09:11 12. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Majandus
lühendatud link
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
1110

1. detsembril kohtuvad Euroopa teadusministrid Brüsselis, et anda strateegilisi suuniseid järgmise teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammi koostamisse ja arutada uut lähenemist teaduses ja innovatsioonis

TALLINN, 1. detsember — Sputnik. "Mul on heameel, et pärast põhjalikke arutelusid oleme saavutanud riikidega kokkuleppe, millised peaksid olema järgmise teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammi olulisemad teemad. Euroopa peab ühiselt suurendama investeeringuid teadusesse ja innovatsiooni, et tõsta konkurentsivõimet ja leida lahendusi globaalsetele väljakutsetele. Nende teemade lahendamine vajab riikide ühist pingutust ja koostööd, seda teaduse raamprogramm toetabki," sõnas minister Mailis Reps, lisades, et teine oluline teema on Euroopa Liidu teaduse rahastamise lihtsustamine, et meelitada Euroopasse talente üle maailma, teatab Haridus- ja teadusministeerium.

Eesti tahab lihtsustada EL teaduse rahastamise süsteemi, illustratiivne foto
© Sputnik / Григорий Сысоев

Teaduskoostöö vajab rahastust ja lihtsamat süsteemi >>

Ministrid arutavad Pascal Lamy juhitud kõrgetasemelise ekspertgrupi soovitust rakendada globaalsete väljakutsete lahendamisel missioonipõhist lähenemist. See tähendab teaduse ja innovatsiooni rahastuse suunamist probleemide lahendamisse, mis puudutavad mitmeid valdkondi ning mille õnnestumine on seotud kõrge riskiga. Taoline lähenemine innustab senisest enam erinevate valdkondade uurijaid, teadlasi, investoreid ja uuendajaid tegutsema ühise eesmärgi nimel.

Muudatusega soovitakse suurendada teaduse ühiskondlikku mõju ja kaasata rohkem kodanikke teadusprogrammide loomisesse ja rakendamisesse. Konkreetsetes ettevõtmistes ei ole veel kokku lepitud, kuid näidetena on kõlanud plastikuvaba Euroopa, revolutsiooniliste energiasalvestusvahendite kasutuselevõtt, terasetoomine ilma süsihappegaasita jpt, mis lähtuvad ÜRO säästva arengu eesmärkidest.

Eesti teadlasi saadab edu maailma suurimas teadusprogrammis, illustratiivne foto
© Sputnik / Сергей Пятаков

Ministrid arutavad teaduse ja innovatsiooni mõju >>

Teadusministrid võtavad vastu ka Euroopa Liidu Nõukogu järeldused, milles antakse strateegilised suunised 2021+ teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammi jaoks. Sellega kinnitatakse, et teadus ja innovatsioon on majanduskasvu tagamiseks ja ühiskondlike väljakutsete lahendamiseks üliolulised ning kutsutakse üles suurendama investeeringuid kogu Euroopas. Ühtlasi antakse suuniseid, kuidas vähendada teaduse rahastusviiside ja algatuste killustatust. Lihtsam, sidusam ja läbipaistvam raamprogramm loob paremad osalustingimused Euroopa teadlastele ja ettevõtjatele.

Teema:
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
Tagid:
rahastamine, teadus, Haridus- ja teadusministeerium, Mailis Reps, Brüssel, Eesti

Peamised teemad