01:14 26. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0910
  • RUB78.2874
Majandus
lühendatud link
2310

Peaminister Jüri Ratas avas teisipäeva varahommikul Londoni börsi, mis on maailma üks suurimaid ja vanimaid aktsiabörse

TALLINN, 30. jaanuar — Sputnik. "Mul oli au helistada täna väärika ajalooga Londoni börsi avakella ning ärgitada kaubitsejaid ja ettevõtjaid uurima digimajanduses peituvaid investeerimisvõimalusi, sealhulgas ka Eestis," ütles Ratas pärast börsi avamist ja kohtumist juhtkonnaga, edatsab valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Eesti võib saada tükikese Suurbritannia "nahast ja karvadest" >>

Ratas märkis, et digitaliseerimine kujundab praegu maailmamajandust ja mõjutab kaubandust, nagu varasemalt tegi seda tööstusrevolutsioon. Eesti infotehnoloogia teadus- ja arendustegevuse võimekust ilmestavad Ratase sõnul edulood nagu Fortumo, Guardtime, Skeleton Technologies, Starship Technologies ning Skype ja Transferwise.

Флаг Эстонии на торгах Лондонской торговой биржи
© Фото : Riigikantslei
Eesti lipp Londoni börsi avamisel

Tulevikutehnoloogiatest ja —trendidest tõstis Ratas esile digiallkirja ja piiriüleseid digitaalidentiteete, 5G taristut, nähtamatut uue põlvkonna digivalitsemist ning maailmas ainulaadset e-Residentsuse programmi.

Kui teeks õige uue Brexiti — pool brittidest on poolt >>

"Pärast Brexiti rahvahääletust tõusis hüppeliselt brittide huvi e-residentsuse vastu. Jaanuari lõpu seisuga on Ühendkuningriigist esitatud üle 1500 e-residentsuse avalduse ning e-residendid on asutanud umbes 120 uut ettevõtet, seejuures lahkumata kodumaalt," tõi peaminister näiteks.

Ühtlasi kannustas peaminister investoreid ja ettevõtjaid kasutama Eesti paindlikku ja avatud ettevõtlus- ja õigusruumi uute tehnoloogiate nagu tehisintellekt ja isejuhtivad sõidukid katsetamiseks ja arendamiseks.

Kuigi Eesti ja Ühendkuningriigi kaubavahetuses on selgelt kasvuruumi, on teenuste ekspordi osatähtsus suurem – 2016. aastal oli Ühendkuningriik Eesti jaoks suuruselt kuues teenuste ekspordi sihtriik. Londonis tegutseb umbes 40 Eesti ettevõtet, neist kõige aktiivsemad on idufirmad, kelle huvi briti turu vastu püsib.

Ratas kohtub ka Ühendkuningriigi peaminister Theresa Mayga ja välisminister Boris Johnsoniga, kellega arutab kaitseküsimusi ja julgeolekuolukorda maailmas, tulevikutehnoloogiate arendamist ja digikoostöö elavdamist ning Euroopa Liidu päevakajalisi teemasid.

Brexiti esimesel päeval kaob 10 000 finantstöökohta >>

Õhtul kohtub peaminister Eesti kogukonnaga Londonis ja Eesti sõpradega ning osaleb Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud Eesti Filharmoonia Kammerkoori kontserdil.

Suurbritannia ja Euroopa Liit alustasid 19. juunil ametlikult Brexiti läbirääkimisi, kui ligi aasta oli möödas mullu 23. juunil toimunud referendumist, kus enamik britte hääletas riigi EL-ist lahkumise poolt.

Suurbritannia peaminister Theresa May esitab 29. märtsil ametliku avalduse riigi lahkumiseks Euroopa Liidust.

Brexit — protsess läks käima >>

Kõik liikmesriigid, nende seas Eesti, peavad Euroopa Liidu eelarvesse rohkem panustama, ütles president Kersti Kaljulaid 18. jaanuaril kohtumisel Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga, vahendas Sputnik Eesti. Põhjuseks on see, et Brexiti tõttu jääb euroliidu eelarvesse auk.

Eesti otsustas juba eelmise aasta juunis valitsuse tasemel, et me panustame Euroopa Liidu eelarvesse rohkem.

Tagid:
digiareng, tehnoloogia, e-resident, majandus, Brexit, Londoni börs, Jüri Ratas, Theresa May, Suurbritannia, Eesti

Peamised teemad