19:52 05. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Majandus
lühendatud link
6220

2017. aastal kallinesid eelmise aasta keskmisega võrreldes toidukaupadest enim või (33 protsenti), piim (19,9 protsenti) ja kartul (15,7 protsenti)

TALLINN, 8. jaanuar — Sputnik. Kui piimahind kerkis madalseisust normaalsele tasemele ja või hinda kujundas rahvusvaheline nõudluse kasv, siis kartuli kõrge hinna põhjustas ebasoodne ilm, vahendab ERR.

Tarbijahinna tõusu mõjutas enim toit >>

"Ühelt poolt oli 2017. aasta suvel kartuli hind suhteliselt kõrge, mis on seotud jaheda ja hilise suvega. Sügisel takistas suur sademete hulk kartuli koristust ja mõjus negatiivselt ka kartuli kvaliteedile, mistõttu võib karta, et kartuli hind kasvab veelgi," ütles hinnatõusu kommentaariks põllumajandus-kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus, põhjendades, et väga märjad koristustingimused muudavad küsitavaks kartuli säilitamise.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Juba praegu on tunda, et pakkumine ei suuda nõudlust kartuli järele täiel määral rahuldada. "Meie tootjatega sarnases olukorras olid ka Läti ja Leedu tootjad, mistõttu ei pruugi ka importkauba näol head asendust turul leiduda," lisas Sõrmus.

Iga viies elanik koges mullu suhtelist vaesust >>

1,3 miljonit eurot ilmakahjude katteks

2017. aasta saagikoristusperioodi erakorraliste ilmastikuolude tõttu pöördusid Balti riigid ja Soome selle aasta sügisel Euroopa Komisjoni poole erakorralise toetuse saamiseks.

Saagikoristuse algus hilines ebasoodsa ilma tõttu >>

Pärast liikmesriikidelt küsitud täiendavate andmete analüüsimist on Euroopa Komisjon otsustanud eraldada neljale riigile erakorraliseks toetuseks 15 miljonit eurot, Eesti saab sellest 1,3 miljonit eurot.

Paduvihmad kahjustasid Leedu tänavust viljasaaki, illustratiivne foto
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Erakorralisest toetusest 9,1 miljonit eurot saab Leedu, 3,5 miljonit eurot Läti, 1,3 miljonit eurot Eesti ja 1,1 miljonit eurot Soome. Lisaks on liikmesriikidele antud õigus omalt poolt toetusele 100% riigieelarvest lisada.

Euroopa Komisjon eraldas ilmakahjude katteks 1,3 miljonit eurot >>

Soomes kaaluvad sajad põllumehed enesetappu, kuna saak läks hukka ja tulevik on tume, vahendas Sputnik Eesti viitega portaalile Eestinen oktoobrikuus. Probleemide leevendamiseks on Soomes hakatud põllumeestele pakkuma hingeabi. Projekti maht on miljon eurot.

Tagid:
kartul, tarbija, toit, juurviljad, ilm, põllumajandus, hind, Roomet Sõrmus, Eesti

Peamised teemad