14:41 05. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Majandus
lühendatud link
Streik!! (20)
2810

Rakvere lihakombinaadi tapamaja töötajate kohtumine ettevõtte juhtkonna ja riikliku lepitajaga ei andnud neljapäeval loodetud tulemust, sest palgatõusus kokkuleppele ei jõutud

TALLINN, 14. detsember — Sputnik. "Kuna osapooled ei olnud valmis kompromissideks ja jäid oma eelmiste seisukohtade juurde, ei näe ma mõtet lepitust jätkata," ütles riiklik lepitaja Meelis Virkebau ERR-ile.

Rakvere lihakombinaadi palgatüli lepitaja on pettunud >>

Rakvere lihatööstuse tapamaja töötajad streigivad, illustratiivne foto
© Sputnik / Алексей Мальгавко

Kuigi riikliku lepitaja veetud lepitusprotsess on sellega lõppenud, võivad läbirääkimised jätkuda edaspidi ilma tema osaluseta.

Tööandja HKScan juhataja Anne Mere põhjendas kompromissile mittejõudmist sellega, et kui 25 tapamaja töötajale oleks praegu palganõudes vastu tuldud, oleks see paigast löönud kogu ettevõtte palgasüsteemi.

Seetõttu soovib tööandja üle vaadata kogu ettevõtte palgad ning pole välistatud, et 1. aprillist tõusevad palgad ka teistel töötajatel.

HKScani kontserni kuuluva Rakvere lihatööstuse tapamaja töötjad streigivad ning pöördusid oma töötüli lahendamiseks riikliku lepitaja poole, vahendas Sputnik Eesti oktoobris.

HKScan peab töötajate tööseisakut ebaseaduslikuks ning leiab, et see on vastuolus töölepingu seadusega.

Liinitöölise Aivar Allese sõnul palgatõusu pole neil olnud eurode kasutuselevõtu ajast alates. "Kunagi tõsteti 25 protsenti, siis võeti kriisiajal kümme protsenti maha. Ja seda pole tagasi pandud. Kui eurole üle läinud siis hinnad tõusnud ja rahvas ei tule toime," sõnas Allese.

Rakvere lihatööstuse streikijad kohtuvad ettevõtte juhtidega >>

"Iga-aastaselt vaatame ettevõttes üle vastavalt üleriigilistele palgauuringutele töötajate palgad, muude hüvede paketi ning investeerime töökeskkonna parendamisse," väitis HKScan Estonia juhatuse esimees Anne Mere.

HKScan Estonia on Eesti suurimaid toiduainetööstuse ettevõtteid, mis kuulub HKScan kontserni. HKScan on Põhjamaade juhtiv lihaekspert, mis toodab ja turustab sea-, veise, linnu- ja lambaliha, töödeldud liha ning valmistoite.

HKScani kliendid on jaemüügi ja toitlustusega tegelevad ettevõtted, tööstused ning ekspordisektorid. Ettevõtte koduturud asuvad Soomes, Rootsis, Taanis ja Baltimaades. Tooteid eksporditakse pea 50 riiki. HKScani netokäive oli 2016. aastal 1,9 miljardit eurot ja kontsernis töötab ligikaudu 7 300 inimest.

HKScan tuntumad kaubamärgid Baltikumis on Rakvere, Tallegg, Rīgas Miesnieks, Jelgava ja Klaipedos Maistas.

Politsei pidas kinni endised HKScan Balti juhid, illustratiivne foto
© Sputnik / Кирилл Каллиников

Seakasvataja kutsub HKScanist vallandatud inimesed enda juurde tööle >>

HKScan lõpetas rikkumistele viidates lepingud Baltikumi juhtkonnaga, vahendas Sputnik Eesti möödunud aasta lõpus. HKScan Baltikumi endise juhi Teet Soormi sõnul on Baltikumi endine juhtkond käitunud korrektselt ja HKScani süüdistused on vaid ettekääne siinse juhtkonna vahetamiseks.

Keskkriminaalpolitsei pidas kinni kaks HKScan Baltikumi juhtkonna endist liiget — Teet Soormi ja Mati Tuvi, keda on alust kahtlustada suures ulatuses omastamises ja rahapesus, vahendas Sputnik Eesti novembri lõpus.

Seni kogutud tõendite järgi on alus Soormi ja Tuvi kahtlustada ettevõttele kahjulike tehingute tegemise läbi usalduse kuritarvitamises ning kokku ligi pooleteise miljoni euro omastamises ning samas ulatuses rahapesus, ütles põhja ringkonnaprokuratuuri prokurör Stella Veber.

Teema:
Streik!! (20)
Tagid:
riiklik lepitaja, osapooled, palgatõus, streik, Rakvere lihakombinaat, tapamaja, HKScan, Meelis Virkebau, Rakvere, Eesti

Peamised teemad