17:00 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Majandus
lühendatud link
3710

Maaeluministeeriumi asekantsleri Marko Gorbani sõnul on Eestis lihatarbimine aasta-aastalt kasvanud – eelmisel aastal sõi eestlane keskmiselt 82,2 kilogrammi liha

TALLINN, 8. detsember — Sputnik. Maaeluministeeriumi asekantsler tegi eile Rakveres Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja peetud lihafoorumil ja tänasel konverentsil "Veiseliha tootmine ja areng Eestis" ettekande, kus andis ülevaate lihasektorist ja selle positsioonist põllumajanduse ja kalanduse üldises strateegias ning veiselihasektori olukorrast, teatab Maaluministeerium.

Läänemaa ebaseaduslikus tapamajas kus tapeti lambaid ja veiseid, illustratiivne foto
© Sputnik / Егор Еремов

Rakvere lihakombinaadi palgatüli lepitaja on pettunud >>

"Eestlane on lihausku ning tarbimise kasv peaks loomakasvatussektorile andma signaali, et nõudlus loomakasvatustoodangu järele on olemas," lisas ta.

Viimastel aastatel on lihaveiste arv kasvanud, jõudes käesolevaks aastaks 80 tuhande loomani. Gorbani sõnul on positiivne, et veisekasvatajad on aasta-aastalt suutnud kasvatada sektori kogutoodangu väärtust, mis läheneb tänaseks juba seakasvatuse toodangu väärtusele.

Eesti tootjad ekspordivad liha ja lihatooteid vähema kui 60 miljoni väärtuses, samas kui elusveiste ekspordi väärtus läheneb juba 30 miljoni euroni.

"Peame astuma samme selleks, et Eesti muutuks tooraineid eksportivast riigist väärindatud tooteid eksportivaks riigiks," selgitas Gorban.

"Ent liha kokkuostu- ja jaehindade vahel on veel mitmekordsed erinevused. Toorme hinnast sõltuvusest vabanemiseks peavad meie tootjad senisest enam tegema väärtusahelas koostööd ja mõtlema rohkem ka ühise töötlemise ja turustamise peale," märkis asekantsler.

Eesti toit väärib maailmas tutvustamist, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Toit kallines aasta jooksul tunduvalt >>

2017. aastal on loomatoodangu väärtus esialgse hinnangu kohaselt 445 miljonit eurot. "Kogutoodangu numbrite põhjal saab öelda, et eelnevatel aastatel piima- ja sealihasektoreid tabanud kriis on tänaseks hinnatõusu toel ületatud," tõdes Gorban.

Eesti lihaga isevarustatus oli eelmisel aastal 76%. Isevarustatus on meil hetkel tagatud üksnes veiseliha (128%) ning lamba- ja kitseliha (100%) osas. "Arvestades meie looduslikke tingimusi, on Eesti loomakasvatusel jätkuvalt potentsiaali rohumaid senisest efektiivsemalt väärindada," hindas asekantsler loomakasvatuse perspektiivi.

Tagid:
tootmine, majandus, ühiskond, liha, Maaeluministeerium, Marko Gorban, Eesti

Peamised teemad