15:10 16. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1174
  • RUB69.9930
Peaministerid Shinzō Abe ja Jüri Ratas

Ratas: Jaapani peaministri visiit toetab välisinvesteeringute kasvu

Riigikantselei / Jürgen Randma
Majandus
lühendatud link
33 0 0

Peaminister Jüri Ratase sõnul toetab peaminister Shinzō Abe ja teda saatva esindusliku äridelegatsiooni visiit Jaapani investeeringute kasvu Eestisse

TALLINN, 13. jaanuar — Sputnik. Euroopa-visiidile saabuv Jaapani peaminister Shinzo Abe külastas reedel, 12. jaanuaril Tallinna.

"Augustis sõlmitud Eesti ja Jaapani topeltmaksustamise vältimise leping jõustub peagi. Lisaks on töös teadus- ja tehnoloogiakoostöö leping, töötamisõigusega turismiviisade leping ning mitmeid teisigi lepinguid," vahendas valitsuse kommunikatsioonibüroo Ratase sõnu.

Tehisintellekt kui perearst >>

Peaminister lisas, et edaspidi on rohkem tähelepanu küberkaitsekoostööl ja laiemalt digitaalvaldkonnas kogemuste jagamisel. Tema sõnul on Eesti avatud ja usaldusväärse majanduskeskkonnaga digiühiskond, kuhu Jaapani ettevõtjad on oodatud arendama näiteks e-riigi lahendusi, isejuhtivaid sõidukeid ja tehisintellekti.

Jaapani peaminister Shinzo Abe
© Sputnik / Михаил Климентьев

"Sumitomo ja Toftan, Mistletoe ja Funderbeam, Marubeni ja E-Piim, Rakuten ja Fits.me või Lingvist on vaid mõned julgustavad näited, mis ilmestavad kasvavat Eesti ja Jaapani majanduskoostööd. Lisaks on Eestil 800 Jaapani e-residenti ning see arv kasvab jõudsalt," märkis peaminister.

Shinzō Abe on esimene Eestit külastav Jaapani peaminister ning ühtlasi ka esimene välisriigi valitsusjuht, kes väisab Eesti Vabariiki 100. sünnipäeva aastal. Ratas ja Abe kinnitasid, et Eesti ja Jaapani suhted on head.

"Jaapani ettevõtjad usaldavad aina enam Eesti majanduskeskkonda ning turistid on avastanud Eesti kauni looduse ja kultuuripärandi. Lisaks on mul hea meel, et Jaapan saab peagi Tallinnas asuva NATO Küberkaitse Kompetentsikeskuse panustajariigiks," rääkis Ratas.

Peaministrid arutasid kohtumisel ka julgeolekuolukorda maailmas. Ratase sõnul jälgib Eesti sarnaselt ülejäänud maailmale Põhja-Korea tuuma- ja raketikatsetusi.

Jaapani-visiit sillutab teed ekspordi suurendamiseks >>

"Siiski ei tohi me jääda Põhja-Korea tuuma- ja raketikatsetuste osas pelgalt murelikeks kõrvaltvaatajaiks, vaid peame seisma selle eest, et nii ÜRO kui ka Euroopa Liidu sanktsioonid Põhja-Korea vastu viidaks ellu," ütles Ratas.

Peaminister märkis, et oluline ka see, et sanktsioonid Venemaa vastu püsiksid jõus seni, kuni Minski kokkulepped on täielikult täidetud ning taastatud Ukraina territoriaalne terviklikkus.

See on esimene kord, kui Jaapani valitsusjuht külastab Eestit, vahendas Sputnik Eesti esmaspäeval. Algselt pidi peaminister Abe tulema Tallinna möödunud aasta 11. juulil, kuid tühistas visiidi paar päeva varem, põhjuseks Jaapanit tabanud üleujutused.

2007. aasta mais käis Eestis Jaapani keiser Akihito ja keisrinna Michiko. Eesti juhid on Jaapanit külastanud korduvalt — 2016. aastal peaminister Taavi Rõivas, 2014. aastal president Toomas Hendrik Ilves, 2010. aastal peaminister Andrus Ansip ja 2004. aastal president Arnold Rüütel.

Majandus- ja taristuminister Urve Palo osales kevadel 10 Eesti IT-ettevõtjaga Tokyos IoT Acceleration Lab kiirendis.

Jaapanlased näevad Eestit kõrgelt arenenud IT-riigina >>

"Meil on Jaapanilt palju õppida, aga meil on neile ka palju anda. Jaapanlased näevad Eestit kõrgelt arenenud IT-riigina, eriti väärtustatakse ja hinnatakse meie kogemust keerukate küberlahenduste välja töötajatena," ütles minister Palo.

Ta lisas, et Jaapan võõrustab 2020 Olümpiamänge ning jaapanlaste huvi Eesti nutikate lahenduste järele ainult kasvab.

Tagid:
digitaalne, tehnoloogia, küberkaitse, välisinvesteering, visiit, majandus, Jüri Ratas, Shinzo Abe, Jaapan, Eesti

Peamised teemad