01:40 10. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Majandus
lühendatud link
5521

Ukraina lubas Eesti sattumise maksuparadiiside nimekirja lahendada

TALLINN, 26. jaanuar — Sputnik. Peaminister Jüri Ratas ütles neljapäeval, 25. jaanuaril telefonivestluses Ukraina peaminister Volodõmõr Groismanile ja Davosis kohtumisel Ukraina rahandusminister Oleksandr Danõljukile, et Eesti tuleb viivitamatult eemaldada nii-öelda maksuparadiiside nimekirjast, teatab valitsus kommunikatsiooni büroo.

Ekspert: miks Eesti sattus Ukraina musta nimekirja>>

Peaminister Ratase avaldus:

Tööandja Ukraina võõrtöölistest: ei iialgi enam, illustratiivne foto
© Sputnik / Алексей Куденко

"Eesti liigitamine Ukrainas nii-öelda maksuparadiisiks on kahetsusväärne eksitus, mis tuleb koheselt lahendada. Praegune olukord tähendab, et Ukrainas tegutsevatel Eesti ettevõtetel on tekkinud põhjendamatud rahalised lisakohustused ning nad kannavad seetõttu iga päev kahju. See on vastuvõetamatu olukord ning Eesti riigil tuleb oma ettevõtjate eest seista.

Saime olukorrast teada aasta alguses ning Eesti esindajad on olnud Ukraina võimudega küsimuse lahendamiseks ühenduses. Eesti ja Ukraina on kokku leppinud, et vahetavad omavahel maksu- ja finantsteavet. Seetõttu tulnuks Ukrainal Eesti maksusüsteemi puudutavate küsimuste korral meiega ühendust võtta ja arusaamatused selgeks rääkida.

Ükski teine riik maailmas ei näe Eestit maksuparadiisina. Eesti on Euroopa Liidu ja Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) liige ning meie maksupoliitika vastab kõigile rahvusvahelistele nõudmistele ja standarditele, samuti Ukraina seadustele.

Ukraina peaminister ja rahandusminister kinnitasid, et tegelevad küsimusega. Rahandusminister lubas olukorra lahendada. Loodan, et võimalikult kiiresti."

Lätlased peavad Eestit kõige edukamaks Baltimaaks
© Sputnik / Вадим Анцупов

Ratase sõnul põhjendas Ukraina rahandusminister Eesti sattumist nn maksuparadiiside nimekirja uue maksusüsteemi loomisega.

"Ta (Ukraina rahandusminister — toim.) tunnistas, et seda on tehtud võib-olla liiga kiirustatult, et pole kõigi riikide panekut nn maksuparadiiside nimekirja lõplikult kaalutud. Ta lubas selle asja hiljemalt esmaspäeval võtta enda lauale, kui ta Davosist Ukrainasse tagasi läheb," ütles Ratas ERR-ile.

"Loomulikult Ukraina on meie jaoks oluline partner, väga lähedane riik Eestile, aga sellises küsimuses me ei saa nõustuda ja soovime oma ettevõtluskeskkonda edasi arendada," lisas ta.

Ratase sõnul tahab ta sel teemal vestelda Ukraina peaministri Volodõmõr Groismaniga esmaspäeval uuesti.

Sputnik Eesti teatas varem, et mullu 27. detsembril allkirjastas Ukraina valitsus otsuse, millega lisas Ukraina maksuparadiiside nimekirja 22 uut riiki, muuhulgas ka Eesti ja Läti.

Nimekirja sattumise peamine miinus on see, et sisseostetud kaubalt, teenustelt ja töödelt maksustatakse 30 protsenti kohe tulu- ja käibemaksuga. Karmistub ettevõtete jälgimine ja pankade kontroll.

Eesti on maailmas maksude maksmise lihtsuselt 14. kohal>>

Eesti Ukraina suursaadiku Gert Antsu sõnul on ametlik nimekirja sattumise põhjus see, et Ukraina käsitleb meie reinvesteeritud kasumi maksuvabastuse tõttu meie ettevõtte tulumaksumäära 0-protsendilisena. Meil aga maksustatakse kasumit teatavasti dividendi väljavõtmisel ja süsteem ei võimalda makse vältida.

Tagid:
maksuparadiis, Volodõmõr Groisman, Oleksandr Danõljuk, Jüri Ratas, Eesti, Ukraina

Peamised teemad