04:00 13. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Majandus
lühendatud link
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
19420

Päeval, mil Eesti vabariik saab 100 aasta vanuseks, moodustavad sajad valitsuse aktsiisipoliitikas pettunud inimesed autotodest kolonni ja sõidavad üheskoos Lätti

TALLINN, 11. detsember — Sputnik. Facebookis 24. veebruariks organiseeritud üritusele "Kõik koos Lätti!" on praeguseks oma kindlast osalemissoovist teada andnud üle 1400 inimese. Täiendavad 6500 on märkinud end ühisaktsioonist huvitatuks.

Idee autor ja eestvedaja Taavi Leppik ütles ERR-ile, et algne plaan oli kokku saada sadakond inimest. Ta loodab, et vähemalt 500 ehk kolmandik neist, kes on end osalejaks märkinud, seda ka reaalselt teevad.

Õlu jõuab sujuvalt eliitalkoholi kategooriasse, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Alkoholiaktsiis ikkagi tõuseb >>

"Kuna on tekkinud palju küsimusi antud ürituse kohta, üritan paari sõnaga kokku võtta, miks ma seda teen ja miks just sellel kuupäeval. Põhiline põhjus on Eesti valitsuse aktsiisipoliitika, tänu millele kaotab Eesti riik ning sellega seoses ka meie kõik päris suure summa ja ma ei räägi ainult alkohooliaktsiisist," kirjutab Leppik ürituse Facebooki lehel.

"Just see päev on minu arvates kõige õigem valitsust natuke torgata ja mõtlema panna, mis on nende statistikate ning exeli põhjal tehtud halbade otsuste tulem ning kui seda piisavalt kõva häälega ja suure massiga teha, võib olla mingi lootus, et meid kuulda võetakse. Lühidalt kokku võttes üritan anda enda pisikese osa selleks, et muuta nii enda, oma pere kui ka kõigi teie elu paremaks," selgitab postituse autor.

Ratas: meie eesmärk on vähendada alkoholitarbimist >>

Riigikohus lükkas tagasi õiguskantsler Ülle Madise taotluse alkoholiaktsiisi tõus põhiseadusevastaseks kuulutada, seega aktsiisid 1. juulist ikkagi tõusevad, vahendas Sputnik Eesti juunikuu lõpus.

Õiguskantsler Ülle Madise palus riigikohtul tunnistada tühiseks tulumaksuseaduse, sotsiaalmaksuseaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse punktid, millega tõstetakse alkoholiaktsiise, kuna peab neid põhiseadusega vastuolus olevaks.

Ambitsioonikad sammud rahva tervise edendamisel >>

Madise hinnangul on põhiseadusega vastuolus alkoholiaktsiisi määrade varem planeeritust kiirem tõus tänavu 1. juulist ja järgmise aasta 1. veebruarist.

"Riigikogu oli 2015. aastal kasutanud reguleerimistehnikat, mis andis aastateks 2017 ja 2018 ettevõtjatele lubaduse aktsiisimäärasid mitte tõsta. Järgmised korralised Riigikogu valimised on aastal 2019, tõenäoliselt selle pärast osundati aktsiiside täiendava tõstmise võimalusele peale aastat 2018," märkis õiguskantlser.

Tema sõnul alkoholiaktsiisi ennaktempos tõusuga murdis riigikogu aga tähtaegadega seotud lubadust ning vastu võetud seadus läks vastuollu ettevõtlusvabadusega koosmõjus õiguspärase ootuse põhimõttega.

Alkoholiaktsiisi kiire tõus on vastuolus põhiseadusega >>

"Prognoosijate ettepanekul jõudsime lahenduseni, et võimalike negatiivsete riskide realiseerumise vähendamiseks järgmisest aastast tõuseb alkoholiaktsiis lahjale ja kangele alkoholile kaks korda vähem kui esialgu planeeritud," ütles tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski novembris.

Alkoholi aktsiisitõusu ärajätmine paneks riigieealarve tasakaalu halvenemise suunas liikuma ja seda riigikogus oleva eelarve puhul enam teha ei saa, isegi mitte rahandusminister, ütles majandusminister Kadri Simson.

Teema:
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
Tagid:
kolonn, auto, majandus, poliitika, ühiskond, aktsiisitõus, aktsiis, alkohol, Kõik koos Lätti, Facebook, Läti, Eesti

Peamised teemad