07:57 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Majandus
lühendatud link
3920

Eesti on andnud Indias vangis hoitud, kuid kolmapäeva hilisõhtul tagasi kodumaale jõudnud laevakaitsjatele tagatiseta rahalist abi ligi 120 000 euro ulatuses

TALLINN, 8. detsember — Sputnik. Reedel teatas peaminister Jüri Ratas, et toetab laevakaitsjate vabastamist tagasimaksekohustusest, vahendab Pealinn viitega BNS-le.

"Laevakaitsjatele antud rahalise abi kogusumma on ligi 120 000, mis sisaldab majutuskulusid, erakorralist arstiabi, kohtuprotsessiga seotud sõidukulusid ja lennupileteid," selgitas välisministeeriumi pressiesindaja Liisa Toots.

Laevakaitsjad jõudsid kodumaale >>

Tema sõnul on rahalise abi tagasimakse kohustused fikseeritud kirjalikult iga laevakaitsjaga eraldi.

Abi tagasinõudmise või sellest loobumise küsimus on välisministri ja valitsuse pädevuses.

Kolmapäeval teataski välisminister Sven Mikser, et teeb valitsusele ettepaneku vabastada laevakaitsjad riigilt saadud rahalise abi tagasimaksekohustusest. "Laevakaitsjad ja nende pered on olnud neli aastat väga keerulises olukorras. Ma ei soovi tekitada neile täiendavat murekoormat," ütles Mikser.

India kohus väljastas laevakaitsjate kaasuse otsuse täisteksti >>

Neljapäeval teatas ka peaminister Jüri Ratas, et toetab laevakaitsjate vabastamist tagasimaksekohustusest. "Ma arvan, et see on koht, kus riik peaks appi tulema," ütles Ratas. Ta lisas, et välisminister Mikser ei ole vastavat ettepanekut veel valitsusele esitanud, ent kui ettepanek esitatakse, siis valitsus kindlasti arutab seda.

India kõrgema astme Chennai kohus tühistas eelmisel nädala esmaspäeval 14 eestlasele, kuuele britile, kolmele ukrainlasele ja 12 indialasele 2016. aasta jaanuaris mõistetud viieaastase vangistuse. Laevakaitsjad jõudsid lennuga Frankfurdist napilt enne kolmapäeva südaööd viimaks kodumaale.

India Tamil Nadu osariigi politsei arreteeris 2013. aasta 18. oktoobril piraaditõrjelaeva Seaman Guard Ohio 35 meeskonnaliiget, kelle hulgas oli indialaste kõrval ka 23 välismaalast — 14 Eesti kodanikku, kuus britti ja kolm ukrainlast.

Vangide vahetamise lepe Indiaga saab jõustuda 1. märtsil >>

Vahepeal mitu kohtuastet läbinud kohtuasja saatis India ülemkohus tagasi alama astme Tuticorini kohtusse, mis tegi oma otsuse 2016. aasta 11. jaanuaril, määrates süüalustele relvadega riiki sisenemise eest viieaastase vanglakaristuse.

Meeskonnale esitati süüdistus ebaseaduslikus kütusetankimises, ebaseaduslikus relvade käitlemises ja ebaseaduslikus territoriaalvetesse sisenemises.

Tagid:
laevakaitsjad, toetus, Chennai kohus, Seaman Guard Ohio, Sven Mikser, Jüri Ratas, India, Eesti

Peamised teemad