14:39 28. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Majandus
lühendatud link
31625

Mida aeg edasi, seda enam tundub, et Muski eesmärgiks on vaid selgitada, kui palju leidub läänemaailmas idioote ja millise summa raha neilt välja saab meelitada

Irina Alksnis, agentuurile RIA Novosti

Avades ettetellimise maailma ohutuimatele leegiheitjatele teavitas tänapäeva kuulsaim ettevõtja Elon Musk üldsust oma uuest projektist – 500-dollarit maksvate ja zombide eest kaitset pakkuvate seadmete turuletoomisest kevadel.

Mida toob uus aasta — šokeerivad ennustused Kopenhaagenist >>

Muski uue toote saamislugu pole vähem tähelepanuväärne. Ta lubas, et kaup tuuakse turule vaid juhul, kui eelnevalt ostetakse ära 50 000 pesapallimütsi, mis kaunistatud leegiheitjate tootmiseks loodud firma "Igav kompanii" ("Boring Company") logoga.

Mida aeg edasi, seda enam jääb Muski käitumisest mulje, et ärimees püstitas eesmärgi selgitada, kui palju on läänemaailmas (ja ka mujal tema austajate hulgas) idioote ja kui palju raha neilt täiesti mõttetute toodete abil välja saab meelitada. See versioon tundub pilkava mütsikampaania ja "zombi-apokalüpsise" (Muski enda tsitaat) tarvis pakutavate leegiheitjate eelmüügi valguses üsnagi tõenäolisena. Mõistagi võib tuleriistu kasutada ka peoõhtutel, kuid see ei muuda ideed vähem naeruväärseks.

Tuleb tunnistada, et novaator on müügimehena vaieldamatult geniaalne. Isegi nüüd, mil majandusringkondade suhtumine temasse on märgatavalt muutunud, jätkab Musk noateral kõndimist. Ärimehe karjäär on jõudnud kõige huvitavamasse faasi – tema liivale ehitatud lossi lagunemise staadiumi.

Soros võrdles internetihiiglasi hasartmängufirmadega >>

Oma kahekümneaastase ettevõtjategevuse jooksul on Elon Musk loonud fenomenaalse reputatsiooni, milles teda abistasid nii rahvusvaheline meedia kui ka kõige mõjuvõimsamad inimesed. Geniaalne leiutaja, hiilgav ettevõtja ja tuleviku osas eksimatuid otsuseid langetav visionäär – selline oli Eloni kuvand. Alates 2000. lõpust oli ta ümbritsetud peavoolumeedia vaimustusest, millele seni vaid hoogu lisati.

Tundub, et nüüd saabus ka sellele fenomenile lõpp, sest Muski ettevõtmised käivad allamäge. Murdepunktiks osutus möödunud aasta. Just 2017. a. näitas meedia legendaarse ärihiiu osas esimesi kainenemise märke.

Ei saa öelda, et Elonit ja tema projekte poleks varem kritiseeritud. On — ja üsnagi põhjendatult. Avaldati mitmeid materjale tema kuulsaimate projektide läbikukkumisest ja vaid riigi toetuse najal hingitsemisest, tema paljude initsiatiivide ebateaduslikkusest, sellest, et Muski ärid on vaid finants- ja PR mullid. Kõik need kirjutised jäid aga mõjuvõimsa massimeedia tähelepanuta ning kirjutiste autoreid süüdistati geeniuse kadestamises.

Möödunud aastal olukord muutus. Suurimad ja mõjuvõimsaimad meediaagentuurid, sealhulgas ka ärilehed, hakkasid toimuvat kajastama hoopis vastupidiselt – kirjutades ärimehe ettevõtete katastroofilistest finantsnäitajatest, tehaste tõsistest tehnilistest probleemidest, põhjendatud kahtlustest taevani kiidetud projektide vallas.

Forbes: vene miljardärid said pärast Trumpi võitu veelgi rikkamaks >>

Kahtlemata valas õli tulle ka hiljutine äpardus kallihinnalise ja salajase Zuma satelliidi stardiga, mida Muski ettevõte Space X oma kanderaketil Falcon 9 orbiidile viia üritas. Antud juhul ei olnud tegu ainult ebaõnnega — kosmosevaldkonnas juhtub sageli õnnetusi — toimunu puudutas otseselt ja valusalt Space X-ga niigi rahulolematuid kõrgemaid sõjaväelasi ja ametnikke (väidetavalt oli lastiks uusima kosmoselennuki prototüüp –Toim.). Pentagoni poolt ametlikult tuvastatud tõsised tehnoloogilised rikkumised firmas Space X muudavad olukorra ärimehe jaoks küllaltki troostituks.

Vaatamata raskustele ja ebaedule on Elon Musk nagu ikka ülimalt enesekindel ja tõstab halbade uudiste kiuste vaid "panuseid".

David Rockefeller lahkus siitilmast 101-astasena
© REUTERS / Jeff Zelevansky

Näiteks Tesla mehitamata veoauto esitluse korraldamine kohe peale ettevõtte masendava kvartaliaruande ilmumist. Kavatsus luua elektri-pikap. Foto seadmest, mille ta Marsile tahab lennutada. Lubadus saata üliraske kanderakett "Falcon Heavy" orbiidile David Bowie laulu Space Oddity saatel. Hiljuti teatas Musk otsusest loobuda kümneks aastaks Tesla kompanii palgast, millega kutsus taas kord oma austajais esile vaimustusepuhangu.

Itaalia miljonär pärandas oma sekretärile 75 miljonit dollarit >>

Isegi ülalkirjeldatu taustal tundub pesapallimütside ja ohutu leegiheitja müügikampaania kohatuna. Osa naiivsetest kodanikest võib ju lõpuks aru saada, et nende üle lihtsalt irvitatakse.

Samas võib paljudele fännidest tunduda, et hoopis nemad koos Muskiga naeravad kõigi ülejäänute üle ning nad annavad rõõmuga oma iidolile järjekordsed 500 dollarit.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
majandus, mõju, ühiskond, projekt, ettevõtja, miljardär, leegiheitja, Elon Musk, USA

Peamised teemad