14:08 24. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1692
  • RUB89.7875
Majandus
lühendatud link
106 0 0

Riigipühade eel tuleb kõikide töötajate tööpäeva lühendada kolme tunni võrra

TALLINN, 29. detsember — Sputnik. 1. jaanuar on riigipüha, mis on reeglina töötajate jaoks vaba päev. Riigipühade eel (31. detsembril) tuleb kõikide töötajate tööpäeva lühendada kolme tunni võrra. Tööandja majandustegevuse tõttu või kehtestatud tööajakava alusel riigipühal töötavatele inimestele peab tööandja maksma selle aja eest kahekordset töötasu.

Helsingis tuleb eestikeelne infopäev ehitajate õigustest Soomes, illustratiivne foto
© Sputnik / Евгений Самарин

Riigipühade eel tööpäeva lühendamine ei ole tööandja õigus, vaid kohustus, selgitab Tööinspektsioon. Lühendatud tööpäev on kohustuslik pühadele eelnevatel reaalsetel tööpäevadel ehk 31. detsembril. Tööpäeva lühendamine ei sõltu tööpäeva kestusest. Näiteks osalise tööajaga töötaja puhul, kes on tavapäraselt tööl ainult kolm tundi päevas riigipüha eelsel päeval tööle tulema ei pea. Neil töötajatel, kes töötavad reedel, 29. detsembril ei pea tööpäeva lühendama, kuid olenevalt asutusesisesest töökorrast võib tööandja seda ette näha.

Tööandja Ukraina võõrtöölistest: ei iialgi enam>>

Kui tööandja majandustegevus ei võimalda tööpäeva lühendada, tuleb saavutada töötajaga kokkulepe töötamiseks pühade-eelsel päeval nagu tavalisel tööpäeval. Kui töötaja annab selleks nõusoleku, loetakse pühade-eelsel tööpäeval lühendamata jäetud kolm tundi ületundideks ning hüvitatakse vastavalt seadusele kas tasulise vaba aja andmisega või kokkuleppe olemasolul rahas 1,5 kordselt. Summeeritud tööajaga töötavatel töötajatel selguvad ületunnid arvestusperioodi lõpuks ning need hüvitatakse samamoodi – tasulise vaba ajaga või kokkuleppel rahas. Kui töötaja ei nõustu pühade-eelsel päeval töötama täistööpäeva, ei ole tööandjal õigus teda selleks sundida.

II kvartalis oli 12 000 vaba ametikohta, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Aastaks 2025 jääb tööealisi 43 000 võrra vähemaks>>

Sõltumata sellest, kas töötajale makstakse töötasu kuutasuna või tunnitasuna, töötatakse tavapärase või summeeritud tööajaarvestuse alusel, tuleb riigipühal töötatud tundide eest maksta töötajale kahekordset töötasu. Olukorras, kus töötaja vahetus algab tavalisel tööpäeval ja lõpeb riigipühal, tuleb hüvitada riigipühal tehtavad tunnid. Ülejäänud töötunnid tasustatakse aga tavalises korras. Sama vahetuse töötundide eest, mis langevad riigipühale eelnevale või järgnevale päevale, lisatasu maksma ei pea.

Füüsiline ülekoormus põhjustab kutsehaigusi>>

Tööpäeviti saab nõu küsida Tööinspektsiooni infotelefonil 640 6000. Oma küsimuse võib saata ka e-postiga jurist@ti.ee. Infotelefon töötab 29. detsembril kuni kella 15.00ni. 1. jaanuaril nõustamist ei toimu.

Tagid:
riigipüha, Tööinspektsioon, töötaja, tööandja, Eesti

Peamised teemad