06:44 05. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Majandus
lühendatud link
2310

Rahandusministeerium saatis kooskõlastusringile maksukorralduse seaduse muutmise eelnõu, mille eesmärk on muuta maksumenetlus kaasaegsemaks ja efektiivsemaks

TALLINN, 5. veebruar — Sputnik. "Näiteks saab Maksu- ja Tolliamet õiguse teha teatud otsuseid automaatselt arvutiprogrammi abil, mis võimaldab kliendil ajatamise või käibemaksukohustuslase registris registreerimise otsuse kiiremalt kätte saada," ütles rahandusminister Toomas Tõniste, edastab ministeerium.

Ametid tuletavad meelde: kas oled tuludeklaratsiooni esitamiseks valmis >>

"Ametil omakorda võimaldab see vähendada töökoormust ja vabanevat ressurssi mujale suunata," lisas minister.

Ilma ametniku vahetu osaluseta saab teha otsuseid näiteks maksuvõla tasumise ajatamise, käibemaksukohustuslase registris registreerimise ja kustutamise, intressinõuete väljastamise jms kohta. Automaatsed otsused kinnitatakse digitaalse templiga.

Uus regulatsioon võimaldab maksuametil nõuda maksuvõlga sisse ettevõtte tegelikult juhilt. See eeldab maksuhaldurilt põhjalikku tõendamiskohustust, mis näitab, et tegemist oli tahtliku tegevusega.

Eelnõuga suurendatakse avaldatava maksuvõla piirmäära seniselt 10 eurolt 100 euroni ja lisaks maksuvõlale avaldatakse ka teised MTA hallatavad kohustused — trahvid, sunnirahad ja asendustäitmise kulud.

Maamaksukohuslased saavad maksuteatise >>

Edaspidi lõpetatakse ka maksukontrolli liikidena revisjoni ja üksikjuhtumi kontrolli eristamine, kuna praktikas on need omavahel sarnased.

Töötamise registrisse hakatakse muudele andmetele lisaks kandma töötajate ametinimetusi ja töö tegemise asukohta. Andmed on statistikaametile vajalikud riikliku statistika jaoks.

Kava kohaselt peaks seadus jõustuma 2019. aasta 1. jaanuaril.

Kas oled tuludeklaratsiooni esitamiseks valmis?

MTA teenindusosakonna juhtivspetsialisti Hannes Udde sõnul on praktiliselt kõik füüsiliste isikute tuludeklaratsioonid viimastel aastatel esitatud elektrooniliselt e-maksuameti/e-tolli (e-MTA) kaudu. Möödunud aastal logis pea kolmandik inimestest tulude deklareerimiseks e-MTAsse ID-kaardi või mobiil-ID abil, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"E-MTAsse saab sisse logida ID-kaardiga, Mobiil-ID abil ja pankade poolt pakutavate autentimisvõimalustega läbi internetipanga. Inimesed on väga hästi vastu võtnud võimaluse oma tulud deklareerida kiiresti ja mugavalt internetis," rääkis Udde.

Elektrooniliste tuludeklaratsioonide arv kasvas 96,3 protsendini >>

"Et eeltäidetud tuludeklaratsiooni andmete kontrollimine ja vajadusel täiendamine ning hiljem tuludeklaratsiooni esitamine kulgeksid viperusteta, tuleks nüüd proovida, kas teil on võimalik e-MTAsse sisse logida. Kui nüüd kontrollida, siis jõuab veel aegsasti võimalikud tõrked kõrvaldada," lisas Udde.

Tagid:
majandus, rahandus, eelnõu, seadus, maksukorraldus, Maksu- ja tolliamet, rahandusministeerium, Toomas Tõniste, Eesti

Peamised teemad