Donald Trump rõhutavad laupäeval Vietnamis tehtud ühisavalduses, et Süüria konflikti ei saa lahendada sõjalisel teel, vaid lahenduseni tuleb jõuda kõnelustega Genfi protsessi raames

TALLINN, 11. november — Sputnik. Danangis Aasia ja Vaikse ookeani Majanduskoostöö (APEC) foorumil osalevad Putin ja Trump võtsid vastu ühisavalduse, milles olid laupäeval kokku leppinud välisministrid Sergei Lavrov ja Rex Tillerson, vahendab ERR.

Valge Maja selgitas, miks Trump Putiniga ei kohtu >>

Selles rõhutatakse ka deeskalatsioonipiirkondade kui Süüria poliitilise lahenduse eeltingimuse tähtsust.

Presidendid kinnitavad otsustavust võitluses äärmusrühmitusega Islamiriik (IS) ja kutsuvad kõiki Süüria konflikti pooli Genfi poliitilises protsessis osalema.

Avalduses rõhutatakse truudust Süüria suveräänsusele, isesesivusele, ühtsusele ja ilmalikkusele.

USA toimetas ISIS-e pealikud enne Mayadini vallutamist linnast minema >>

Esimene kohtumine

Nahu portaal Sputnik Eesti varem on teatanud, kohtusid Venemaa president Vladimir Putin ja USA president Donald Trump esimest korda 7. juulil Hamburgis "Suure kahekümne" tippkohtumise raames esmakordselt teineteisega isiklikult ja surusid vastastikku kätt.

Trump ütles, et tal oli au Putiniga kohtuda. "Putin ja mina arutasime erinevaid asju ja minu arvates läks see hästi," ütles Trump ajakirjanikele.

Kauaoodatud kohtumine >>

Kohtumine kestis 2 tundi ja 20 minutit ning tõi kaasa diplomaatilise edu vastastikuse koostöö osas Süürias ̶̶̶̶ Venemaa ja USA teatasid valmidusest kuulutada välja relvarahu Süüria edelaosas.

Samuti saavutati kokkulepe Venemaa ̶̶̶̶ USA sidekanali loomise asjus Ukraina kriisile Minski kokkulepete alusel lahenduse leidmise edendamiseks. Veel üheks Venemaa ja USA vastastikuse koostöö teemaks on võitlus terrorismi ja küberrünnetega.

G20 märulitega tekitatud kahju ületab 12 miljonit eurot >>

Aasia ja Vaikse ookeani majanduskoostöö foorum

Aasia ja Vaikse ookeani majanduskoostöö foorum (inglise keeles Asia-Pacific Economic Cooperation; lühend APEC) on Vaikse ookeaniga piirnevate maade – liikmesmajanduste – majandusliku koostöö organisatsioon, mille eesmärgiks on soodustada majanduskasvu, koostööd, kaubandust ja investeeringuid ning suurendada produktiivsust ja heaolu Aasia-Vaikse ookeani regioonis.

APEC on mittesiduvate kohustuste, avatud dialoogi ja arvamuste võrdse kohtlemise põhimõttel toimuv valitsustevaheline organisatsioon. Erinevalt Maailma Kaubandusorganisatsioonist ja teistest rahvusvahelistest kaubandusorganisatsioonidest puuduvad APEC-i liikmetel lepingutest tulenevad kohustused. Kõik kohustused võetakse vabatahtlikkuse alusel ning kõik otsused võetakse vastu läbi konsensuse saavutamise.

APEC-isse kuulub 21 riiki, mis võtavad enda alla ligikaudu 40% maailma rahvastikuust, ~55% maailma SKP-st ja ~44% maailma kaubandusest.

Allikas: Vikipeedia

Tagid:
ühisavaldus, majandus, poliitika, foorum, APEC, Vladimir Putin, Donald Trump, Süüria, Vietnam, Venemaa, USA

Peamised teemad