21:11 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Majandus
lühendatud link
4010

Kaupade eksport suurenes 2017. aastal võrreldes 2016. aastaga 8% ja import 9%, 2017. aastal eksporditi Eestist kaupu jooksevhindades 12,8 miljardi ja imporditi Eestisse 14,7 miljardi euro väärtuses

TALLINN, 9. veebruar — Sputnik. Kaubavahetuse puudujääk oli 2017. aastal 1,9 miljardit eurot, see suurenes 2016. aastaga võrreldes 315 miljoni euro võrra. Kaubavahetuse puudujäägi suurenemist mõjutas enim transpordivahendite (sh laevade) sissevedu.

Suurim ülejääk oli puidu ja puittoodete ning mitmesuguste tööstustoodete (sh mööbel) kaubavahetuses, suurim puudujääk oli transpordivahendite ning keemiatööstuse tooraine ja toodete kaubavahetuses, teatab Statistikaamet.

Belgia peaminister: EL ei toeta USA uusi sanktsioone >>

Euroopa Liidu riikide osatähtsus Eesti koguekspordis oli 2017. aastal 71% ja —impordis 82%. Eesti kaubavahetuse puudujääk teiste EL-i riikidega oli 3 miljardit eurot, mis on ligi 610 miljonit eurot suurem kui 2016. aastal. Kaubavahetuses EL-i riikidega suurenes eksport 4% ja import 9% võrra. Enam kasvas kaubavahetus EL-i väliste riikidega – eksport suurenes 18% ja import 11% võrra.

Eestist viidi nii nagu varasematelgi aastatel enim välja elektriseadmeid, nende osatähtsus Eesti koguekspordis oli 2017. aastal 17%. Teisel ja kolmandal kohal olid puit ja puittooted (11%) ning mineraalsed tooted (10%).

Ekspordi kasvu mõjutas peamiselt mineraalsete toodete (sh kütus), metalli ja metalltoodete (sh metallijäätmed) ning puidu ja puittoodete (sh saematerjal) väljaveo suurenemine. Enim vähenes 2017. aastal elektriseadmete väljavedu.

Eesti suurim ekspordipartner oli 2017. aastal Soome (osatähtsus 16% Eesti koguekspordis). Teisel kohal oli Rootsi (14%) ja kolmandal kohal Läti (9%). Aastaga suurenes kõige enam eksport Soome, Venemaale ja Saksamaale. Enim vähenes eksport Rootsi, Mehhikosse ja Nigeeriasse.

Prantsusmaa on USA-st väsinud ja arendab kaubandust Venemaaga >>

Eesti päritolu kaupade ekspordi osatähtsus koguekspordis oli 2017. aastal 72%. Enim on suurenenud Eesti päritolu kaupade ekspordis mineraalsete toodete, metalli ja metalltoodete ning puidu ja puittoodete väljavedu. Märgatavalt on vähenenud Eesti päritolu elektriseadmete väljavedu.

Eesti päritolu kaupade peamised sihtriigid on Soome, Rootsi ja Saksamaa. Enim suurenes Eesti päritolu toodete väljavedu Saksamaale ja Soome ning vähenes Rootsi ja Mehhikosse.

Eestisse imporditi kõige rohkem samuti elektriseadmeid – osatähtsus Eesti koguimpordis oli 15%. Järgnesid transpordivahendid (13%), põllumajandussaadused ja toidukaubad, mehaanilised masinad ning mineraalsed tooted (nende osatähtsus10%). Aastaga suurenes enim transpordivahendite (sh laevad, sõiduautod) ja mineraalsete toodete (sh kütused) sissevedu. Samal ajal vähenes elektriseadmete sissevedu.

Austria toetab mõtet sanktsioonide etapiviisilisest lõpetamisest >>

Eestisse imporditi 2017. aastal enim kaupu Soomest (14% Eesti koguimpordist), Saksamaalt (11%) ja Leedust (9%). Aastaga suurenes enim kaupade sissevedu Soomest, Venemaalt ja Rootsist. Enim vähenes import Ungarist, Ameerika Ühendriikidest ja Kanadast.

Eestist eksporditi kaupu 180 riiki ja imporditi 133 riigist. Väliskaubanduse bilanss oli positiivne 130 riigiga. Suurim kaubavahetuse ülejääk tekkis kaubavahetuses Rootsi, Norra ja Ameerika Ühendriikidega. Suurim puudujääk oli kaubavahetuses Poola, Saksamaa ja Leeduga.

2017. aasta detsembris eksporditi Eestist kaupu 1 miljardi euro väärtuses ja imporditi Eestisse 1,2 miljardi euro eest. Võrreldes 2016. aasta detsembriga suurenes eksport 3% ja import 4%. Enim mõjutas 2017. aasta detsembris ekspordi kasvu teravilja müük ja impordi kasvu kütuste sissevedu.

2017. aasta detsembris suurenes võrreldes 2016. aasta sama kuuga väliskaubanduse ekspordi mahuindeks 2% ja impordi mahuindeks 11%.

Mullu tööstustoodangu maht suurenes >>

Mullu suurenes ka tööstustoodangu maht, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti jaanuari lõpus. 2017. aastal toodeti töötlevas tööstuses kokku 7% rohkem toodangut kui 2016. aastal. Toodang ületas varasema aasta taset rohkem kui kahes kolmandikus tööstusharudes. Mahu kasvu põhjus oli eelkõige puittoodete, toiduainete, metalltoodete ja elektriseadmete tootmise suurenemine.

2017. aastal müüdi välisturule 67% kogu töötleva tööstuse toodangust. 2016. aastaga võrreldes suurenes eksport 5% ja müük kodumaisele turule 10%.

Läti ja Eesti sprotid taas Venemaal, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Tööpäevadega korrigeeritud andmetel suurenes tööstustoodang 2017. aasta detsembris 2016. aasta detsembriga võrreldes 7%, sealhulgas töötleva tööstuse toodang suurenes samuti 7%. Detsembris toodeti elektrit 6% vähem ja soojust 2% rohkem kui 2016. aasta detsembris.

Venemaa Põllumajanduse järelevalve amet (Rosselhoznadzor) lubas aasta lõpus kahel Läti ja Eesti äriühingul tarnida sprotte Venemaale, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Seega tulevad Läti firma SIA Karavela ja DGM Shipping AS Eestist Venemaa turule tagasi.

Eesti kalatootja DGM Shipping AS esindaja rääkis uudisteportaalile Sputnik Eesti, mis mõjutas Venemaa põllumajandusjärelevalveametit maha võtma nende ettevõttele kehtestatud ajutised piirangud kalatoodete tarnimiseks Venemaale.

Eesti kalatootja rõõmustab Venemaa turule naasmise üle >>

DGM Shipping AS turundusdirektori Alena Protassova sõnul on ettevõte rõõmus Rosselhoznadzori (Venemaa põllumajandusjärelevalveamet) tunnustuse üle oma toodete kõrgele kvaliteedile ja õiguse taastamisele Euraasia majandusühenduse tolliliidu riikide turule.

Tagid:
majandus, import, eksport, kaubavahetus, EL, Venemaa, Eesti

Peamised teemad