14:55 06. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Majandus
lühendatud link
20510

Rahandusministeeriumi asekantsleri Dmitri Jegorovi sõnul on üldine majanduslik olukord riigis muutunud niivõrd palju paremaks, et inimestel on võimalik keelduda ümbrikupalkadest

TALLINN, 8. jaanuar — Sputnik. Jegorov rääkis ERR-i venekeelse portaali veebisaates, et seadus lubab ümbrikupalga eest panna vastutuse nii tööandjale kui ka töötajale ning igas konkreetses juhtumis tuleb seda vaadata, kuigi seni lähtus maksuamet sellest, et töötaja on nõrgem pool.

"Must" töötasu on rohkem levinud noorte seas >>

"Praktikas lähtus maksuamet sellest, et tuleb kaitsta töötajat kui nõrgemat poolt ja enamasti esitas vaid tööandajale nõudmise. Aastaid oli see õigustatud, kuid praegu on olukord muutunud," tõdes Jegorov.

"Praegu enam ei saa lähtuda sellest, et vaid tööandjad on "pahad" ja töötajad "inglid". Praeguseks on üldine majanduslik olukord muutunud nii palju paremaks, et töötajal on võimalik leida tööd, kus makstakse ausat palka," märkis ta.

Jegorovi sõnul vaatabki maksuamet ümbrikupalga vastutuse osas üle töötaja rolli.

CV Keskus.ee küsitluse järgi tunnistas iga seitsmes vastanu ümbrikupalga saamist, ümbrikupalk on levinuim madala haridustasemega töötajate ja noorte seas ning ehitus- ja kinnisvarasektoris, vahendas Sputnik Eesti suvel.

Ümbrikupalga saajad jagunevad omakorda kaheks suureks rühmaks – 8,1 protsenti küsitletuist saab osa palgast ümbrikus, 5,8 protsenti küsitletuist aga kogu palga ümbrikus.

Noored on valmis korruptiivse käitumiseks >>

Küsitlus selgitas välja ka selle, et pea veerand ehk 22,2 protsenti alla 19-aastastest vastajatest olid saanud ümbrikupalka.

Illegaalset palka saades jääb inimene ilma näiteks õiglasest vanemahüvitisest ja haigushüvitisest, mis tagaks inimese heaolu ajutiselt töölt eemaloleku ajal, teatas MTA suvel.

Ameti peadirektori asetäitja Rivo Reitmanni sõnul on jätkuvalt üks peamisi ümbrikupalga vastuvõtmise motivaatoreid see, et nii jääb rohkem raha kätte.

„See võib lühiajaliselt ju nii olla, aga paraku ei arvestata, et ümbrikupalgaga nõustumine jätab töötaja ilma mitmest olulisest hüvest," ütles Reitmann.

Tasutud maksude avalikustamine aitab ümbrikupalga vastu >>

Mitme riikliku toetuse suurus sõltub inimese palga suurusest — lisaks vanemahüvitisele ja haigushüvitisele ka töötuskindlustushüvitis ja töötutoetus. Kui osa palka saab töötaja ümbrikus, siis sellega koos väheneb ka riigi poolt makstava hüvitise suurus, muutes inimese heaolu märkimisväärselt kehvemaks.

„Oma palgaandmeid saab iga töötaja e-maksuametis/e-tollis ka kontrollida ja veenduda, kas kogu palk on deklareeritud," soovitas Reitmann.

Tagid:
tööandja, töötaja, palk, ümbrikupalk, ühiskond, majandus, rahandusministeerium, Dmitri Jegorov, Eesti

Peamised teemad