21:48 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Majandus
lühendatud link
30910

Maksuameti andmeil on paljud pensionärid aastatel 2014-2016 jätnud välja võtmata neile ette nähtud maksuvaba tulu, mille summa küündib tagastamise korral 7,2 miljoni euroni

TALLINN, 12. jaanuar — Sputnik. Seda eelkõige põhjusel, et varasemalt on olnud eraldi bürokraatlikum avalduste süsteem neile, kes on pensionärina jätkanud töölkäimist, edastab ERR.

Elu pensionäri kingades nõuab ranget finantsilist distsipliini >>

Kui pensionär tööl ei käinud, liideti need maksuvabastused kokku ja inimene sai kogu pensioni maksuvabalt kätte.

Kui ta aga käis pensionärina tööl, siis 225 eurot maksuvaba tulu arvestas sotsiaalkindlustusamet pensionidelt automaatselt ja üldise maksuvabastuse ehk 170 eurot sai ta kätte töötasult.

Kui see tööl käinud pensionär otsustas aga lõplikult koduseks jääda, tulnuks tal sotsiaalkindlustusametile teha avaldus, et üldine maksuvabastus (2016. aasta näite puhul 170 eurot) arvestataks samuti pensionilt.

Alates 1. jaanuarist 2018 tõuseb Tallinnas pensionilisa toetuse määr seniselt 76,70 eurolt 100 euroni, vahendas Sputnik Eesti detsembris.

Abilinnapea Tõnis Mölderi sõnul on Tallinna linn juba aastaid maksnud pensionäridele ühekordset toetust, kuid nüüd on põhjust rõõmustada, sest linna järgmise aasta eelarves on leitud vahendeid tõsta toetuse määra 100 euroni.

Töötavad pensionärid saavad esitada kaks tulumaksuvabastuse avaldust >>

Pensionilisa makstakse vanadus- ja töövõimetuspensioni saajaile ning täisealistele rahva- ja toitjakaotuspensioni saajaile tingimusel, et toetuse taotleja on rahvastikuregistri andmetel Tallinna linna elanik vähemalt aasta enne toetuse taotlemise aasta 1. jaanuari ning on kantud riiklikku pensionikindlustuse registrisse.

Taotlemisõigus on kaks kuud (sünnikuule eelnev ja sünnikuu). Toetuse maksmise kord näeb ette, et toetust ei saa taotleda pensionile jäämise aastal. Avalduse peavad esitama ainult esmakordsed taotlejad.

Üksi elava pensionäri toetust makstakse 83 749 inimesele, illustratiivne foto
© Sputnik / Алексей Даничев

Eakate Kinoklubis näidatakse väärikatele tasuta väärtfilme >>

Sotsiaal- ja Tervisehoiuameti koostööpartnerid pakuvad pensioniealistele Tallinna kodanikele ka mitmeid soodustusi. Näiteks saavad Tallinna eakad odavamalt prillid, ravimid, arvutiabi jms. Soodustuste kohta saab täpsemat informatsiooni Tallinna kodulehelt.

Tallinna Ettevõtlusamet koostöös Maksu-ja Tolliametiga ning linnaosavalitsustega kutsub osalema infotunnis "Kuidas arvutada maksuvaba tulu?" Infotunni eesmärgiks on agada selgitusi 1. jaanuarist 2018 rakendunud üldise maksuvaba tulu määra kohta, vahendas Sputnik Eesti hommikul.

Infotunnis antakse ülevaade, kuidas mõjutavad maksuvaba tulu suurust mitu töökohta, muutuv töötasu, pension, toetused jt tulud.

Tagid:
töö, majandus, maksuvaba, pensionärid, pension, MTA, Eesti

Peamised teemad