18:16 19. Oktoober 2018
Kuula otse
 • USD1.1470
 • RUB75.2418
Illustreeriv foto

Ega kõik vene oligarhid ole ühesugused

© Sputnik / Алексей Дружинин
Majandus
lühendatud link
5611

Teatud isikud on rikastunud tänu lähedusele Kremliga, enamik ärimaailma liidreid on oma jõukuse ärivaistu kasutades ja oma vara hallates välja teeninud

TALLINN, 14. jaanuar — Sputnik. Korporatsiooni RAND korraldatud foorumi Business Leaders Forum juht, USA endine suursaadik Kasahstanis ja Gruusias William Courtney hoiatab The Hilli artiklis ülemäära laiahaardelise lähenemise eest vene oligarhide nimekirja koostamisele, mille peab avalikustama USA rahandusministeerium, vahendab portaal Inopressa.

"Vastavalt USA möödunud aasta augustis vastu võetud ulatuslikule seadusele sanktsioonidest, peab rahandusminister sel aastal esitama Kongressile aruande nimekirjaga peamistest vene "oligarhidest" lähtuvalt nende lähedusest "režiimile" ja varanduse maksumusele. Inimese lülitamine sellesse "paragrahv 241 nimekirja" ei tähenda sanktsioonide kehtestamist, vaid üksnes seda, et ta satub mõlema seaduses sätestatud kriteeriumi alla. Aga nii laiahaardeline lähenemine, mis ei ole suunatud konkreetsete rikkujate vastu, tekitab terve rea riske," kirjutab Courtney.

Esiteks on võimalus eksida, teiseks "võivad finantsturud ja investorid suhtuda ebaõiglaselt ükskõik millisesse nimekirjas leiduvasse venelasse kui inimesse, kelle ausus äratab kahtlusi või, isegi kui ta ei kuulu sanktsioonide alla, kui potentsiaalsesse pahasse." Kolmandat ohtu näeb artikli autor Venemaa erasektori võimalikus nõrgestamises, samas kui see on kujunenud kodanikuühiskonna üheks kõige tugevamaks tugisambaks."

"Oligarhid" ei ole õige määratlus. 1990. aastail, majanduslike aktivate kaootilise erastamise ajal rikastusid paljud ebaõiglasel või ebaseaduslikul teel. Mõned neist valdasid tohutut poliitilist võimu," kirjutab Courtney.

Meenutades tolle perioodi meediamagnaate Boriss Berezovskit ja Vladimir Gusinskit, märgib analüütik, et tänapäeval on üsna vähestel eraettevõtluse liidritest samasugust mõju.

Kõik Venemaa suurettevõtjad peavad ametnikega asju ajama, kuid võtmeküsimuseks on seejuures, kuidas nad raha teenivad.

"Teatud isikud on rikastunud tänu lähedusele Kremliga," märgib Courtney, mainides Arkadi Rotenbergi, Gennadi Timtšenkot ja Juri Kovaltšukki. "Aga nagu mujalgi maailmas, on enamik ärimaailma liidreid oma jõukuse ärivaistu kasutades ja oma vara hallates välja teeninud," toonitab analüütik.

"Aruanne paragrahv 241 raames peab tugevdama, aga mitte nõrgestama eraettevõtluse väljavaateid Venemaal ja sellega ka kodanikuühiskonda, kellel võib olla kõige olulisem roll Venemaa edaspidise arengu jaoks pluralistliku ja produktiivse ühiskonnana," sedastab Courtney kokkuvõtteks.

Venemaa vastased sanktsioonid ja riikide kaubavahetus
© RIA novosti, Infographics
Venemaa vastased sanktsioonid ja riikide kaubavahetus
Tagid:
sanktsioonid, oligarh, USA, Venemaa

Peamised teemad

 • Kertši elanikud jätsid hüvasti kolledžirünnaku ohvritega

  Kertšis toimus hüvastijätutseremoonia sealses polütehnilises kolledžis asetleidnud veresauna ohvritega. Ühe kolledžiõpilase relvastatud kallaletungi tagajärjel hukkus kakskümmend üks inimest.

  8
 • USA presidendi julgeolekunõuniku John Bolton sõjalennubaasil Andrews

  Laupäeval, 20. oktoobril algab USA presidendi julgeolekunõuniku John Boltoni ringreis Lõuna-Kaukaasias. Valge Maja peamine "pistrik" ei varja, et ta sõidab sinnakanti USA riiklikke huve edendama.

  15
 • Norra sõjaväelased

  Norra peaminister Erna Solberg teatas Berliinis toimuval üritusel Global Leader Dialogue vajadusest "suunata kõik jõud Venemaa heidutamisele". Tundub, et Erna Solberg kavatseb oma Baltikumi õekesed Dalia Grybauskaite ja Kersti Kaljulaidi varju jätta.

  11