04:54 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Majandus
lühendatud link
7921

Arvestades Donald Trumpi valimist presidendiks ja eelseisvat Brexitit, näeb Pariis Venemaad kui tasakaalustajat oma ebastabiilsetele kaubandussuhetele USA ja Suurbritanniaga

TALLINN, 4. jaanuar — Sputnik. Peamine, mis Prantsusmaale muret teeb, on olukord, mil Venemaa-vastaseid eksterritoriaalseid sanktsioone kehtestavad Ameerika Ühendriigid võivad muutuda maailmakaubanduse "sandarmiks", kirjutab InoTV, viidates Wall Street Journalis avaldatud Prantsuse majandus- ja rahandusministri Bruno Le Maire sõnadele.

Seetõttu väheneb ka Prantsusmaa huvi transatlantilise kaubanduse suhtes. Ministri avaldus näitab, et Euroopa riigid kavatsevad oma traditsioonilised kaubandussidemed anglosaksi partneritega üle vaadata.

Venemaa kaalub krüptorubla loomist>>

"Me kavatseme distantseeruda maailmast, kus domineerivad Atlandi-ülesed suhted ja muuta oma suhted tasakaalustatumaks," ütles Le Maire.

Tema sõnul kavatseb Prantsusmaa luua magistraali, mis suundub Euroopast Moskva kaudu Pekingisse.

President Emmanuel Macron kavatseb oma jaanuariks planeeritud esimese Hiina-visiidi ja maikuus Peterburis toimuva Rahvusvahelise Rahanduskongressi käigus projektiga isiklikult tegelema hakata.

Riia jõulukuusk
© Sputnik / Sergey Melkonov

Sellele vaatamata on Wall Street Journalil kahtlusi, kas Pariisil õnnestub nii lihtsalt USA-d ja Suurbritanniat idapartnerite vastu vahetada. Aastal 2016 moodustas Prantsusmaa kaubavahetus USA ja Suurbritanniaga 119,5 miljardit euro ning Hiina ja Venemaaga "vaid" 79,1 miljardit euro.

Eesti kinkis Euroopa Komisjonile sanktsiooniveebi>>

Macroni valitsuse otsus "laiendada kaubandushorisonte" on paljuski põhjustatud laieneva kuristikuga Euroopa ja Washingtoni vahel.

"USA on Euroopa lähedane liitlane ja peamine kaubanduspartner, kuid me näeme ka ilmseid probleeme," toonitas Le Maire.

Moskvasse saabudes, märgib väljaanne, tegeles Le Maire Prantsuse-Vene kaubandussuhete elavdamise küsimustega, mis said peale "Krimmi annekteerimist" EL poolt sisse viidud sanktsioonide tõttu tõsiselt kannatada.

Põlevkivikaevandus, illustratiivne foto
© Sputnik / Евгений Биятов

Läbirääkimistel otsustati alustada tehnilist koostööd valitsusekspertide ja mõningate prantsuse taastuvenergia-ettevõtete vahel.

Le Maire´i sõnul peavad Venemaa ja Prantsusmaa tihendama majanduslikku koostööd ja püüdlema sanktsioonide tühistamise poole.

"Olukord ei ole veel sanktsioonide lõpetamiseks küps, kuid ma loodan, loodan väga, et see muutub," ütles Prantsuse minister kokkuvõtteks.

Prantsuse ministri avaldus on tänase päeva kontekstis eriti oluline ja vastukaja tekitav, sest nagu ka Sputnik Eesti kirjutas, pikendasid 2017. a. detsembri algul EL riigid Vene Föderatsiooni vastaseid sanktsioone "Minski kokkulepete rikkumise" põhjendusega.

FT toob Soomet eeskujuks Venemaaga suhete arendamisel>>

Algselt kehtestati aga sanktsioonid 2014.a. USA poolt Krimmi Venemaaga liitumise ja Ukraina üldiste sündmuste taustal, misjärel neid korduvalt laiendati.

Venemaa vastased sanktsioonid ja riikide kaubavahetus
© RIA novosti, Infographics
Venemaa vastased sanktsioonid ja riikide kaubavahetus

Samal teemal

USA Venemaa-vastased sanktsioonid lähendavad Moskvat Pekingile
USA senat kinnitas sanktsioonid Venemaale
Kolm meest paadis: uued Venemaa-vastased sanktsioonid USA ja Euroopa vastu pöörduvad
Venemaa vastased sanktsioonid ja vastumeetmed
Venevastased sanktsioonid osutusid läänevastaseks
Tagid:
sanktsioonid, Emmanuel Macron, Putin, Donald Trump, Vladimir Putin, Prantsusmaa, USA, Venemaa

Peamised teemad