12:38 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Majandus
lühendatud link
4110

Üleilmsed toiduhinnad kasvasid 2017. aastal võrreldes eelneva aastaga 8,2 protsenti, teatas ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsioon

TALLINN, 13. jaanuar — Sputnik. Aastaga kasvasid hinnad kõigis toidukategooriates peale suhkru, mille hind langes 11,2 protsenti, enim kasvasid piimatoodete hinnad — 31,5 protsenti, vahendab Pealinn viitega BNS-le.

Organisatsiooni teatel oli selle toiduhinnaindeks 2017. aastal keskmiselt 174,6 punkti tasemel, mis oli kõrgeim aastane keskmine alates 2014. aastast.

Euroopa Baltimaades pole õige. Paksendi viga >>

Detsembris oli indeks aga 169,8 punkti juures, langedes novembrist 3,3 protsenti. Kuine langus tulenes piimatoodete ja taimsete õlide hindade järsust langusest, teatas organisatsioon.

Aastaga kasvasid hinnad kõigis toidukategooriates peale suhkru, mille hind langes 11,2 protsenti. Piimatoodete hinnad kasvasid aastaga 31,5 protsenti, taimsete õlide hinnad 3 protsenti, teravilja hinnad 3,2 protsenti ja lihahinnad 9 protsenti.

Eestis kallinesid enim või, piim ja kartul

2017. aastal kallinesid Eesis eelmise aasta keskmisega võrreldes toidukaupadest enim või (33 protsenti), piim (19,9 protsenti) ja kartul (15,7 protsenti).

Toit kallines aasta jooksul tunduvalt >>

Kui piimahind kerkis madalseisust normaalsele tasemele ja või hinda kujundas rahvusvaheline nõudluse kasv, siis kartuli kõrge hinna põhjustas ebasoodne ilm, vahendab Sputnik Eesti esmaspäeval.

Iga viies elanik koges mullu suhtelist vaesust, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Ühelt poolt oli 2017. aasta suvel kartuli hind suhteliselt kõrge, mis on seotud jaheda ja hilise suvega. Sügisel takistas suur sademete hulk kartuli koristust ja mõjus negatiivselt ka kartuli kvaliteedile, mistõttu võib karta, et kartuli hind kasvab veelgi," ütles hinnatõusu kommentaariks põllumajandus-kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus, põhjendades, et väga märjad koristustingimused muudavad küsitavaks kartuli säilitamise.

Juba praegu on tunda, et pakkumine ei suuda nõudlust kartuli järele täiel määral rahuldada. "Meie tootjatega sarnases olukorras olid ka Läti ja Leedu tootjad, mistõttu ei pruugi ka importkauba näol head asendust turul leiduda," lisas Sõrmus.

Hollandi "mürgimunade" skandaali tõttu on ka Eestis munad kallinenud, kuid tõenäoliselt ei ole põhiline hinnatõus veel siia jõudnud, vahendas Sputnik Eesti oktoobrikuus. Muna oli oktoobris aastatagusega võrreldes umbes kümnendiku võrra kallim. 

Tarbijahinna tõusu mõjutas enim toit >>

Rekordilisele tasemele kerkinud võihinnad ning nn võidefitsiidi on põhjustanud tugevalt suurenenud nõudlus piimarasva järele, vahendas Sputnik Eesti septembris viitega Maaeluministeeriumile.

"Piimatoodete puhul on tegemist globaalse turuga, maailmaturu tõusud ja langused mõjutavad meie turul toimuvat väga otseselt," ütles Maaeluministeeriumi kaubanduse ja põllumajandussaadusi töötleva tööstuse osakonna juhataja Taavi Kand.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

1,3 miljonit eurot ilmakahjude katteks

2017. aasta saagikoristusperioodi erakorraliste ilmastikuolude tõttu pöördusid Balti riigid ja Soome selle aasta sügisel Euroopa Komisjoni poole erakorralise toetuse saamiseks.

Saagikoristuse algus hilines ebasoodsa ilma tõttu >>

Pärast liikmesriikidelt küsitud täiendavate andmete analüüsimist on Euroopa Komisjon otsustanud eraldada neljale riigile erakorraliseks toetuseks 15 miljonit eurot, Eesti saab sellest 1,3 miljonit eurot.

Erakorralisest toetusest 9,1 miljonit eurot saab Leedu, 3,5 miljonit eurot Läti, 1,3 miljonit eurot Eesti ja 1,1 miljonit eurot Soome. Lisaks on liikmesriikidele antud õigus omalt poolt toetusele 100% riigieelarvest lisada.

Tagid:
teravili, piimatooted, majandus, hinnad, ühiskond, toit, ÜRO, maailm, Eesti

Peamised teemad