05:37 23. Veebruar 2019
Kuula otse
  • USD1.1325
  • RUB74.1694
Illustreeriv foto

Mõõdetagu torusid: Nord Streami Poola konkurent on hukule määratud

© Sputnik / Сергей Гунеев
Majandus
lühendatud link
6820

Poola loodab rajada Läänemere põhja oma isikliku gaasijuhtme Baltic Pipe.

TALLINN, 19. veebruar — Sputnik. Varssavist kinnitatakse, et nende gaasitoru kujuneb alternatiiviks Venemaa Nord Stream 2-le. Kusjuures partnerid esialgu Baltic Pipe´i võimsusi reserveerima ei kiirusta, eksperdid aga kahtlevad projekti majanduslikus otstarbekuses, edastab RIA Novosti.

Varjaagidest poolakateks

Poola partei Õigus ja Õiglus on kuulutanud gaasijuhtme Baltic Pipe (Balti Gaasijuhe) rajamise hädavajalikuks. Nähtavasti on tegemist pigem poliitilise avaldusega, projekti saatuse aga otsustab valitsus.

Tahta ju võib: Puškov vastas Poolale gaasi puudutavas küsimuses>>

Plaane omandada omaenese gaasijuhe haub Poola juba mitu aastat. 2017. aasta juunis kirjutasid Varssavi ja Kopenhaagen alla memorandumile projekti Baltic Pipe ühise teostamise kohta, et tarnida Euroopa tarbijatele taskukohase hinnaga kütust ning luua Baltikumi ja Ida-Euroopa piirkonnas "kestlikke, mitmekesiseid, turvalisi ja usaldusväärseid gaasiturge". Töövõtjateks on Poola ettevõte GAZ-System ja Taani Energinet.dk.

Saksamaa kantsler Angela Merkel
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Poola gaasijuhtme arvestuslik käikuandmise tärmin – 2022. aasta – ei ole valitud juhuslikult. Selleks ajaks lõpeb Gazpromiga sõlmitud leping ja Poola kavatseb asendada Venemaa torugaasi Norra omaga ning ameeriklaste LNG-ga.

Emissiooni hinnaks on ligikaudu 1,7 miljardit eurot. Üle poole kuludest on valmis enda kanda võtma Poola ettevõte Gaz-System ning veel 400 miljonit on lubanud eraldada Euroopa Komisjon. Kuid Brüssel on projekti suhtes ootamatult jahenenud.

Vaid üks riik võib Nord Stream 2 takistada>>

"Viimastel andmetel on summa, mille Euroopa Komisjon on valmis eraldama, enam kui kümnekordselt kahanenud – 33 miljoni euroni," teatas RIA Novostile Vygon Consulting uuringutevaldkonna direktor Maria Belova.

Eksperdid seletavad euroametnike otsus sellega, et tehniline projekt on seniajani koostamata. Seetõttu on hinnangud investeeringutele abstraktsed. Kui lugu siiski ehitamiseni jõuab, siis ületavad kulutused tõenäoliselt üsna tublisti erialgseid arvestusi.

"Veealuse torujuhtme esialgselt kalkuleeritud maksumus kasvab alati 1,5 – 2 kordseks tänu paljudele asjaoludele, milleks on paigaldamistingimused, lisavarustuse maksumus ja nii edasi," selgitas Venemaa riikliku Gubkini-nimelise nafta- ja gaasiülikooli professor Juri Štšerbanin.

Täielik huvipuudus

Poola gaasijuhtme jaoks lubatud investeeringud vaid sümboolse suuruseni kärpinud Euroopa Komisjoni loogika on selgitatav nõudluse puudumisega selle gaasijuhtme järele. Peale Poola ja Norra, kes pole sugugi Venemaa Ida-ja Kesk-Euroopa gaasiturult väljatõrjumise vastu, ei paku Baltic Pipe õieti kellelegi huvi. Selle arvestuslikuks võimsuseks on 10 miljardit kuupmeetrit aastas. Kuid seni on gaasijuhtme täituvus tagatud vaid viiendiku võrra: Poola gaasikompanii PGNiG on valitsuse ettekirjutust täites reserveerinud iga-aastaseks gaasipumpamise mahuks veidi üle kahe miljardi kuupmeetri. Välismaa ettevõtete seast kliente leida ei õnnestu.

Isegi Poola energiataristu strateegilise arengu küsimuste minister Piotr Naimski nentis 2017. aasta lõpul, et Baltic Pipe´i läbilaskevõimsuste teise etapi reserveerimismenetluseks ei ole registreerunud mitte kedagi peale PGNiG-i. Kuid välismaiste energeetikaettevõtete olematu huvi projekti vastu ei ole takistanud Gaz-System-i esindajaid teatamast, et investeeringuil Baltic Pipe´isse on väga suured perspektiivid ja et majandustestide tulemused pidavat seda tõestama.

Ekspert: Venemaa jääb Euroopa suurimaks gaasitarnijaks>>

Euroopa Nõukogu jahe suhtumine Poola ambitsioonikasse projekti on mõistetav. Varssavi ja Kopenhaagen on mitu aastat arutanud, milleks seda torujuhet üldse tarvis on. Kunagi lootsid nad kaasata gaasijuhtme projekti Skanledi, kes pidanuks tarnima Norra gaasi tolle leiukohtadest Taani, Rootsi ja edasi Poolasse. Kuid 2009. aastal heitis Skanled hinge.

Siis tekkis mõte pöörata gaasitransiit Baltic Pipe´i kaudu idast läände. Poola lootis täita gaasitoru Świnoujście LNG-terminalis ümberpumbatud kütusega. Taanil omakorda polnud midagi selle gaasijuhtme kaudu vene gaasi saamise vastu.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Стрингер

Kuid gaasijuhe Nord Stream 2, mille ehitus on kavandatud käesoleva aasta suvele, tõmbab Poola plaanidele võõra gaasiga spekuleerimise osas kriipsu peale. Taani ei saa saada vene sinist kütust Saksamaalt, mis vähendab tema huvi Baltic Pipe´i vastu.

Panide panus

Varssavi positsioneerib oma projekti alternatiivina Nord Stream 2-le, kutsudes üles nimetatud ehitust ära keelama. Intervjuus Saksamaa väljaandele Die Welt väitis Poola peaminister Mateusz Morawiecki: "Euroopas on piisavalt võimalusi katmaks nõudlust importgaasi järele kogumahus 180 miljardit kuupmeetrit aastas. Nord Stream 2 ei ole vaja, see on kahjulik ja lõhestab lääne ühiskonda."

Saksamaa sõltuvus Venemaa gaasist hakkab kasvama>>

Kuid kaugeltki kõik ei ole temaga nõus. Saksamaa LV kantsler Angela Merkel tunnistas 16. veebruaril, et Nord Stream 2 tarnete mitmekesisust ei ohusta.

Morawiecki negatiivne suhtumine Venemaa gaasi, mille veelgi suuremad kogused liiguvad peatselt Saksamaale Poolast mööda minnes, ei ole tingitud niivõrd murest lääne ühiskonna ühtsuse säilitamise pärast, kuivõrd merkantiilsetest huvidest, soovimatusest kaotada sissetulekud vene kütuse transiidist.

Mis puutub Baltic Pipe´i, siis sellel projektil on oht jääda paberile, kuna EL-i energeetikaettevõtted kaotavad lõplikult huvi selle vastu. Ilma pikaajaliste gaasitarnelepinguteta ei anna pangad Poola gaasijuhtme ehituseks laenu, märkis Belova.

Tagid:
gaas, Nord Stream 2, Baltic Pipe, Poola

Peamised teemad