09:43 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Majandus
lühendatud link
3511

Vaatamata kõigi jaoks ebamugavatele sanktsioonidele jäävad Venemaa ja Itaalia vahelised suhted fundamentaalseteks

TALLINN, 14. november — Sputnik. Üha enam kogub hoogu mudel "Made with Italy", mis tähendab Itaalia toidukaupade tootmist otse Venemaal.

Välisministeerium arendas Euroopa Liidule sanktsiooniveebi
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Äsjasel Vene-Itaalia majandus-, tööstus- ja rahandusalase koostöö nõukogu 15. istungjärgul väitis Itaalia välisminister Angelino Alfano, et Moskvat ja Roomat seovad erilised, ajaloo sügavustesse ulatuvate juurtega sidemed. Lisaks kõneles Alfano, et Itaalia eksport on 2017. aastal 23% võrra kasvanud. See tähendab, et 2014. aastal kehtestatud sanktsioonidega alanud negatiivne suundumus on muutunud.

Vaatamata EL-i sanktsioonidele jääb Venemaa Itaalia ekspordi jaoks märkimisväärseks turuks. Hiljuti toimus Itaalias Brescia linnas konverents, mis oli pühendatud kohalikele ettevõtete jaoks avanevatele võimalustele juhul, kui nad lähevad Venemaa turule.

Sputnik vestles ühe ettekandja, eurosaadikuga Itaalia parteist Forza Italia!, EL–Venemaa suhetega tegeleva Euroopa Parlamendi delegatsiooni liikme Stefano Maulluga.

Brescias toimus konverents, mis oli pühendatud Itaalia ettevõtete suhetele Venemaaga. Kas saaksite sellest täpsemalt rääkida?

See oli erakordselt huvitav üritus. Seal võisid Brescia ettevõtjad, kelle firmad on Itaalias metallurgia, töötleva tööstuse jm alal ühed olulisimaist, näha, milliseid võimalusi avab Venemaa Itaalia ettevõtlusele.

Sanktsioonide tulemusena on Itaalia ettevõtted kandnud raskeid, miljonitesse ulatuvaid kahjusid. Mispärast valitsus teie arvates omaenese ettevõtjaid kuulda ei võta?

Itaalia valitsus on süüdi selles, et ta kohe teiste järel kehtestas Venemaa-vastased sanktsioonid ega asunud Põhja-Euroopast ja Saksamaast erinevale seisukohale. See oli ekslik otsus, eriti kui arvestada pikaajalisi ajaloolisi sidemeid meie riikide vahel.

Me teame, et Venemaal asendatakse Itaalia toodangut muude toodetega. Kas teile ei tundu, et põhiprobleemiks on Itaalia jaoks terve Vene turuosa kaotus? Kuidas saaks kaubandussuhted Venemaaga taastada?

Teil on õigus, see on peamine probleem. Ma usun, et erimajandustsoonid võivad Itaalia ettevõtteid toetada. Võimalus olla Venemaale majanduspartneriks, teha tavalise ekspordiga võrreldes kvalitatiivne hüpe tähendab Itaalia ettevõtluse jaoks võimalust investeerida otse Venemaale.

Moskva oblastis avatakse "juustupiirkond". Projekti rahastab Venemaa, kes kutsub Itaalia juustutootjaid selles osalema. On siin tegemist tulevikusuundumusega – Itaalia tootmistegevusega Venemaal?

Ma arvan, et kõik sõltub toodangu liigist. Teatud toidukaupu võib toota Venemaal, kuid teiste toidukaupade tootmiseks on tarvis unikaalseid Itaalia kliimatingimusi, mida Venemaal ei anna saavutada. Tuletage meelde ka maailmamainega kvaliteettooteid, ma pean silmas rõivaid ja jalatseid, mille puhul mängib määravat rolli Itaalia tootjate sajanditepikkune kogemus. Tähtis on vahet teha, millistest tooteliikidest me räägime.

Olukord Luganski oblastis
© Sputnik / Валерий Мельников

Milline võib teie meelest olla väljapääs sanktsioonide kehtestamisega põhjustatud kriisist?

Ma leian, et see kriis tähendab suurepärast võimalust. Ma usun, et Venemaa ja Itaalia vahel on võimalik häid suhteid luua. Tingimata tuleb sellest kriisist, mida ei Itaaliale ega Euroopale tarvis ei ole, üle saada. Venemaaga seob meid paljugi, alates kaubandusest kuni kultuurini, ja neid sidemeid tuleb taastada ja tugevdada.

Euroopa Liidus võitlete juba aastaid sanktsioonide vastu. Milline õhkkond valitsed Euroopa Parlamendi kuluaarides? Kas sanktsioonid varsti tühistatakse?

Ma tahan, et tekiks võimalus omistada EL-i ja Venemaa suhetele vajalik väärikus. Alustada tasub Ukraina kriisi tunnistamisest selleks elemendiks, mis neid suhteid deformeerib. Krimmi elanike valik referendumil ei tohiks avaldada mõju suhetele, mida meie Venemaaga arendame. Lisaks sellele tasub meeles pidada, kuivõrd kaalukat rolli on Venemaa etendanud võitluses terrorismiga Lähis-Idas. Võitlus terrorismiga on Venemaa ja Lääne ühine asi. Me peame olema Venemaale tema panuse eest tänulikud ja rajama suhteid ühiste eesmärkide alusel.

Tagid:
kaubandus, sanktsioonid, ettevõte, Forza Italia, Angelino Alfano, Itaalia, Venemaa

Peamised teemad