15:24 26. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0840
  • RUB70.7943
Majandus
lühendatud link
Põlevkivienergeetika
11630

Septembris toimus New Yorkis USA 12 suurema põlevkivitööstuse esindajate salajane kohtumine, mis sai teatavaks alles nüüd ja sedagi vaid võimatuse tõttu kohtumise tulemusi varjata

Ivan Danilov, blogi Crimson Alter autor

The Wall Street Journal teatel tõstsid Ameerika "põlevkivikuningad" valge lipu globaalses hinnasõjas ja Bloomberg konstateerib kurvastusega: "Suur põlevkivi on üle läinud OPEC-i poolele."

Pärast mitmeid aastaid vihast võitlust oma osa eest naftaturul ning Venemaa ja Saudi Araabi majanduse kukutamist, loobusid Ameerika põlevkiviettevõtted kollektiivselt edasistest katsetest oma Venemaa ja Saudi Araabia kolleegid "ära kägistada". Kui nimetada asju nende õigete nimedega, võib öelda, et Ameerika "põlevkivikuningad" kuulutasid välja poliitilise üldstreigi ja hakkavad nüüd tegelema raha teenimise, mitte geopoliitikaga. 

Lääne sanktsioonid ei ole kajastunud Venemaa naftatööstuses >>

Ühendriikide suurimate põlevkivitootmisesse investeerijate kohtumine oli vajalik peamiselt sellepärast, et põlevkivitööstuse mainekujunduse kinnitused, nagu oleks majandusharu kasumlik isegi 20 dollarilise naftahinna juures barrelist, osutusid valeks. Vaatamata mitmetele "tootmise efektiivsuse tõstmiseks" tarvitusele võetud meetmetele ja naftatootmise toetusteenuste hinnatariifide järsule langusele (mis viis paljude tugiteenuseid pakkuvata ettevõtete pankrotini) muutus Ameerika põlevkivitootmine 2012 aastal kahjumlikuks ja toodab kahjumit ka praegu.

Mitu aastat elasid investorid lootuses, et maailma üle ujutanud odav Ameerika nafta toob kaasa konkurentide, eelkõige Venemaa ja OPEC-i kollapsi, misjärel Ameerika ettevõtted võivad hakata muinasjutulisi kasumeid teenima. Selline panustamine oleks tõesti võinud end õigustada: Liibüa kogemus näitas ilmekalt, et riigi desintegreerimise korral toimub riikliku naftatootmise taastumine väga aeglaselt ega taastu täielikult mitte kunagi.

Kui meenutada Ameerika ekspertide prognoose aastast 2014, siis seal mitte ainult ei esinenud, vaid olid suisa ülekaalus sellised, et järsk naftahinna langus koostoimes karmide Venemaa-vastaste majandussanktsioonidega viib Venemaa riikluse kokkuvarisemiseni. Samasuguseid arengustsenaariume arutati ka Saudi Araabia kriisi kontekstis. Ameerika põlevkivitootjad töötasid (ja kaotasid aina raha) aastaid loosungi all "kõik surevad aga mina jään ellu", kuid Venemaa keeldus taas Lääne lootusi õigustamast.

Saudi Araabia ja Venemaa päästavad Eesti põlevkivitööstust >>

Ülaltoodud versioon võib kellelegi tunduda konspiroloogilisena, kuid ainsaks alternatiivseks seletuseks sellisele USA põlevkivisektorisse investeerijate käitumisele on versioon, et nad kõik on finantsiliselt harimatud ja valmis kaotama suuri summasid lihtsalt niisama.

Ka finantsturu osalised võivad kannatada massilise mõistusekaotuse hoogude all, kuid see toimub alati plahvatusliku hinnatõusus tingimustes. Ameerika põlevkiviettevõtete aktsiad on aga viimaste aastatega kaotanud umbes kolmandiku oma väärtusest, kui otsustada FactSet, põhjal, millele The Wall Street Journal ajakirjanikud viitavad. Selles kontekstis on versioon, et Ameerika põlevkivitööstus tegeles tahtlikult geopoliitilise dumpinguga välismaa konkurentide kõrvaldamise eesmärgil, palju veenvam.

Gazprom lööb sanktsioonide kiuste rekordeid
© Sputnik / Михаил Фомичев

Ameerika "põlevkivikuningad" kogunesid "OPEC+Venemaa" lepete sügiseste pikendamisläbirääkimiste künnisel, et kahjud kokku lugeda ja välja mõelda uus strateegia. Konsultatsiooniettevõtte Evercore ISI arvestuste kohaselt kulutasid naftaettevõtted 280 miljardit dollarit rohkem, kui nad oma põlevkivioperatsioonidelt teenisid.

Kahjusumma, mis Ameerika naftatootjatele hinnasõda Venemaaga maksma läks, ületab kujutlusvõimet. Võrdluseks: 280 miljardit dollarit on 21 kaasaegse Ameerika lennukikandja ekvivalent, sellise nagu "Gerald F. Ford", mille maksumus on 13 miljardit dollarit tükist. Võib tõmmata ka teise paralleeli: 280 miljardit dollarit on umbes kolm Ukraina SKT-d 2016. aastal dollariväljenduses.

Saudid ei jäta šansse põlevkivitööstusele >>

Teatud osa Venemaa eksportööride kogukonnast kannatab illusiooni käes, et USA rahandus on võimeline "põlevkivirevolutsiooni" finantseerima lõpmatuseni. Praktika näitab, et mingit "rahatrükimasina" käivitamist põlevkiviettevõtete vajadusteks pole toimunud, kusjuures üsnagi ilmselgel põhjusel.

Föderaalreservi süsteem on valmis finantsturgudel mulle puhuma ja Ameerika panku päästma, mille reservides ripub kivina suur osa kriisiga võitlemise programmi raames trükitud dollareid, kuid seejuures kardab Föderaalreserv nagu tuld selle raha voolamist reaalsesse majandusse – selle mõju inflatsioonile oleks prognoosimatu. Kui seda hirmu poleks, oleks USA valitsus juba ammu jaganud rahatähti valijatele või "külvaks raha kopterilt" nagu pakkus omal ajal Föderaalreservi juht Ben Barnanke.

Venemaa toidukaubad naasevad Euroopasse >>

"Ameerika põlevkivi" finantseerisid peamiselt väga patriootilised ja Venemaa-Araabia kokkukukkumise järel suurele kasumile lootvad erainvestorid. Nüüd lugesid need investorid oma kahjud kokku ja mõistsid, et hinnasõda on küll hea, kuid raha tuleb teenida ja nagu Bloomberg tabavalt märkis "on põlevkivitööstusest saanud OPEC-i liitlane".

Enamik eurooplasi pooldab suhete parandamist Venemaaga
© Sputnik / Владимир Сергеев

Selline "naftakuningate" meeleolumuutus on naftaturule heaks uudiseks. Kui Ameerika põlevkiviettevõtted hakkavad töötama kasumi, mitte piiramatu toodangumahu suurendamise nimel, siis üks peamine naftahinna tõusu piirav faktor lähitulevikus lihtsalt kaob. Nagu märgivad USA ajakirjanikud, võib see viia selleni, et "OPEC+Venemaa" tehingu pooled saavutavad võitluses Ameerika põlevkivitootmise vähendamise eest otsustava võidu.

Ameerika põlevkivitootmise ümberkukkumise võivad edasi lükata mitu asjaolu. Võib juhtuda, et Ameerika "põlevkivikuningate" hulgas on mõni streigimurdja, kes on nõus pidama hinnasõda võiduka lõpuni. Võibolla ei ole mõnda põlevkiviettevõtet võimalik reformida ja investorid peavad need pankrotti laskma, mis nõuab täiendavat aega. Kuid kõige suurem risk "põlevkivikuningate" vandenõule seisneb selles, et nende seisukoht võib mitte meeldida Washingtoni poliitikutele.

Eesti tähistab põlevkivitööstuse sajanda aasta juubelit >>

Formaalsete tunnuste põhjal võib New Yorki kohtumist pidada kartellikokkuleppeks ja USA-s leviva Vene-vastase hüsteeria tingimustes on tõenäoline, et lisaks süüdistustele naftakartelli loomises heidetakse "põlevkivikuningatele" ette ka Kremli heaks tegutsemist. Ameerika meediale meeldiks väga rääkida, kuidas "kaksteist Putini sõpra lõid USA huvide vastase naftakartelli".

Jääb üle veel vaid välja selgitada, kas Ameerika naftatootjate rikkus suudab neid kaitsta USA poliitilise juhtkonna viha eest.

Autori arvamus ei pruugi kattuda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Põlevkivienergeetika
Tagid:
põlevkivi, analüütika, poliitika, majandus, tootmine, sanktsioonid, ettevõtted, OPEC, Saudi Araabia, USA, Venemaa

Peamised teemad