14:12 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Majandus
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
6730

Venemaa Föderatsiooninõukogu liige Aleksei Puškov kutsus üles Poolale gaasiküsimuses mitte vastu tulema

TALLINN, 30. jaanuar — Sputnik. Nii kommenteeris ta Poola riigipea Andrzej Duda avaldust, mis ütles, et Varssavi tahab osta Venemaa gaasi samadel tingimustel, nagu seda teeb Saksamaa, edastas RIA Novosti.

Gazprom lööb sanktsioonide kiuste rekordeid >>

"Poolal jääb kaotajaks, kuni selleni, et Venemaa lõpetab üldse talle gaasi müümise. Vedagu seda siis kasvõi Aafrikast," kirjutas Puškov oma Twitteri kontol.

Suurema osa gaasist ostab Poola riiklik nafta- ja gaasikompanii PGNiG Gazpromilt, kellega sõlmitud pikaajaline leping lõpeb 2022. aastal. Varssavi peab selle lepingu tingimusi ebasoodsateks ja lubab ikka ja jälle vene kütusest täielikult loobuda. Seejuures PGNiG juht ei välista, et uus leping saab siiski sõlmitud, aga ainult juhul, kui see ei ole kindlalt seotud nafta hinnaga.

Venemaa senatiliikme kriitiline reaktsioon ei üllata, arvestades Poola sõjakat hoiakut Venemaa suhtes. Nii näiteks teatas Poola peaminister Mateusz Morawiecki 29. jaanuaril, et USA peab laiendama sanktsioone gaasijuhtme Nord Stream 2 rajamisele ja selle Gazpromi projekti Euroopa partnereid trahvima.

Ta märkis ka, et USA poolt möödunud aasta augustis vastu võetud seadusakti tekst Venemaa-vastaste sanktsioonide kohta on "mitmetimõistetav" ja "ebarahuldav".

Euroopa seljatab odava Vene gaasi >>

Tema arvates peab piiranguterežiim hõlmama täiel määral Nord Stream 2 ehitust, kuivõrd kõne all ei ole üksnes Poola energiajulgeolek, "vaid ka kogu piirkonna julgeolek".

Gazprom lööb sanktsioonide kiuste rekordeid, vahendas Spuntik Eesti aasta lõpus. Esmakordselt kontserni ajaloos ulatus gaasieksport 192 miljardi kuupmeetrini ning turuosa EL-is moodustas ligi 40 protsenti.

Ppõhilisteks sinise kütuse tarbijateks on endiselt Euroopa Liidu riigid, ehkki olukord muutub pidevalt ja hõivatakse niihästi uusi turge kui ka uusi suundi. 

Venemaa kivisöe väljavedu Poolasse suurenes 2017. aastal ligikaudu kolmandiku võrra, hõlmates umbes 40% erasektorist, teatas intervjuus RIA Novostile Venemaa kaubandusesindaja Poolas Vladimir Nefedov, vahendas Sputnik Eesti esmaspäeval.

Nefedovi sõnul möödunud aastal suurenes esialgseil hinnanguil Venemaa söe eksport Poola kolmandiku võrra — 6,7 miljoni tonnini.

Donbassi kivisüsi Poolale: kas Kiiev saab käe vahale >>

Ta selgitas, et Poola ostab kivisütt Venemaalt seetõttu, et Poolas on suhteliselt kättesaadavad kvaliteetse kivisöe varud ammendumas, kaevandamise omahind kasvab ning keskkonnanõuded karmistuvad. Vastavalt sellele kasvab Venemaa odavama ja kvaliteetsema kivisöe konkurentsivõime.

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Tagid:
gaas, majandus, sanktsioonid, PGNiG, Nord Stream 2, Gazprom, Aleksei Puškov, Poola, Venemaa

Peamised teemad