19:20 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1852
  • RUB91.4095
Majandus
lühendatud link
16220

Valuutakriisid ja uustulnukad fonditurgudel, majandusimed Hiinast ja naisterõivaste osatähtsuse suurenemine ärirõivaste vallas

TALLINN, 14. jaanuar — Sputnik. Mida on oodata 2018. aastalt ja kas on ka põhjust hirmuks?

"Maailm kogus energiat vapustusterohkeks 2018. aastaks," arvab Saxo pank Taanist, vahendab raadio Sputnik. Taanis investeeringuid haldav veebipank on juba 15 järjestikusel aastal avaldanud šokeerivaid ennustusi. Ka tänavu esitasid nad 10 punkti, mis maailma alanud aastal vapustada võiks. Aga võib-olla ka mitte, sest üldtuntud on fakt, et ennustamine on tänamatu töö.

Euroopa riigid, teiste seas Eesti, keeldusid allkirjastamast ühiste kavatsuste protokolli Hiina Siiditee kohtumisel
© AP Photo / Mark Schiefelbein

Paratamatule hukule määratud nelik: näpuvurr, bitcoin, Elon Musk ja USA riigivõlg>>

Mis puudutab rikkuste prognoosi, siis Hiina interneti-hiiglasest rahvusvaheline korporatsioon Tencent Holdings saab suurimaks maailmas – juba praegu kahekordistus tema aktsiate hind. Hingetuks võtab firma hiljutine WeChat-i messengeri rahavoogude suurendamine miljardilise kasutajaskonna juures.

Kui taanlasi uskuda, ongi saabunud aasta Hiina aasta. Näiteks tõestab Saxo panga makromajanduse strateeg Kay Van-Petersen arvudele tuginedes, et 2018.a. on bitcoinile viimane õnnelik eluaasta. Sellele järgneb surm ja unustussevajumine. Ja kes talle lõpu teeb? Hiina, kus luuakse riiklik krüptovaluuta ja keelustatakse blockchaini kaevandamine.

USA jurist: bitcoin'i looja on Eesti krüptograaf>>

Lisaks alustab Hiina, kes on "nüüdseks nafta importööride hulgas maailma vaieldamatu liider", naftatarnelepingute sõlmimist vaid jüäänides. Nii et ootame uue valuuta – naftajüääni ehk petrojüääni teket.

Euroopa kehtestab seaduse odavate Hiina kaupade vastu>>

Kui keegi saab rikkamaks, tähendab see kellegi teise vaesumist. Aastal 2018, ennustavad Taani panga spetsialistid, lõpeb euro viimane kallinemine meeleheitliku kursilangusega; sarnaselt Jaapani jeeniga, mille väärtusekaotus saab olema eurost veelgi dramaatilisem.

Hea seegi, et Lõuna-Aafrika rand muutub arenevatel turgudel kiireima väärtuse kasvuga valuutaks ja läheneb tähtsuselt kiiresti nii eurole kui jeenile. Üldiselt pakub Saxo pank Aafrikale häid perspektiive. Zimbabwe taastab nende arvates oma kunagise staatuse Aafrika viljaaidana ja üldse muutub elu Mustal kontinendil normaalseks.

Alganud aasta põhistsenaarium on optimistlik>>

Tee tähtede poole käib sageli läbi raskuste, nii ka Aafrikas. Taanlaste arvates tuleb aafriklastelgi esmalt käivitada "araabia kevadele" sarnased "demokraatlikud protsessid", millele järgneb positiivsete muudatuste aeg majanduses. Kas kõik sündmused ja protsessid aastasse ka ära mahuvad, sellest taanlased paraku vaikivad…

Saxol on vaid üks vaieldamatult tore ja üldsegi mitte šokeeriv ennustus – maailmamajanduse maskuliinne nägu muutub aeglaselt, kuid pöördumatult naiselikumaks. Saxo panga peaökonomist Steen Jakobsen kinnitab, et ärinaiste arv hakkab järsult kasvama. Ja et 2018.a. on Forbesi nimekirjas praeguse 30 asemel juba rohkem kui 60 naiste juhitavat ettevõtet. Võrreldes 500 firmaga ei ole seda palju, kuid meeldiv seegi…

Tagid:
bitcoin, Saxo, Forbes, pank, Taani, Hiina

Peamised teemad