04:11 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1900
  • RUB90.1153
Majandus
lühendatud link
8011

Ekspert kommenteeris Ukraina valitsuse otsust lülitada Eesti off-shore piirkondade nimistusse

TALLINN, 19. jaanuar — Sputnik. Venemaa Teaduste Akadeemia riikliku maailmamajanduse ja rahvusvaheliste suhete uurimise instituudi Euroopa poliitikauuringute osakonna sektorijuhataja Konstantn Voronov ütles, et jutt käib ainult tehnilisest seigast, mis vaevalt küll poliitilist skandaali põhjustab.

Ukraina lisas Eesti maksuparadiiside nimekirja >>

See samm on Voronovi arvates selgitatav sellega, et Kiiev püüab praegu sulgeda kõik teed ja kanalid kapitali riigist väljaveoks. Pärast "viisakuste vahetamist" Kiiev tõenäoliselt eemaldab Eesti sellest nimekirjast, nentis ta.

Tööandja Ukraina võõrtöölistest: ei iialgi enam, illustratiivne foto
© Sputnik / Алексей Куденко

Samas kasutab Eesti tõepoolest maksuvaba piirkonna kuulsust, piisab vaid meenutada 1990. aastate lõppu, mil sinna voolas suures koguses Vene kapitali, tuletas Voronov intervjuus Sputnik Eestile meelde.

2017. aasta lõpul kirjutas Ukraina valitsus alla otsusele lisada maailma maksuvabade piirkondade nimekirja veel 22 riiki, sealhulgas Eesti ja Läti. Märgitakse, et tänu säärasele otsusele on Ukrainal võimalik saada riigieelarvesse täiendavaid tulusid: nüüdsest maksustatakse Eestist ostetud kaubad ja teenused 30%-lise tulu- ja käibemaksuga. Lisaks sellele karmistatakse järelevalvet ettevõtete üle ja pangaarvete kontrolli.

2018. aasta olulisemad seadusemuudatused >>

Olukord seoses Eesti lülitamisega off-shore riikide nimekirja leiab tõenäoliselt lahenduse Austria eeskujul. 2015. aasta mais kandis Ukraina samasse nimekirja Austria ning kui selle riigi valitsus tookord noodi esitas, siis eemaldati Austria nimekirjast. Eesti pole senimaani selliseid samme ette võtnud.

Nimekirja sattumise peamine miinus on see, et sisseostetud kaubalt, teenustelt ja töödelt maksustatakse 30 protsenti kohe tulu- ja käibemaksuga. Karmistub ettevõtete jälgimine ja pankade kontroll, vahendas Sputnik Eesti neljapäeval.

Eesti Ukraina suursaadiku Gert Antsu sõnul on ametlik nimekirja sattumise põhjus see, et Ukraina käsitleb meie reinvesteeritud kasumi maksuvabastuse tõttu meie ettevõtte tulumaksumäära 0-protsendilisena. Meil aga maksustatakse kasumit teatavasti dividendi väljavõtmisel ja süsteem ei võimalda makse vältida.

Eesti on maailmas maksude maksmise lihtsuselt 14. kohal >>

"Seetõttu leiame, et oleme nimekirja sattunud ekslikult," sõnas ta. Antsu sõnul puudutab otsus kõiki ettevõtjaid, kes Ukrainasse ekspordivad. Tunamullu oli selliseid firmasid 402.

Tagid:
nimekiri, maksuvaba, korruptsioon, off-shore, majandus, Konstantn Voronov, Eesti, Ukraina

Peamised teemad