03:43 18. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1108
  • RUB68.2495
Majandus
lühendatud link
9910

Liibüas kogub tuure troopilisest Aafrikast pärit majanduspõgenike orjaksmüümise skandaal. Kauplemine toimub Tripoli lähistel asuvatel turgudel

Igor Gaškov, RIA Novosti

Pärast seda, kui meedias esitleti "eluskauba" müügioksjoni videosalvestist, selgus ka ühe orja standardhind – kõigest mõnisada dollarit. ÜRO peasekretär Antonio Guterres nimetas orjakaubandust selles Aafrika riigis koletuks kuriteoks, millel "pole kohta kaasaegses maailmas", kuid Liibüa võimud ei ole suutelised barbaarset äri peatama: pärast Muammar Gaddafi režiimi kukutamist valitseb riigis anarhia.

Kuidas inimestega kaubeldakse

Videol on stseen orjaturult, mis tegutseb Liibüas ilmselt täiesti avalikult. "Eluskauba" omanik määrab hinna ja kiidab müügil olevate vangide häid omadusi. Kõige sagedamini tuuakse esile nende võimekust rasket füüsilist tööd teha. Valdav enamik inimestest, keda oksjonikorras müükase, on noored mehed, kes on kohale sõitnud illegaalselt kontinendi sügavusest.

Täna on orjuse lõpetamise päev >>

Vangid on pärit Lääne-Aafrika riikidest, sealhulgas Nigeeriast, Nigerist ja Burkina Fasost. Viimase võimud on siiski oma suursaadiku Liibüas konsultatsioonideks tagasi kutsunud. Nigeris kommenteeris orjakaubandusega seotud skandaali riigipea Mahamadou Issoufou: "Juhust kasutades palun ma Rahvusvahelisel kohtul see asi üles võtta." President lisas, et tegemist on "inimsusevastase kuriteoga".

Videosalvestis ei anna vastust küsimusele, kes konkreetselt orjakaubandust korraldavad. Ilmselt ajavad seda äri sõjaväeliselt korraldatud rühmitused, mis kontrollivad Liibüa lõunapiirkondi ja osa rannikuala. Pärast kolonel Muammar Gaddafi režiimi kukutamist 2011. aastal võtsid võimule tulnud jõugud inimsmuugeldamise kontorolli Musta mandri vähemarenenud piirkondadest üle Vahemere Lääne-Euroopasse enda peale. Sellise illegaalse migratsiooni peamine marsruut kulgeb täna läbi Liibüa.

"Araablased peavad end mustanahalistest paremateks"

Vestluses agentuuriga RIA Novosti nimetas Lähis-Ida ja Kesk-Aasia uurimiskeskuse direktor Semjon Bagdasarov Liibüa orjapidamist "ajalooliseks fenomeniks, mille Gaddafi ilmselt omal ajal ära lõpetas." Eksperdi arvates avas valitseja kukutamine tee endise korra taassünnile.

Venemaa Teaduste akadeemia Idamaade uurimise instituudi kaastöötaja, arabist Oleg Bulajev nõustus RIA Novosti seisukohaga, et orjanduse kadumine Liibüas oli seotud urbaniseerumise ja tööstuse elementide tekkimisega eelmise sajandi teisel poolel. "Kuid Gaddafi kukutamisele järgnenud majanduse konfiguratsioon, sõjaväeliselt korraldatud jõukude võimuletulek ja naftatootmise allutamine, võimaluste kustumine tsiviliseeritud eluks — kõik see taastas kuritegeliku orjakaubanduse," märgib Bulajev.

Inimkaubandusse kaasatud saavad tasuta abi >>

Võib juhtuda, et oma osa orjakaubanduse levikus mängivad ka üha pingestuvamad rahvusvahelised suhted. Tohutu Euroopasse jõuda üritav põgeniketulv mustast Aafrikast on viinud konfliktini majanduslike migrantide ja kohalike elanike vahel.

"Araablastest elanikkond tunneb end kõrgema kastina ja käitub sellele vastavalt. Konfliktid mustanahaliste ja araablaste vahel algasid juba 2011. aastal, kui läks liikvele kuulujutt, nagu oleks Gaddafi oma režiimi päästmiseks pöördunud abi saamiseks mustanahaliste palgasõdurite poole. Sellest ajast peale ei ole pinged vähenenud ja see puudutab migrante kõige otsesemalt. Tegemist on ühiskonna spontaanse reaktsiooniga, kus ei suuda seletada, mis toimub ja reageeritakse nähtavale ärritajale," seletab Bulajev.

Samal ajal on paljud Aafrika riikides veendunud, et massiline migratsioon kontinendi sisepiirkondades viib kuritegevuse kasvule ja haiguste levikule. Sellisel seisukohal on ka Alžeeria peaminister Ahmed Ouyahia. "Migrandid toovad kaasa uimasteid, soodustavad kuritegevust ja paljusid teisi pahesid," rääkis ta mõne aja eest. Rassistlikke meeleolusid mustanahaliste suhtes teatatakse ka piirkonna teisest riigist – Marokost.

Vahemerel päästeti laupäeval hätta sattunud alustelt ühtekokku 668 inimest.
© REUTERS / GIORGOS MOUTAFIS

"Elanikkond mahitab toimuvat"

Uudis inimkaubanduse taastumisest Liibüas kutsus esile elava reaktsiooni Prantsusmaal – riigis, kus on kõige suurem mustanahaiste kogukond Euroopas. Kaheksateistkümnendal novembril toimus Pariisis ebaseaduslikele turgudele pühendatud protestiaktsioon. Vasakjõudude aktivistide korraldatud rongkäik lõppes Liibüa konsulaadi juures. Meeleavaldajate arvates vastutavad orjakaubanduse eest Liibüa võimud, kuigi nad olukorda riigis ei kontrolli.

Lühifilm noortega seotud inimkaubanduse juhtumitest >>

"Ajast, kui Gaddafi võim langes, läbivad Liibüat migrantidevood, sest riigis on kaos. Migrante jahivad rahvakaitseväelased, kuid Liibüa võimud teevad näo, nagu ei teaks nad toimuvast midagi. Tegelikult on nad toimuvaga kursis ja osalevad ise nendes omakaitseüksustes!" rääkis portaalile Sputnik France üks meeleavaldusest osavõtja, kes palus jääda anonüümseks.

Teise osavõtja, Jean-Paul Gourévitch"i, endise islamimaailma spetsialisti ja Pariis XII ülikooli õppejõu sõnul ei oleks orjakaubanduse taassündi Liibüas juhtunud, kui riigiks poleks tekkinud pinged rahvussuhete pinnal. "Elanikkond mahitab toimuvat. Selleks, et inimesi orjadeks müüa, on vaja neid, kes neid ostaksid!" on ta nördinud.

Lääneriikide võimud loodavad koostöös Aafrika riikidega lahendada illegaalse migratsiooni probleemi Lääne- ja Kesk-Aafrika põgenike vastuvõtukeskuste rajamisega, kus kvalifitseeritud spetsialistid saaksid potentsiaalseid ümberasujaid veenda riskantsest merereisist Euroopasse loobuma, sest sellel teel võivad neid varitseda orjakauplejaid.

Gourévitch on muide kindel, et see ei aita. Teades, et mugavuspõgenikel ei ole võimalik saada luba Euroopasse sissesõiduks, ei hakka nad ka nendesse keskustesse pöörduma. Nad sõidavad otse Vahemere rannikule ja võimaldavad kohaliku elanikkonna mahitusel illegaalsetel teejuhtidel ülikasumeid teenida," on teadlane pessimistlik.

Liibüa inimõiguste vaatluskeskuse juht Nasser al-Havari rõhutas oma kommentaaris portaalile Sputnik Arabic, et riigi valitsus ei tohi piirduda avaldustega, vaid peab kindlasti tarvitusele võtma konkreetsed abinõud inimkaubanduse tõkestamiseks. Ta kahtleb, et valitsus suudaks jõukudele vastutegevust korraldada ja nad viimaks Tripolist välja tõrjuda.

"Valitsusel ei ole võimalusi, et tagada julgeolek linnas oma jõududega. Sel juhul tõusetuks küsimus Liibüa armee sisenemisest linna," rõhutas al-Havari.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
eluskaup, orjakaubandus, migrandid, video, kauplemine, kuritegu, orjus, ÜRO, Muammar Gaddafi, Antonio Guterres, Aafrika, Liibüa

Peamised teemad