07:11 22. Oktoober 2018
Kuula otse
  • USD1.1470
  • RUB75.2418
Russian Food Road Show Riigas

Vene kaubandusmajad võivad tekkida kogu Baltikumis

© Фото : Дирекция по связям с общественностью выставки-ярмарки "Russian Food Road Show"
Majandus
lühendatud link
10921

Rahvusvahelise organisatsiooni Euraasia Äriliit strateegia eeldab tööd kõigis Balti riikides, teatas portaalile Sputnik Eesti ühenduse tegevdirektor Andrei Tšuhlib

TALLINN, 11. jaanuar — Sputnik. Möödunud aasta detsembris arutasid Läti ja Venemaa ärimehed ja ühiskonnategelased Riias kahepoolse kaubandusliku ja majandusliku koostöö perspektiive ning jõudsid järeldusele, et Läti pealinnas tuleb avada Venemaa kaubandusmaja.

Nagu märkis Andrei Tšuhlib, võib öelda, et niisugused algatused annavad tunnistust riikidevaheliste suhete tugevnemisest. Vene kaubandusmaja hakkab kuuluma Läti jurisdiktsiooni alla ning asub toetama ettevõtjaid ja ühiskondlikke organisatsioone ja lobistruktuure.

Euroopa käivitas Venemaal pooleteisemiljardilise "katseorika">>

"Ja kõik olid nõus sellega, et vaja on kaubandusmaja, mis mõlema poole puhul võimaldab arendada usalduslikke suhteid kätkevat kaubandust," lausus ta.

Euraasia Äriliidu Läti haru juhatuse esimees Edgars Sedliņši sõnul on memorandumile kaubandusmaja loomise kohta asjaosaliste, nii Venemaa kui Läti poolt juba alla kirjutatud.

"Kontseptsioon selle kohta, kas ehitatakse eraldi hoone, hooneteplokk või on tegemist rendilevõetud äriruumidega, on veel väljatöötamisel," teatas ta.

Prantsuse minister pakkus Venemaale "vangerdust">>

Läti ametivõimud on valmis lähenema

Kaubakäive Venemaa ja Läti vahel moodustas Andrei Tšuhlibi andmeil 2016. aastal umbes viis miljardit. "Kaubandus on püsinud ja "kuigi seoses poliitilise olukorraga esineb teatud kõikumisi, ei näe ma mõtet selles, et Läti ametiasutused teeks takistusi Venemaa kaubandusmaja avamisele," usub ta.

Enamgi veel, märkis Tšuhlib, hiljuti viibis Riia linnapea Nils Ušakovs Kaubandus- ja Tööstuskoja Moskva büroos, kus kirjutati alla kokkuleppele, mis stimuleerib riikidevahelist kaubandust, ja see tähendab, et Läti ametivõimud näitavad kavatsust läheneda ja kaubelda, nagu aastaid varem. Väärib mainimist, et võrreldes 2015. aastaga oli käive 2016. aastaga võrreldes 30% võrra kahanenud, seega on siin lünk, mida tuleb tasandada.

Venemaa vaidlustab WTO-s Euroopa Liidu uued pretensioonid sealihatarnete suhtes>>

Tõenäoliselt, kommenteeris Edgars Sedliņš, on küll Lätis teatud võimuesindajad, kes tahaksid sellisele projektile vastu seista, kuid on olemas ärivaldkonna inimesi, keda miski ei takista aktsiaseltsi registreerimast.

"Seetõttu me selles osas mingeid raskusi ei näe," ütles ta.

Nagu portaal Sputnik Eesti on kirjutanud, hakkab Vene kaubandusmaja Lätis kaasa aitama eri riikide ettevõtjate vaheliste läbirääkimiste korraldamisele, sõlmima ja jälgima rahvusvahelisi ostu-müügitehinguid, importija rollis aga on Euraasia Äriliit.

Samalaadne maja Eestis on aja küsimus

Mis puudutab samalaadse struktuuri loomist Eestis, siis Tšuhlibi sõnul kinnitatud plaane selle riigi osas esialgu ei ole. Kuid Euraasia Äriliidu strateegia eeldab tööd kõigis Balti riikides.

Alganud aasta põhistsenaarium on optimistlik>>

"Eesti on impordi ja ekspordi osas Venemaaga küllaltki aktiivne mängija, ka mahud üksnes suurenevad. Ma arvan, et varem või hiljem saavad selliseid ettevõtmised võimalikuks ka Eesti jurisdiktsiooni all," prognoosib ta.

EL ja Venemaa lipud.
© Sputnik / Владимир Сергеев

Esialgsete sammudena võivad Eest kolleegid vahendada oma kaupu Riia Vene kaubandusmaja kaudu.

"Me oleme valmis Eesti poolega koostööd tegema, kui teil leidub ühistegevusest huvitatud inimesi," märkis Sedliņš.

Kaubandus toimib ka sanktsioonide tingimustes

Antud hetkel juba tarnitaksegi ju teatud vene kaupu nii meie kui ka Eesti turule, ütles ta vastates küsimusele, kuidas plaanitakse arendada kaubandus- ja majandussidemeid sanktsioonide tingimustes.

Venemaa kaalub krüptorubla loomist>>

Sanktsioonid, lisas Tšuhlib, hõlmavad ainult paljusid toidukaupu, kuid keeldu vastastikuseks kaubavahetuseks nende kaupadega, mis sanktsioonide nimekirja ei kuulu, ei ole. Seega on olemas suur kaubagrupp, millega on võimalik ilma seadusi või rahvusvahelisi õigusakte rikkumata kaubelda. Ja sanktsioonidest mööda hiilida pole mõtet.

"Kui on ilmunud kokkulepe Läti sprottide sisseveoks Venemaale, siis kasutame seda. Liha- ja piimatoodetega, näiteks, me ei kauple," selgitas ta.

Täpsustuseks

Euraasia majandusruumi ettevõtjate ühendus Euraasia Äriliit moodustati 2014. aasta juulis. Tegemist on rahvusvahelise mittetulundusühinguga. Praegu on Euraasia Äriliit iseseisva mittetulundusühinguna, mille eesmärgiks on rahvuslike majanduste areng rahvusvaheliste kaubandus- ja majandussuhete kaudu, olemas järgmistes riikides: Itaalia, Venemaa, Läti, Malaisia, Hiina (Shanghai, Peking), Kõrgõzstan.

Tagid:
äriliit, kaubandusmaja, Eesti, Venemaa

Peamised teemad