15:35 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Majandus
lühendatud link
11001

Riik võiks loobuda pensioni maksmisest töötavatele pensionäridele ja võtta endale kohustus tagada hooldekoduasukate kulud neil, kes selle eest ise maksta ei jõua, pakub välja kirjanik Mari Saat

TALLINN, 29. jaanuar — Sputnik. Imestasin meie pensionisüsteemi üle juba kümne aasta eest – kui kuuekümneselt hakkasin pensionit saama, kirjutab Saat Äripäevas, lisades, et talle tuli üllatusena, et kuigi ta käis täiskohaga tööl edasi, maksti talle ka täispensionit, vahendab Pealinn.

Eestimaalased loodavad pensionipõlves kinnisvarale ja lastele >>

"Teadsin, et näiteks rikkas riigis Rootsis see nii ei ole: kui tahad pensionit saada, pead töölt ära tulema, ja minu teada on midagi sarnast enamikus arenenud riikides, kes on rikkamad kui meie. Ja nüüd meie, vaene väike Eesti, jaksab oma tööl käivatele pensionäridele täit pensioni maksta?!" imestab Saat.

Pensionärid võivad riigile kingitud miljonid tagasi nõuda, illustratiivne foto
© Sputnik / Евгений Одиноков

Saadi sõnul oleks loogilisem ja õiglasem ju variant, kus pensionit ei maksta neile, kes suudavad veel töötada ja sellest tuleva kokkuhoiu arvel suurendatakse pensione mittetöötavatel pensionäridel.

Vastavalt riigikogu rahanduskomisjoni ja rahandusministeeriumi kokkuleppele saavad tööl käivad ja alla 500-eurost pensioni ja palka teenivad inimesed õiguse esitada maksuvaba tulu avaldus nii tööandjale kui ka sotsiaalkindlustusametile, vahendas Sputnik Eesti eelmisel nädalal.

Sotsiaalkindlustusameti hüvitiste osakonna juhi Kati Kümniku sõnul näeb täna seadus ette, et maksuvaba tulu avalduse saab esitada ainult ühte kohta. Värske kokkuleppe kohaselt tekib palka ja pensioni saavatel inimestel maksuvaba tulu jagamise võimalus.

Aprillist suurenevad pensionid >>

"Pensionär, kes saab kuus 300 eurot pensioni ja 300 eurot palka, saaks ilma seadusemuudatuseta iga kuu kätte 540 eurot ja järgmisel aastal tulumaksutagastust 480 eurot. Nii pensionile kui palgale rakendatav tulumaksuvabastus võimaldab tal aga kohe kuus kätte saada 580 eurot ja ta ei pea tulumaksutagastust ootama," tõi Kümnik näite.

Suur osa Eesti inimesi ei oska jätkuvalt hinnata, milline saab nende sissetulek pensionieas olema — pensionipõlves loodetakse eelkõige kinnisvara ja laste peale, selgus Swedbanki poolt tellitud uuringust, vahendas Sputnik Eesti eelmisel nädalal.

Uuringust selgus, et suur osa inimestest on küll teadvustanud, et pensionid saavad olema väiksed, kuid konkreetseid samme oma tuleviku kindlustamiseks pole veel tehtud. Seda, kui suur saab inimeste sissetulek pensionil olles olema, ei osanud hinnata iga neljas vastaja.

Elu pensionäri kingades nõuab ranget finantsilist distsipliini >>

"Kuigi teadmatus oli keskmisest suurem nooremate vastanute hulgas, siis üllataval kombel ei osanud ka iga kolmas 50+ vanuses vastanu pakkuda, kui suureks võib kujuneda tema pension," avaldas Swedbanki pensioni ja investeerimise valdkonnajuht Kaire Peik, mis on tema sõnul äärmiselt muret tekitav.

Tagid:
pensionisüsteem, töö, pensionärid, pension, riik, Mari Saat, Rootsi, Eesti

Peamised teemad