12:55 15. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1375
  • RUB80.8370
Majandus
lühendatud link
7421

Läti ettevõtte toodetavate sprottide tarnete taastumine võib kukutada kogu Venemaa turu, ütles agentuurile RIA Novosti Baltic Business Club president, Kaliningradi kalapüügiettevõtte "Za Rodinu" ("Kodumaa eest") direktorite nõukogu esimees Sergei Ljutarevitš

TALLINN, 19. detsember — Sputnik. 2015. aasta suvel kehtestati 31 Eesti ja 44 Läti ettevõttele kalakonservide Venemaale tarnimise keeld. Rosselhoznadzorist (Venemaa põllumajanduse järelevalveamet – toim.) teatati, et see oli tingitud kindlakstehtud süstemaatilistest rikkumistest, sealhulgas toodangu ohutuse puudulikust kontrollist ja bensapüreeni sisaldusest toodangus, kirjutab RIA Novosti.

Läti ja Eesti sprotid taas Venemaal >>

Esmaspäeval teatas ametkond ühele Läti ja ühele Eesti äriühingule piirangute kaotamisest. Kui Eesti DGM Shipping AS on tema veebilehel avaldatud teabe kohaselt spetsialiseerunud räime ja kilu tootmisele ega tooda sprotte õlis, siis Läti SIA Karavela (kaubamärk Kaija) konservide sortiment on laiem ja toodetakse nii tavalisi sprotte, kui ka sprotte õlis.

Kalapüük, illustratiivne foto
© Sputnik / Игорь Зарембо

"Me teame, et Kaija on oma tootmise moderniseerinud ja kuni 80% selle maksumusest on hüvitanud Euroopa Liit. Muidugi ei suuda nad oma toodanguga täita kogu Venemaa turgu, kuid see, et nad suudavad selle hinnad kukutada, on tõsi. Me tahaks olla kindlad, et meile ei voolaks selle nirega koos sisse kõik Läti konservid," ütles Ljutarevitš.

"Sama võib juhtuda ka Eesti tehasega, millest lastakse läbi kogu Soome kala, nagu see varem alati on olnud," jätkas ta.

"See tähendab, et nad saavad rakendada dumpinghindu, meie aga mitte. Olukord ei ole meeldiv, seda enam enne aastavahetust. Me saame aru, et sprotte müüakse peamiselt detsembris. Nüüd saab Kaija ühe vagunitäiega kukutada kogu Venemaa turu. Kordan, ta ei suuda täita kogu turgu, kuid seda oluliselt kahjustada saab ta küll," lisas Ljutarevitš.

Ljutarevitš, kes on varem aastaid juhtinud sealset regionaalset põllumajandusministeeriumi, ütles, et kalatöötlejatel tuleb aru saada ka sellest, milleks edaspidi valmistuda – kas Venemaa sprotiturule lubatakse ka teised Läti ja Eesti ettevõtted ja kuidas peaksid kalatöötlejad sel juhul käituma, kas sel juhul tuleb oma investeerimisprogramme korrigeerida.

Kõik sõnaga "Venemaa" seonduv ei ole halb >>

"Kui täna on neil investeeringukomponent null, siis meie ettevõtetel moodustavad 10 kuni 12% tootmiskuludest investeeringuteks võetud krediidid ja nende teenindamise intressid," selgitas ta ja lisas, et sellises murettekitavas olukorras ei ole mitte üksnes Kaliningradi kalatöötlejad, vaid ka Leningradi oblasti ja Krimmi omad, kus on samuti kalakonservide tootmine rajatud.

Viimase kahe aastaga on kõik piirkondlikud töötlemisettevõtted läbi teinud tõsise moderniseerimise ja suurendanud sprottide ja kalakonservide tootmist tervikuna. Seda on soodustanud ka püügilaevastiku moderniseerimine, mis sai võimalikuks tänu regionaalsele rannapüügi toetusprogrammile, selgitas äriklubi president.

Ta arvates ei ole Kaliningradi kalakonservide kvaliteet importkonservidest halvem ja Kaliningradi oblast on nende tootmise liider Venemaal nii kvaliteedi kui tootmismahu poolest.

"Kui tolliamet hakkaks tähelepanelikult jälgima, milline toodang meile sisse tuleb, arvestaks tollimaksu tegelikust turuhinnast, mitte alandatult dumpinghinnast, siis tuleks nende maksumus kõrgem. Peaasi, et sisendihind, millest kõik maksuarvestused tehakse, ei oleks madal. Samuti tuleb arvestada toodangu omahinda," soovitas Ljutarevitš.

Regionaalse valitsuse informatsiooni kohaselt täheldatakse Kaliningradi oblastis viimase kahe aasta jooksul sprottide tootmise suurenemist. Kui varem toodeti kuus 1,5 miljonit purki sprotti, siis nüüd juba 4,2 miljonit. Ja 2017. aasta tulemuste põhjal prognoositakse sprottide tootmise kolmekordistumist 42-44 miljoni purgini, mis võimaldab katta kuni poole riigi vajadusest.

Rosselhoznadzor taastas Eesti toiduainetööstuste ekspordiload >>

"Mida sprottide tootmine tähendab. See tähendab eelkõige elanikkonna tööhõivet. Need ei ole tavalised konservid, see on käsitöö. See tähendab töökohti ja laekuvat üksikisiku tulumaksu. See on tõepoolest suur majandusharu, mida tuleb kaitsta. Meie huvides suudavad siiani lobitööd teha ainult regiooni kuberner ja meie regioonist valitud Riigiduuma saadikud, ma arvan, et nad löövad kaasa," lõpetas Ljutarevitš.

Tagid:
sprotid, majandus, tootmine, Rosselhoznadzor, Läti, Eesti, Venemaa

Peamised teemad